Plebiscyt

Bohaterowie 2016 – Najlepszy Polak na wodach otwartych

Szymon Gagatek 2017-01-23 20:00

Kolejny rok, kolejny krok do przodu. W ostatnich miesiącach polscy pływacy długodystansowi pokazywali się na otwartych akwenach na całym świecie niemal przy każdej okazji. Startowali na igrzyskach, czempionacie Starego Kontynentu, mistrzostwach Europy i świata juniorów. Podejmowali też niezwykle ambitne wyzwania. Przekonajcie się więc, kto wygrał nasze głosowanie!

Patronat honorowy nad plebiscytem "Bohaterowie 2016 roku" objął Polski Związek Pływacki.
Partnerami plebiscytu są marka MP Michael Phelps oraz H2O Shop.

Najlepszy Polak na wodach otwartych: Joanna Zachoszcz - 56 pkt

Największym osiągnięciem zawodniczki AZS UWM Olsztyn, której trenerem jest Jacek Puciło, w 2016 roku było bez wątpienia wywalczenie nominacji olimpijskiej. Podczas zawodów kwalifikacyjnych w Setubal zajęła ósme miejsce i została drugą w historii naszego kraju uczestniczką maratońskiego wyścigu na igrzyskach. Rywalizację w Rio de Janeiro zakończyła na dwudziestej drugiej lokacie. Jeszcze przed startem w Brazylii zdążyła wystartować na mistrzostwach Europy, gdzie na 10 km była dwunasta. Dodatkowo okazała się bezkonkurencyjna na olimpijskim dystansie na mistrzostwach Polski w Olsztynie.

2. miejsce: Justyna Burska - 29 pkt

Kolejna pływaczka AZS UWM Olsztyn również mogła zaliczyć ostatnie dwanaście miesięcy do udanych. Oprócz dobrych występów na basenie, wielokrotnie pokazywała się ze świetnej strony na wodach otwartych. Wydatnie przyczyniła się do wywalczenia przez swoją klubową koleżankę kwalifikacji olimpijskiej, narzucając mocne tempo i przez długi czas przewodząc stawce w decydującym wyścigu kwalifikacyjnym. Na krajowym czempionacie zdobyła srebro, startowała też na mistrzostwach Europy. W Hoorn była dziesiąta indywidualnie na 10 km, a w sztafecie z Krzysztofem Pielowskim i Janem Urbaniakiem finiszowała na siódmej pozycji.

3. miejsce: Sebastian Karaś - 22 pkt

Kolejny rok z rzędu Sebastian Karaś wyznaczył sobie niesamowicie ambitny cel do zrealizowania. W trakcie wakacji chciał przepłynąć wpław 100 km przez Bałtyk. Misja rekordzisty Polski w pokonaniu kanału La Manche tym razem zakończyła się niepowodzeniem, ale niezrażony tym elblążanin już zapowiedział, że z naszym morzem zmierzy się ponownie w 2017 roku. Przed tą próbą Karaś popisał się jeszcze kilkoma imponującymi startami: bez najmniejszych problemów pokonał trasę Hel-Gdynia-Hel, a na "Otyliadzie" ustanowił nowy rekord, przepływając w czasie dwunastu godzin dystans 54 kilometrów i 200 metrów.

Głosy otrzymali także:
4. Krzysztof Pielowski - 21 pkt
5. Bartłomiej Koziejko - 10 pkt
6. Julia Zaborowicz - 4 pkt
7. Jan Urbaniak - 1 pkt

=============================================

Osoby tworzące kapitułę (skład możecie znaleźć w naszej zapowiedzi) miały do dyspozycji cztery głosy w poszczególnych kategoriach. Ich zadaniem było stworzenie własnego zestawienia w każdej z nich. Przykładowo przy wyborze „Zawodnika Roku” Zawodnik A został sklasyfikowany na 1. miejscu i otrzymał 5 punktów, Zawodnik B na 2. pozycji (3 pkt) itd. W ten sposób powstawał ranking:
1. Zawodnik A – 5 pkt
2. Zawodnik B – 3 pkt
3. Zawodnik C – 2 pkt
4. Zawodnik D – 1 pkt

Dla ułatwienia można było skorzystać z opracowanej przez nas listy propozycji, natomiast była ona otwarta, miała jedynie pomocniczy charakter i każdy dokonywał własnego, niezależnego wyboru. Głosy wszystkich osób znajdujących się w kapitule konkursu zostały przez nas zsumowane. W ten sposób wyłoniony został zwycięzca danej kategorii. W przypadku równej liczby punktów w pierwszej kolejności decydowała liczba pierwszych miejsc. Jeżeli była ona identyczna, pod uwagę brane były analogicznie drugie, ewentualnie trzecie lokaty.

Zawodnik Dekady: Radosław Kawęcki
Zawodnik Roku: Radosław Kawęcki
Zawodniczka Roku: Alicja Tchórz
Progres Roku: Paweł Juraszek
Junior Roku: Kacper Stokowski
Juniorka Roku: Paulina Piechota
Trener Roku: Michał Szymański
Najlepszy Polak w NCAA: Katarzyna Wilk