Polska

MP 14-latków: Trójka rekordzistów!

Joanna Kwatera 2018-12-16 21:40

Ostatni dzień mistrzostw Polski juniorów 14-letnich zaowocował w następne trzy rekordowe rezultaty. Komplet zwycięstw z najlepszymi wynikami w historii tej kategorii wiekowej odniósł w stylu grzbietowym Filip Kosiński, a kolejne znakomite występy zanotowali Maciej Konarski i Krzysztof Chmielewski.

Kosiński tym razem rozprawił się z rekordem Polski 14-latków na dystansie stumetrowym, a zrobił to już po raz drugi w tym sezonie. Wcześniej zawodnik Olimpijczyka Suwałki najszybszym rezultatem popisał się podczas Grand Prix w Poznaniu, a dziś urwał z tego wyniku jeszcze sekundę i dwie setne, wpisując w rekordowe tabele czas 54.73. Dokładnie dwie sekundy za nim na mecie zameldował się drugi w tym wyścigu Oliwier Sieczek.

Spory postęp Kosiński odnotował także w stylu zmiennym, poprawiając życiówkę na sto metrów o ponad sekundę, ale czas 58.26 dawał w dzisiejszej rywalizacji dopiero drugą lokatę. Znakomicie wyścig ten rozegrał natomiast Konarski, który okazał się znacznie szybszy w drugiej części dystansu nie tylko od pływaka z Suwałk, ale także od dotychczasowego rekordu kraju w tej kategorii wiekowej. Pływak Gim 92 Ursynów Warszawa pierwszy raz w historii juniorów 14-letnich w naszym kraju złamał granicę pięćdziesięciu ośmiu sekund, zatrzymując aparaturę pomiaru czasu na cyfrach 57.58. Poniżej jednej minuty przepłynęli ten dystans jeszcze zawodnicy, którzy uplasowali się na trzeciej i czwartej pozycji Maciej Gabryś i Krzysztof Matuszewski. Konarski z Matuszewskim mieli jeszcze dziś wcześniej okazje zmierzyć się z sobą o prymat na dystansie 100m stylem dowolnym, ale i w tamtych zmaganiach szybszy był zawodnik warszawskiego klubu, zapisując w tabelach kolejny rekord życiowy 51.91.

Do grona autorów nowych rekordów kraju 14-latków dołączył jeszcze w ten weekend w Olsztynie Krzysztof Chmielewski, który właściwie tylko wyśrubował swoje własne najlepsze osiągnięcie z października, ustanowione podczas zawodów Grand Prix Polski w Oświęcimiu, do rezultatu 2:02.28, zwyciężając rywalizację delfinistów na 200m. Nie byli w stanie wytrzymać jego tempa ani kolega klubowy Michał Chmielewski ani trzeci na mecie Gabryś. Zawodnik Muszelki Warszawa na ostatni dzień startów założył sobie bardzo wyczerpujący program startów, a mimo tego wywalczył jeszcze drugi złoty medal w konkurencji kończącej zmagania indywidualne na mistrzostwach Polski 14-latków – 1500m stylem dowolnym, gdzie uzyskał wynik 15:41.66, będący jego nowym rekordem życiowym.

Bardzo szybka okazała się dzisiaj na 100m stylem dowolnym zdobywczyni kompletu pięciu złotych medali Wiktoria Guść. Zawodniczka, ,która w klasyfikacji najbardziej wartościowych wyników zajęła trzy pierwsze miejsca, pokonała dystans w czasie 56.03 i z rezultatem tym zdołała wpisać się w tej klasyfikacji jeszcze na ósmą lokatę.

W rankingu medalowym najlepsza okazała się drużyna Piętnastki Bydgoszcz, dla której zawodnicy wywalczyli aż 19 krążków, w tym 11 z najcenniejszego kruszcu. Drugą lokatę na tej liście zajął klub Delfin Piotrków Trybunalski, dzięki pięciu złotym medalom Guść.  Na trzecim  miejscu natomiast uplasowali się zawodnicy Muszelki Warszawa (8 krążków).