Polska

MP 15-latków: Rekordziści z Bielan!

Joanna Kwatera 2019-07-07 21:03

W Oświęcimiu 15-latkowie z G-8 Bielany Warszawa zakończyli zmagania z wielką pompą, bijąc rekord Polski w tej kategorii wiekowej w rywalizacji sztafetowej, a także zwyciężając w klasyfikacji drużynowej mistrzostw Polski juniorów 15-letnich. Najbardziej wartościowy wynik uzyskała dziś Wiktoria Guść, uzyskując także miano najlepszej pływaczki tej impreza z pięcioma złotymi krążkami na koncie.

Pływacy warszawskiej drużyny jako jedyni byli dziś w stanie przepłynąć dystans 4x100m stylem zmiennym poniżej czterech minut. Na spore prowadzenie udanym występem w stylu grzbietowym wyprowadził swoją drużynę Oliwier Sieczek, poprawiając jeszcze rekord życiowy, uzyskany chwilę wcześniej w rywalizacji indywidualnej na 100m tym stylem do wyniku 58.20. Następnie świetnie w stylu klasycznym spisał się Marcel Tarasewicz (1:07.89), a udanie rywalizację kończyli Ksawery Masiuk i Paweł Białek. Dzięki temu po niemal czternastu latach padł niesamowicie długo utrzymujący się w tabelach rekord Polski, należący do tej pory do zawodników BUKS Warszawa, a nowy wynosi od dziś 3:58.19.

Niewiele brakło by kibice na pływalni przy ul. Chemików cieszyli się z jeszcze jednego rekordowego rezultatu. Blisko dokonania tej sztuki był na 200m stylem motylkowym Krzysztof Chmielewski. Zawodnik Muszelki Warszawa rozpoczął wyścig bardzo mocno, a wynik przez niego uzyskany 2:03.89 jest tylko pięćdziesiąt sześć setnych sekundy słabszy od dwunastoletniego już najlepszego osiągnięcia w historii 15-latków Piotra Łuczaka. Niecałą sekundę za nim wyścig ukończył Michał Chmielewski. Na zakończenie dzisiejszych zmagań kolejne złoto zawodnik ze stolicy wywalczył jeszcze na najdłuższym dystansie w stylu dowolnym, osiągając czas 16:28.55.

Drugi tytuł w stylu grzbietowym, tym razem na 100m, wywalczyli Marianna Rydyńska i Filip Kosiński. Pływaczka Piętnastki Bydgoszcz poprawiła swoją życiówkę do rezultatu 1:04.14, a zawodnik Olimpijczyka Suwałki zanotował czas 58.02.

O ile wśród dziewcząt w stylu klasycznym faworytka była jedna i to właśnie Katarzyna Klimczyk zgarnęła wszystkie trzy tytuły w zmaganiach żabkarek, dokładając dziś złoty krążek na dystansie 100m (1:12.68), a tyle wśród chłopców każda konkurencja tym stylem miała innego zwycięzcę. Dwie długości pływalni najszybciej pokonał wczorajszy rekordzista Polski w stylu zmiennym Maciej Konarski i to on z rekordem życiowym 1:06.48 mógł cieszyć się z kolejnego triumfu w Oświęcimiu. Ten bardzo wszechstronny zawodnik Gim 92 Ursynów Warszawa wywalczył dziś jeszcze dwa srebrne krążki w sztafecie oraz na 100m stylem dowolnym, gdzie najlepszy okazał się najbardziej wartościowy pływak tej imprezy Krzysztof Matuszewski (51.99).

Piaty złoty medal, dzięki któremu Wiktoria Guść samotnie wywindowała klub Delfin Piotrków Trybunalski na drugą lokatę w klasyfikacji medalowej, podopieczna Bartosza Olejarczyka zdobyła triumfując w konkurencji 800m stylem dowolnym. Najlepsza zawodniczka tej imprezy jako jedyna przepłynęła dystans poniżej dziewięciu minut, urywając ze swojego najlepszego osiągnięcia w karierze niemal cztery sekundy i z czasem 8:54.47 znów dotarła do mety przed Klaudią Tarasiewicz.

Ta jednak powetowała sobie tę przegraną chwilę później w konkurencji sztafetowej 4x100m stylem zmiennym. Wraz z pozostałymi zawodniczkami Polonii Warszawa Zofią Tymińską, Nadią Poznachowską i Gabrielą Szredzińską zwyciężyły z czasem 4:28.85. W pierwszym finale dzisiejszych zmagań Tarasiewicz sięgnęła jeszcze po złoto na dystansie 200m stylem motylkowym.

Dystans 100m stylem dowolnym wśród dziewcząt wygrała Julia Malinoś (58.97).

W klasyfikacji medalowej triumfowali reprezentanci Piętnastki Bydgoszcz, zdobywając łącznie 13 medali, w tym siedem z najcenniejszego kruszcu, a w klasyfikacji drużynowej o 37 punktów wyprzedzili ich zawodnicy zespołu G-8 Bielany Warszawa.