PŚ: Rekordy, zwycięstwo i medale Polaków w Berlinie!

Szymon Gagatek 2017-08-06 19:32

Niezwykle udane wyścigi finałowe pierwszego dnia zawodów Pucharu Świata w Berlinie mają za sobą reprezentanci Polski! W niedzielę w stolicy Niemiec nasi zawodnicy ustanowili dwa rekordy kraju w konkurencjach indywidualnych oraz wywalczyli cztery medale! W zmaganiach na 200 m stylem grzbietowym po raz kolejny triumfował Radosław Kawęcki.

Sesję popołudniową świetnie rozpoczęła Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk. Pływaczka AZS UŁ PŁ Łódź na dystansie 50 m stylem motylkowym znalazła się tuż za podium. Co jednak najważniejsze, czasem 25.36 poprawiła o dziewięć setnych sekundy własny rekord Polski z mistrzostw Europy w 2015 roku! Rywalizację wygrała Sarah Sjoestroem (24.57), która ponownie była blisko najlepszego rezultatu w historii, należącego do Therese Alshammar i wynoszącego 24.38. Kilkadziesiąt minut później Urbańczyk wskoczyła do wody po raz kolejny, by zmierzyć się ze światową czołówką w finale 50 m stylem grzbietowym. Zmagania ukończyła jako 6., z wynikiem 26.82.

Tuż po rekordowym występie łodzianki wśród delfinistek, doczekaliśmy się kolejnego historycznego rezultatu w wykonaniu naszego reprezentanta. Kacper Majchrzak zaliczył rewelacyjny występ w finale 100 m stylem dowolnym. Cztery długości basenu przepłynął w 46.19 i wymazał z tabel rekordów Polski osiągnięcie Konrada Czerniaka z Pucharu Świata w Dausze sprzed trzech lat (46.52). Dało mu to pierwszy w karierze medal Pucharu Świata, na mecie szybsi byli bowiem tylko Władimir Morozow z Rosji (45.23) i Chad le Clos z RPA (45.78). Czerniak finiszował na 6. lokacie (47.02), natomiast na 50 m stylem motylkowym był 8. (22.95).

Drugie z rzędu zwycięstwo na 200 m stylem grzbietowym odniósł Radosław Kawęcki. Podopieczny Pawła Słomińskiego uzyskał czas 1:48.20, jeszcze lepszy niż ten, który dał mu triumf w Moskwie. Bardzo długo płynął szybciej od tempa na rekord Polski, ścigając się od początku z Christianem Dienerem z Niemiec, który ostatecznie finiszował jako trzeci. W finale wystąpiło także kolejnych dwóch Polaków. Jakub Skierka był 6. (1:52.16), a Tomasz Polewka 8. (1:53.26). Obaj kończyli więc wyścig z nowymi rekordami życiowymi.

Trzeci medal dla naszej reprezentacji wywalczył Wojciech Wojdak. Podopieczny Marcina Kacera zajął 3. miejsce na 1500 m stylem dowolnym, a więc w konkurencji, w której stał również na podium ubiegłorocznych mistrzostw świata w Windsorze. Zanotował wynik 14:30.57. Lepiej w swojej karierze pływał tylko dwukrotnie. Zmagania wygrał Gabriele Detti z Włoch (14:18.33) przed Henrikiem Christiansenem z Norwegii (14:21.53).

Na zakończenie dnia do rywalizacji przystąpiła jeszcze nasza sztafeta mieszana 4x50 m stylem zmiennym. Wyścig dobrze rozpoczął Radosław Kawęcki (23.45), a po zmianie Marcina Stolarskiego w stylu klasycznym (26.75) byliśmy nawet na prowadzeniu. Następnie do wody wskoczyły Anna Dowgiert (25.67 w stylu motylkowym) i Aleksandra Urbańczyk (23.83 w stylu dowolnym). Rezultat 1:39.70 pozwolił nam na zajęcie 3. pozycji. Co ważne, tak szybko w krótkiej historii tej konkurencji nasi reprezentanci jeszcze nie pływali. Wspomniana czwórka poprawiła o ponad sekundę osiągnięcie Polaków sprzed kilku dni z Moskwy.

Jedną z bohaterek dnia na pływalni w Berlinie była bez wątpienia Katinka Hosszu, która zwyciężyła na dystansie 400 m stylem zmiennym. Węgierka postanowiła zaatakować najlepszy czas w historii tej konkurencji i niemal przez cały wyścig płynęła szybciej od tempa na rekord świata. Ostatecznie finiszowała z rezultatem gorszym tylko o trzydzieści sześć setnych sekundy (4:19.82). - Wygląda na to, że Puchar Świata zaczął być rywalizacją o poprawianie rekordów globu, więc chcę o nie walczyć. Zobaczymy jak to wyjdzie jutro - powiedziała po wyścigu. Żelazna Dama ponownie odniosła się w ten sposób do zmian regulaminowych, które spowodowały, że po zawodach w Moskwie zdecydowaną liderką klasyfikacji generalnej kobiet jest Sarah Sjoestroem. Szwedka w stolicy Rosji notowała dwa rekordy świata, które są dodatkowo punktowane w łącznym zestawieniu.

200 m stylem zmiennym mężczyzn: Philip Heintz (Niemcy)   1:52.64
4x50 m stylem zmiennym mix: Holandia (Jesse Puts, Arno Kamminga, Maaike de Waard, Ranomi Kromowidjojo)   1:38.41