Polska

Ostatnia szansa na zgłoszenie do BCT Gdynia Marathon 2013

Paulina Olczyk 2013-07-15 16:26

 

 BCT Gdynia Marathon 2013 to ekstremalne zawody pływackie organizowane na otwartych wodach Morza Bałtyckiego miedzy 23 a 25 sierpnia – dzień rozegrania zwodów uzależniony będzie od warunków atmosferycznych. Tegoroczny wyścig z Helu do Gdyni rozegrany zostanie na trasie o długości 19,5 km. Zapisy trwają do 24 lipca, a do rywalizacji już zgłosili się zawodnicy ze światowej czołówki pływania długodystansowego. Łączna pula nagród wynosi 28 000 USD.


„Trzecia edycja BCT Gdynia Marathon już teraz cieszy się ogromnym zainteresowaniem światowego środowiska pływackiego. Do rywalizacji, na jeszcze dłuższym niż w zeszłym roku dystansie, staną najbardziej utytułowaniu pływacy długodystansowi, w tym medaliści Mistrzostw Świata oraz zwycięzcy Pucharu Świata. Fakt, że impreza na stałe wpisała się do kalendarza najważniejszych zawodów pływackich na wodach otwartych, zyskała pozytywne opinie sędziów FINA i LEN oraz, że wspiera nas World Open Water Swimming Association, to dowody na coraz wyższą rangę wydarzenia” – mówi Tomasz Pąchalski, dyrektor sportowy BCT Gdynia Marathon.

 
Tegoroczna edycja BCT Gdynia Marathon to wielkie wyzwanie dla światowej czołówki pływaków długodystansowych ale także szansa dla mniej zaawansowanych zawodników, którzy 25 sierpnia rywalizować będą w wyścigach indywidualnych, oraz w sztafetach na niemal 3 kilometrowej trasie wyścigu OPEN zlokalizowanej wzdłuż gdyńskiej plaży. Wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać się do 16 sierpnia.

 
Zgłoszenia do wyścigu na trasie Hel-Gdynia można wysyłać do 24 lipca. Chęć udziału zgłosili już między innymi Alexander Meyer (USA), Vladimir Dyatchin (Rosja) i Emily Brunemann (USA). Udział w imprezie zapowiedzieli także zawodnicy, którzy pokonali już tę trasę – Amerykanka Christine Jennings – zwyciężczyni 2 edycji wśród kobiet, Benjamin Konschak, który na mecie był trzeci spośród mężczyzn, a także Jan Urbaniak – najmłodszy uczestnik BCT Gdynia Marathon. Poprzeczkę w zeszłym roku wysoko ustawił Bułgar Petar Stoychev, który dystans 18,5 km przepłynął w czasie 3 godz. 51 min, bijąc tym samym rekord trasy.


Celem organizatorów jest zapewnienie zawodnikom pełnego bezpieczeństwa, dlatego wyścig rozgrywany jest z zabezpieczeniem „jeden do jednego”, co oznacza, że na każdego pływaka przypada jedna łódź motorowa, na której znajdują się trener i ratownik. Nad prawidłowym przeprowadzeniem wyścigu czuwają sędziowie Polskiego Związku Pływackiego oraz zaproszeni sędziowie ze światowej Federacji Pływackiej FINA, a sędzią głównym, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie Pan Paul Kendall.

Patronami honorowymi imprezy są: Joanna Mucha - Minister Sportu i Turystyki RP, a także Prezydent Gdyni oraz Burmistrz Helu. 

Patronami medialnymi wydarzenia są: Dziennik Bałtycki, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, plywanie.pl oraz Namiary na Morze i Handel.

Organizację maratonu wspierają: Urząd Miasta Gdyni, Urząd Miasta Helu, Polski Związek Pływacki, Radmor, Swissmed, jednostka Formoza RIB, Hotel Nadmorski oraz firma Arena.