Polska

Ostrowiec 2015: Solak o krok od Baku

Szymon Gagatek 2015-03-07 01:19

W tym roku, z uwagi na możliwośc uzyskania minimum na Igrzyska Europejskie, rywalizacja dziewcząt na zimowych mistrzostwach Polski 15-latków wysuwa się na pierwszy plan. Po udanym początku dnia i wypełnieniu kryterium Polskiego Związku Pływackiego na dystansie 50 m stylem dowolnym przez Katarzynę Rogowską, już żadnej z naszych zawodniczek nie udało się wywalczyć biletu do Baku. Najbliżej na dystansie 100 m stylem motylkowym była Anna Solak.

Reprezentantka PSP Swim Płock uzyskała w finale czas 1:01.51. Do minimum zabrakło jej zaledwie osiemnaście setnych sekundy! Co ciekawe, jest to rezultat lepszy o dokładnie jedną setną sekundy od najlepszego wyniku Otylii Jędrzejczak, uzyskanego przez nią jako piętnastolatkę. W 1998 roku nasza późniejsza mistrzyni olimpijska zanotowała czas 1:01.52, który przez następne dziesięć lat był rekordem kraju w tej kategorii wiekowej, a pobiła go dopiero Mirela Olczak. Solak wyprzedziła dziś Weronikę Górecką (1:02.30) i Katarzynę Kołodziej (1:03.82).

Górecka dopięła swego kilkadziesiąt minut później, zwyciężając w rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym. Zawodniczka Juvenii Wrocław pokonała osiem długości basenu w 2:15.10 i podtrzymała swoją zwycięską passę w mistrzostwach kraju (zwyciężała również w ubiegłym roku na MP 14-latków, zarówno w zimie, jak i w lecie). Na podium dostaliśmy powtórkę z letniego czempionatu. Druga była Julia Koluch (2:16.17), a trzecia Karolina Smyłek (2:17.70).

Ciekawy przebieg miał finał żabkarskiego sprintu, w którym Żaklina Wikieł, niepokonana w ubiegłym roku w Olsztynie i Dębicy, została wyprzedzona o trzy setne sekundy przez Martę Aściukiewicz. Zawodniczka MKP Kołobrzeg uzyskała czas 32.65 s. Na najniższym stopniu podium stanęła Alexandra Iwanowska (32.85 s). W pozostałych konkurencjach indywidualnych zwyciężyły Julia Klonowska z Moreny Gdańsk (najszybsza na 200 m stylem dowolnym, z czasem 2:02.36) oraz Michalina Pecyna z IKS Konstancin (pierwsza na 400 m stylem zmiennym, z rezultatem 4:59.88). Wśród sztafet najlepsze okazały się natomiast zawodniczki Kormorana Olsztyn: Zoja Sinitchine, Maria Żemajtis, Julia Święcka i Wikieł.

Mistrzynie Polski 15-latków - Ostrowiec Św. 2015:
50 m stylem klasycznym: Marta Aściukiewicz (MKP Kołobrzeg)   32.65
100 m stylem motylkowym: Anna Solak (PSP Swim Płock)   1:01.51
200 m stylem dowolnym: Julia Klonowska (Morena Gdańsk)   2:02.36
200 m stylem grzbietowym: Weronika Górecka (Juvenia Wrocław)   2:15.10
400 m stylem zmiennym: Michalina Pecyna (IKS Konstancin)   4:59.88
4x200 m stylem dowolnym: Kormoran Olsztyn (Zoja Sinitchine, Maria Żemajtis, Julia Święcka, Żaklina Wikieł)   8:48.79