Goraj królem Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich

Joanna Kwatera 2015-07-08 23:29

W miniony weekend zakończyły się Mistrzostwa Polski juniorów 14-letnich. W olsztyńskiej Aquasferze padł jeden nowy rekord Polski w tej kategorii wiekowej, a jego autorem jest Marcin Goraj.

Zawodnik UKS SMS Galicji Kraków trzeciego dnia rywalizacji w konkurencji 100m stylem grzbietowym rano spokojnie wygrał eliminacje, a w popołudniowych finałach zdeklasował rywali osiągając najlepszy czas w historii polski na tym dystansie wśród 14-latków, który od niedzieli wynosi 59.12. Goraj o ponad 2 sekundy wyprzedził drugiego na mecie Bartosza Kotwicę (1:01.52) z KP Avia Świdnik. Wynik ten to również najbardziej wartościowy rezultat mistrzostw wśród chłopców, za który zawodnik z Krakowa otrzymał 678 pkt. Marcin Goraj znalazł się również na czele klasyfikacji multi-medalistów zawodów – zdobywając w sumie 5 medali, w tym 4 złote i 1 srebrny. Na najwyższym stopniu podium stawał on zwyciężając w konkurencjach: 50 i 100m stylem grzbietowym oraz 50 i 100m stylem motylkowym, a drugą lokatę zajął na dystansie 200m stylem motylkowym.

Autorką trzech najbardziej wartościowych rezultatów wśród dziewcząt była Aleksandra Juc, która zdobyła dwa złote medale w konkurencjach 50 i 100m stylem grzbietowym. Pływaczka UKS Manta Warszawa Włochy najpierw w eliminacjach pokonała jedną długość basenu popularnym „grzbietem” w czasie 30.76 (680 pkt), a w finale wygrała rywalizację osiągając jeszcze lepszy czas – 30.52 (696 pkt). Na dystansie dwa razy dłuższym natomiast uzyskała ona rezultat 1:05.76 (690 pkt).

Zaraz za Gorajem na liście multi-medalistów znalazła się Barbara Mazurkiewicz, która również zdobyła 5 medali w tym 3 złote, jeden srebrny i jeden brązowy krążek. Zawodniczka klubu Integracyjny KS Konstancin triumfowała w konkurencjach: 50, 100 i 200m stylem motylkowym oraz była druga w wyścigu na 200m stylem zmiennym i trzecia na dwukrotnie dłuższym dystansie.

Styl dowolny wśród chłopców  na tych mistrzostwach miał dwóch głównych bohaterów, a byli nimi: Emil Krzykała (KP Avia Świdnik), który zwyciężał na dystansach 50, 100 i 200m oraz osiągnął drugą lokatę w konkurencji 400m oraz król długich dystansów - Jan Karolczak (Buks Warszawa), który wygrał wyścig 400m oraz zdeklasował rywali w wyścigu na dystansie 1500m. Karolczak triumfował również w konkurencji 200m stylem grzbietowym.

Wśród dziewcząt w stylu dowolnym zwycięstwa podzieliły między sobą 3 zawodniczki: Daria Nita (KS Korona Kraków), Zofia Woźniak (UKS 307 Warszawa-Mokotów) oraz Julia Zaborowicz (K.S. Górnik Sosnowiec). Ta pierwsza triumfowała na dystansach 200 i 400m oraz uplasowała się na drugiej pozycji 100m tym stylem, gdzie dała się wyprzedzić tylko zwyciężczyni wyścigów na 50 i 100m - Zofii Woźniak. W najdłuższym wyścigu – 800m stylem dowolnym pierwsza na mecie była Julia Zaborowicz.

Królową stylu klasycznego została w tym roku Agnieszka Rutkowska (Skalar Słupsk). Pływaczka ze Słupska wygrała konkurencje 100 i 200m tym stylem, a na dystansie sprinterskim zajęła trzecie miejsce. Na najkrótszym dystansie „żabkarskim” zwyciężyła Wiktoria Skowrońska (MKP „Słowianka” Gorzów Wlkp.).

Dwa złote medale zdobyli również: Lidia Halicka (WKS Śląsk Wrocław), która wygrała dystanse 200 i 400m stylem zmiennym, Jakub Sobiecki (UKS G-8 Bielany Warszawa), który zdecydowanie triumfował w konkurencjach 50 i 100m stylem klasycznym oraz Kamil Sacha (CSiR MOS Dąbrowa Górnicza), zwycięzca konkurencji 200 i 400m stylem zmiennym. Do grona złotych medalistów dołączyli jeszcze: Łukasz Gębczyk z MKS Wodnik Radom (200m stylem klasycznym), Filip Wardawa z UKS G-8 Bielany Warszawa (200m stylem motylkowym) i Alicja Ulicka z UKS „dwójka” Sochaczew (200m stylem grzbietowym).

W rywalizacji sztafet w konkurencji 4x100m stylem zmiennym zarówno wśród chłopców jak i wśród dziewcząt triumfowały drużyny Galicji Kraków. Konkurencje 4x100m i 4x200m stylem dowolnym wśród chłopców wygrali zawodnicy WKS Śląsk Wrocław, wśród dziewcząt natomiast tę dłuższą zwyciężyły ich koleżanki klubowe, a dystans 4x100m stylem dowolnym najszybciej pokonały pływaczki z MUKS Piętnastka Bydgoszcz.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła drużyna Galicji Kraków, która wywiozła z Olsztyna 10 medali – 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy. Na drugiej lokacie uplasowali się zawodnicy z WKS Śląsk Wrocław z 8 medalami, a tuż za nimi miejsce zajęli pływacy z KP Avia Świdnik z 7 krążkami.