Mistrzostwa Szkół Sportowych: Warszawa górą

Szymon Gagatek 2021-05-16 18:46

Pływacy Szkoły Podstawowej nr 263 w Warszawie okazali się najlepsi w kategorii wiekowej 13 lat i młodsi oraz wśród zawodników 14- i 15-letnich podczas weekendowych zmagań w Mistrzostwach Szkół Sportowych, które odbyły się w Raciborzu. W zwycięskiej drużynie wyróżnili się między innymi Izabela Nowak, Filip Topp i Oskar Slesik, którzy aż czterokrotnie stawali na podium w konkurencjach indywidualnych.

Wśród najmłodszych w pierwszej czwórce zestawienia znalazły się aż trzy szkoły ze stolicy. Ekipa SP 263 wyprzedziła warszawską SP 158 o zaledwie 11 punktów, a czwarta była SP 50. Pomiędzy nimi znalazła się jeszcze Szkoła Podstawowa nr 75 w Krakowie, która została sklasyfikowana na 3. lokacie. Bardzo ważne punkty dla "263" wywalczyła w weekend Izabela Nowak. Urodzona w 2008 roku pływaczka sięgnęła po zwycięstwa na 100 i 200 m stylem dowolnym (na dłuższym z tych dystansów uzyskała najbardziej wartościowy rezultat całych zawodów w swojej kategorii wiekowej: 2:13.42), a do tego była 2. na 100 m stylem motylkowym i 3. na 50 m stylem dowolnym. W wyścigach indywidualnych triumfowały też jej koleżanki. Kinga Kordziak była najlepsza na 100 i 200 m stylem grzbietowym, a Aleksandra Czubik zajęła 1. miejsce na 50 m stylem dowolnym.

Bardzo dobry występ zaliczył reprezentant SP 50 Warszawa, Szymon Zgoda. Trzynastolatek jako jedyny w swojej kategorii wiekowej wygrał aż trzy konkurencje: 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 200 m stylem dowolnym. Jakby tego było mało, finiszował jeszcze jako 2. na 100 m stylem dowolnym.

Klasyfikację drużynową 14- i 15-latków również wygrała SP 263, plasując się przed SP 75 Kraków i SP 8 Oświęcim. Zespołowi z Warszawy najwięcej punktów dostarczyli Filip Topp (najszybszy na 100 i 200 m stylem klasycznym oraz 200 m stylem zmiennym i 3. na 100 m stylem motylkowym) i Oskar Slesik (zwycięzca rywalizacji na 100 i 200 m stylem grzbietowym, 2. na 50 m stylem dowolnym i 3. na dwukrotnie dłuższym dystansie).

Najbardziej wartościowym osiągnięciem całych zawodów popisała się natomiast Julia Smurzyńska. Zawodniczka krakowskiej SMS wygrała finał 100 m stylem grzbietowym z czasem 1:00.79 (736 pkt FINA), gorszym tylko o pół sekundy od rekordu Polski 15-latek, który od 2008 roku należy do Klaudii Naziębło. Do tego dołożyła zwycięstwa na 200 m stylem grzbietowym i zmiennym oraz 100 m stylem dowolnym. Podobnym dorobkiem złotych medali mógł się pochwalić jeszcze tylko Krzysztof Polkowski z SP 158 Warszawa, najlepszy na 50, 100 i 200 m stylem dowolnym, a także 100 m stylem motylkowym.

Wart odnotowania wynik odnotowała jeszcze Zofia Sobczak na 100 m stylem klasycznym (1:09.32).