Gwangju 2015: Nabrali rozpędu!

Szymon Gagatek 2015-07-05 17:14

Pływacy startujący na Uniwersjadzie w Gwangju nabrali rozpędu! Podczas drugiej sesji finałowej padło wiele znakomitych rezultatów. Zaimponowali zwłaszcza Sergii Frolov z Ukrainy, który zwyciężył na dystansie 800 m stylem dowolnym oraz Henrique Martins z Brazylii i Chinka Lu Ying, najlepsi na 50 m stylem motylkowym.

Sesja popołudniowa rozpoczęła się od bardzo ciekawego i stojącego na wysokim poziomie finału na dystansie 800 m stylem dowolnym mężczyzn. Doszło w nim do zaciętego pojedynku Sergieja Frolova z Ukrainy z najlepszym w kwalifikacjach Jay’em Lelliottem z Wielkiej Brytanii. Obaj niemal od początku płynęli równo na czele stawki, ale w decydującym momencie, na sto metrów przed końcem wyścigu, Frolov oderwał się od swojego rywala i finiszował z czasem 7:50.28, który daje mu w tym momencie trzecie miejsce w tegorocznym światowym rankingu tej konkurencji! Lelliott stracił tylko sześćdziesiąt dziewięć setnych sekundy i musiał zadowolić się srebrem, a na najniższym stopniu podium stanął Ayatsugu Hirai z Japonii (7:52.77).

W finale 50 m stylem motylkowym mężczyzn Yauhen Tsurkin nie zdołał obronić złota wywalczonego na Uniwersjadzie w Kazaniu. Białorusin musiał dziś uznać wyższość Henrique Martinsa z Brazylii, który uzyskał wynik 23.22 s. W tym roku szybciej od niego pływali jedynie… jego rodacy: Nicolas Santos (22.90 s) i Cesar Cielo (23.11 s). Tsurkin zakończył wyścig medalowy na drugiej pozycji (23.44 s), a trzeci był Piero Codia z Włoch (23.48 s), który tym samym powtórzył swój sukces sprzed dwóch lat.

Kolejne medale rozdano w finale 100 m stylem grzbietowym mężczyzn. Pierwsze miejsce wywalczył Junya Hasegawa, który dominował w tej konkurencji od samego początku, wygrywając także kwalifikacje i półfinały. Japończyk w finale w końcu złamał barierę pięćdziesięciu czterech sekund (53.77 s), wyprzedzając walczącego z nim do ostatnich metrów Włocha Christophera Ciccarese (53.92 s). W amerykańskim pojedynku o brąz Jack Conger okazał się lepszy o trzynaście setnych sekundy od Jacoba Pebley’a, uzyskując rezultat 54.09 s.

Pierwsze złoto dla Amerykanów podczas drugiego dnia rywalizacji wywalczyła Lisa Bratton, która zwyciężyła na dystansie 200 m stylem grzbietowym z czasem 2:09.31. Reprezentantka Stanów Zjednoczonych popisała się skutecznym finiszem, na ostatnich pięćdziesięciu metrach wyprzedzając wyraźnie Simonę Baumrtovą z Czech (2:10.53). Brązowy medal zapewniła sobie Yuka Kawayoke z Japonii (2:11.60).

Swój wielki talent po raz kolejny zaprezentował Dmitriy Balandin. Reprezentant Kazachstanu udowodnił, że ubiegłoroczne niespodziewane sukcesy na Igrzyskach Azjatyckich nie były przypadkowe i zwyciężył w finale 100 m stylem klasycznym, będąc jedynym zawodnikiem, któremu udało się w dzisiejszym wyścigu złamać barierę jednej minuty (59.96 s). Na podium stanęli też dwaj Brytyjczycy, potwierdzając, że pływanie żabką na Wyspach w ostatnim czasie niesłychanie się rozwinęło. Drugą lokatę zajął James Wilby (1:00.28), a trzeci był Craig Benson (1:00.33). Zawiódł Caba Siladji, który znakomicie otworzył wyścig i prowadził na półmetku. Później okazało się jednak, że Serb przeszacował swoje możliwości i ostatecznie został sklasyfikowany na ostatnim miejscu.

Ostatnie złoto w niedzielnej sesji finałowej trafiło do Chinki Lu Ying, która okazała się najlepsza na 50 m stylem motylkowym. Aktualna wicemistrzyni świata zanotowała czwarty w tym roku wynik na świecie (25.72 s), poprawiając rekord Uniwersjady i wyprzedzając Svetlanę Chimrovą z Rosji (26.23 s) oraz Holly Barratt z Australii (26.41 s).