Polska

MP Lublin: Rekordowe sztafety zakończyły lubelskie zmagania

Joanna Kwatera 2017-05-22 02:53

Ostatnią konkurencją tegorocznego letniego czempionatu kraju w Lublinie były wyścigu sztafetowe 4x100m stylem zmiennym. Na dobre zakończenie rywalizacji zarówno w zmaganiach kobiet jak i mężczyzn padały rekordowe rezultaty, a ich autorami były drużyny Juvenii Wrocław i AZS AWF Katowice.

Eksportowy kwartet podopiecznych Grzegorza Widanki przyzwyczaił nas już do tego, że kiedy startuje w wyścigach sztafetowych rekordy kraju są mocno zagrożone. Popis swoich umiejętności zawodniczki Juvenii Wrocław dały już podczas zimowych zmagań w Aquasferze. W Lublinie również postarały się o jak najlepsze osiągnięcia, co zaowocowało dwoma najlepszymi rezultatami w historii kraju. Drugiego dnia zmagań na pływalni Aqua Lublin zawodniczki z Wrocławia rozprawiły się z rekordem kraju w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, a w niedzielę uczyniły to samo, ale w stylu zmiennym. Alicja Tchórz, Dominika Sztandera, Klaudia Naziębło i Kornelia Fiedkiewicz, pokonały dystans 4x100m stylem zmiennym w czasie 4:07.59, który okazał się być lepszy od poprzedniego o niemal dwie sekundy. Prawie dziewięć sekund do nich na mecie straciły zespoły UMCS Lublin i AZS AGH Kraków.

Wynik lepszy od rekordu Polski seniorów w tej konkurencji uzyskali również zawodnicy z Katowic. Drużyna w doborowym składzie: Tomasz Polewka, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa (który pokonał odcinek 100m stylem motylkowym w 51.65! ze startu lotnego) oraz świetnie radzący sobie w tym czempionacie Rafał Bugdol (49.33 na swojej zmianie), zwyciężyła rywalizację z wynikiem 3:36.61, poprawiając własne najlepsze osiągnięcie sprzed dwóch lat, a kolejny w tabeli zespół AZS AWF Warszawa zdystansowała o ponad pięć sekund. Na trzecim miejscu z rezultatem 3:42.04 do mety dotarli pływacy AZS AGH Kraków.

Najlepszą zawodniczką mistrzostw w Lublinie została Aleksandra Urbańczyk za wynik, uzyskany w konkurencji 50m stylem grzbietowym – 28.29, który dał jej 875 pkt. Do tej zawodniczki należą z reszta dwa najwyżej punktowane czasy w rankingu najbardziej wartościowych występów. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się Tomasz Polewka, który sukces ten zawdzięcza także startowi na dystansie 50m stylem grzbietowym, a nowy rekord Polski w tej konkurencji 24.71 dał mu 920 pkt. Oprócz niego wynik powyżej dziewięciuset punktowy zanotował jeszcze tylko Radosław Kawęcki (200m stylem grzbietowym).

Klasyfikację medalową wygrały reprezentantki klubu Juvenia Wrocław, które zdobyły w Lublinie czternaście medali, w tym aż osiem złotych, trzy srebrne i trzy brązowe krążki. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna AZS UMCS Lublin z dwunastoma medalami, a trzecie miejsce w tym rankingu wywalczyli pływacy AZS AWF Katowice (10 medali). W klasyfikacji drużynowej najwięcej punktów zdobyli zawodnicy AZS UMCS Lublin (1133 pkt).

Można powiedzieć, że były to bardzo udane mistrzostwa Polski. W trakcie czterodniowych zmagań pływacy ustanowili siedem najlepszych wyników w historii kraju, w tym trzy indywidualne: Paweł Juraszek – 50m stylem dowolnym (21.68), Tomasz Polewka – 50m stylem grzbietowym (24.71) i Dominika Sztandera – 100m stylem klasycznym (1:07.92). Ponadto padło jeszcze siedem rekordów Polski w kategoriach juniorskich, a autorką trzech z nich była 14-letnia Aleksandra Knop (200 i 1500m stylem dowolnym oraz 400m stylem zmiennym). Wszystkie konkurencje wyłoniły dwudziesto osobową kadrę Polski, która wystąpi w mistrzostwach świata w Budapeszcie oraz dwudziesto jedno osobowy skład, który walczyć będzie o medale na Uniwersjadzie w Tajpej. Juniorzy w liczbie dwudziestu czterech osób będą reprezentować nasz kraj na mistrzostwach Europy juniorów w Netanji, a ośmiu z nich również na juniorskim czempionacie globu w Indianapolis.