Świat

Czas decyzji: Jedno delfinowe kopnięcie wystarczy

Szymon Gagatek 2013-07-25 17:08

Obradujący w Barcelonie Kongres Światowej Federacji Pływackiej (FINA) podjął dziś kilka ważnych decyzji. Jedną z kluczowych dla przyszłości dyscypliny była kwestia kopnięć delfinowych w stylu klasycznym. Sprawa wywoływała ostatnio sporo kontrowersji, ale ostatecznie władze światowego pływania postanowiły pozostawić wszystko "po staremu".

Przypomnijmy, że Kongres dyskutował nad propozycją zezwolenia na używanie wielokrotnych kopnięć delfinowych. Zmiana miała dotyczyć jedynie pierwszych piętnastu metrów po starcie. Przy nawrotach, a także na zmianie stylem klasycznym w wyścigach stylem zmiennym, wciąż obowiązywałaby zasada mówiąca o jednym kopnięciu. Władze federacji postanowiły jednak, że w pływackich przepisach pozostanie dotychczasowy zapis. Być może jutro delegaci rozpoczną dyskusję dotyczącą ewentualnego wprowadzenia podwodnych kamer, monitorujących pracę nóg zawodników.

Światowa Federacja Pływacka zgodziła się natomiast na starty zawodników w stylu grzbietowym ze specjalnej platformy startowej, która była testowana podczas tegorocznych Mistrzostw Rosji. Najważniejszą częścią urządzenia jest wąska metalowa płytka z powłoką antypoślizgową, która zapewnia dobrą przyczepność i nie pozwala stopom na poślizg w momencie startu. Nie wiadomo jeszcze, czy grzbieciści będą mieli możliwość skorzystania z platformy już podczas Mistrzostw Świata w Barcelonie.

Kongres zadecydował dziś, że 25 września w życie wejdzie przepis dotyczący dołączenia do programu najważniejszych zawodów FINA rywalizacji sztafet mieszanych. Zespoły złożone z dwóch kobiet i dwóch mężczyzn miałyby rywalizować na dystansach 4x100 m stylem dowolnym i 4x100 m stylem zmiennym. Debiut tych konkurencji wypadłby zatem na przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w pływaniu na krótkim basenie, które odbędą się w stolicy Kataru, Dausze.

Pierwszego dnia obrad Kongresu Technicznego zatwierdzono również zapis dotyczących oficjalnego odnotowywania rekordów świata w wyścigach drużynowych na krótkim basenie na dystansie 4x50 m stylem dowolnym i 4x50 m stylem zmiennym w rywalizacji kobiet, mężczyzn, a także sztafet mieszanych.