NCAA: Polacy tworzą historię Virginia Tech

Szymon Gagatek 2014-03-07 21:06

Męski zespół Virginia Tech napisał w ubiegłym tygodniu najpiękniejszy pływacki rozdział w historii szkoły. Zawodnicy z Blacksburg po raz pierwszy w historii sięgnął po tytuł mistrzowski podczas czempionatu ACC (Atlantic Coast Conference), minimalnie wyprzedzając North Carolina State University. Tego sukcesu nie byłoby bez naszych zawodników. Wielki triumf stał się również udziałem Jana Świtkowskiego i Michała Szuby.

Świtkowski rewelacyjnie spisał się na dystansie 500 jardów stylem dowolnym. Jako jedyny złamał granicę 4 minut i 20 sekund i zwyciężył z czasem 4:18.15. Rekordy życiowe Polak bił również na dystansie 200 jardów stylem dowolnym (czwarte miejsce; 1:34.26) i stylem motylkowym (dziesiąta lokata; 1:44.67). W wyścigach sztafetowych pomógł kolegom zająć drugie miejsce na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym i trzecie na 4x100 jardów stylem dowolnym i 4x50 jardów stylem zmiennym.

Wyścig finałowy na dystansie 500 jardów stylem dowolnym był prawdziwie „polski”. Trzecie miejsce zajął bowiem Jan Daniec (4:20.34), a piąty był Michał Szuba (4:21.14). Studiujący razem ze Świtkowskim Szuba okazał się lepszy od Dańca na dystansie 1650 jardów stylem dowolnym, zajmując jedenastą lokatę (15:22.70). Uczeń Uniwersytetu Wirginii został z kolei sklasyfikowany na trzynastej pozycji (15:23.77). Obaj wystąpili jeszcze w jednej konkurencji (Szuba na dystansie 200 jardów stylem dowolnym, a Daniec na 400 jardów stylem zmiennym) i obaj uplasowali się na dziewiętnastej pozycji.

Tak cieszyli się ze zwycięstwa w mistrzostwach ACC zawodnicy Virginia Tech:

W mistrzostwach konferencji BIG10 wystąpił Filip Bujoczek. Zawodnik Uniwersytetu Purdue w każdej konkurencji poprawiał najlepsze wyniki w historii startów na jardach. Nieźle spisał się na dystansie 500 jardów stylem dowolnym, gdzie został sklasyfikowany na dwunastej pozycji, z czasem 4:20.37. Polak był też czternasty na 200 jardów stylem dowolnym (1:36.36 w kwalifikacjach i 1:37.02 w finale B) i dwudziesty piąty na dwukrotnie krótszym dystansie (44.58 s). Sztafeta Purdue 4x100 jardów stylem dowolnym z jego udziałem zajęła w rywalizacji na mistrzostwach piątą pozycję i otarła się o minimum A na czempionat ligi NCAA. Zabrakło zaledwie siedmiu setnych sekundy…

Chicago w ubiegłym tygodniu było gospodarzem pierwszych w historii mistrzostw Horizon League. W rywalizacji mężczyzn zwyciężyła ekipa Uniwersytetu Oakland, na którym studiuje Aleksander Danielewski. Polak trzykrotnie stawał podczas tych zawodów na drugim stopniu podium. Na dystansach 100 i 200 jardów stylem grzbietowym wypełnił indywidualnie minimum B na Mistrzostwa NCAA, uzyskując najlepsze w karierze rezultaty: 48.43 s i 1:45.57 s. Drugą lokatę zajął także w wyścigu sztafetowym 4x100 jardów stylem zmiennym. Dodatkowo poprawił rekord życiowy na dystansie 50 jardów stylem grzbietowym (na pierwszej zmianie sztafety 4x50 jardów stylem zmiennym) i uplasował się na siódmym miejscu na 200 jardów stylem zmiennym (1:49.51).