Polska

MP 14-latków: Kolejne rekordy juniorskie w Olsztynie!

Joanna Kwatera 2018-12-15 19:40

Kibice w Aquasferze byli w sobotę świadkami kolejnych trzech najlepszych wyników, uzyskanych w historii ścigania juniorów 14-letnich w naszym kraju. Swój szeroki wachlarz możliwości zaprezentowała znów Wiktoria Guść , tym razem odnosząc historyczny sukces na długim dystansie. Genialną formą błysnął też Filip Kosiński, który pokazał, że doskonale potrafi pływać nie tylko stylem grzbietowym.

Drugi dzień juniorskich mistrzostw Polski w Olsztynie zainaugurowały wyścigi sprinterskie i już po kilkunastu minutach Kosiński mógł cieszyć się z kolejnego rekordowego rezultatu, uzyskanego na tej imprezie. Tym razem okazał się najlepszy na 50m stylem grzbietowym, a jego wynik 25.27, lepszy o ponad sekundę od życiówki, to nowy najlepszy czas w historii ścigania juniorów 14-letnich w tej konkurencji! Zawodnik Olimpijczyka Suwałki nie pozostawił rywalom cienia złudzeń, kto jest królem stylu grzbietowego, wyprzedzając drugiego na mecie Oliwiera Sieczka o ponad sekundę.

Szybciej od dotychczasowego rekordu kraju w tej kategorii wiekowej pływak z Suwałk pokonał też dystans 200m stylem zmiennym, ale okazało się, że w Polsce jest jeszcze szybszy 14-latek w tej konkurencji – Maciej Konarski. Reprezentant Gim 92 Ursynów Warszawa zdecydowanie lepiej przepłynął drugą część dystansu stylem klasycznym i dowolnym i wyśrubował rekord Polski o niemal dwie sekundy do wyniku 2:04.19. Kosiński osiągnął czas 2:05.39.

Objawił się kolejny wielki talent! Wiktoria Guść błyszczy formą na mistrzostwach Polski juniorów w Olsztynie, a po wczorajszych znakomitych występach dzisiaj również nie spuściła z tonu, rozpoczynając ściganie od zwycięstwa na 400m stylem dowolnym wśród dziewcząt. Podopiecznej Bartosza Olejarczyka kroku próbowała dotrzymać z początku Klaudia Tarasiewicz i do setnego metra obie goniły międzyczas na rekordowy wynik. Sił zawodniczce Polonii Warszawa wystarczyło jeszcze na kolejne 50m, a później Guść odskoczyła rywalce, sukcesywnie powiększając przewagę. Znakomite tempo wyścigu i jeszcze lepszy finisz pływaczki Delfina Piotrków Trybunalski zaowocował kolejnym rekordem kraju 14-latek, który od dziś wynosi 4:09.54. Guść tym samym poprawiła dotychczasowy rekord Aleksandry Knop o ponad sekundę i wskoczyła do elitarnego grona pływaczek, które pokonały ten dystans poniżej czterech minut i dziesięciu sekund jako dwunasta Polka w historii. Wiele emocji wzbudził także występ pływaczki z Piotrkowa Trybunalskiego na 200m stylem zmiennym. I w nim Guść miała ochotę wymazać z rekordowych tabel nazwisko o rok starszej, równie pływacko uzdolnionej koleżanki. Znakomicie pokonany odcinek w stylu klasycznym dawał nadzieję, ze tak właśnie się stanie, ale mimo doskonałej końcówki wyścigu nie zdołała wykręcić lepszego czasu niż Knop podczas zimowych mistrzostw Polski w Łodzi w zeszłym roku, notując wynik siedemnaście setnych sekundy wolniejszy – 2:13.35.

Blisko poprawienia rekordu Polski 14-latków był także w wyścigu chłopców na 400m stylem dowolnym Krzysztof Matuszewski, który przez pierwsze 300m rywalizacji o pozycję lidera walczył z Krzysztofem Chmielewskim. Odskoczył mu dopiero na ostatnich czterech długościach basenu, a do najlepszego osiągnięcia w dziejach pływania juniorów 14-letnich brakło mu zaledwie czterdziestu siedmiu setnych sekundy. Zawodnik Piętnastki Bydgoszcz zanotował rezultat 3:57.87.

Dwa złote medale w konkurencjach sprinterskich wywalczyła dziś jeszcze Wiktoria Maciuszek, która triumfowała na 50m stylem motylkowym (28.31) i 50m stylem grzbietowym (29.08).