Polska

Graz 2018: Misja "Odrabianie strat"

Dagmara Macner 2018-03-25 14:28

Po wczorajszym, pierwszym dniu zawodów w austriackim Grazu 36 punktów dzieli polskich pływaków od miejsca w pierwszej trójce w klasyfikacji generalnej. Z ilością 137 punktów zajmują obecnie 4 miejsce. W niedzielę, 25 marca Polacy wywalczyli kolejne medale: trzy srebra i brąz. Na podium stanęli: Kossakowska, Piechota, Koziejko i Szabłowski.  

Medalowy, długi dystans

W polskiej ekipie niedzielną rywalizację rozpoczął Bartłomiej Koziejko. Pierwszą konkurencję trzeciego bloku zawodów, 1500 metrów stylem dowolnym, przepłynął w czasie poniżej 16 minut (15:58.21) i podczas ceremonii dekoracji odebrał srebrny krążek. Koziejko przez cały dystans konsekwentnie odrabiał straty do prowadzących. Ostatecznie nasz zawodnik dotknął ściany jako drugi. Zwyciężył Bułgar, który swoim rezultatem przekroczył barierę 800 punktów FINA (801 punktów – 15:37.87).

W ostatniej konkurencji trzeciej sesji zawodów na słupkach stanęły dziewczyny startujące na 800 metrów. Karolina Piechota „dołożyła” jedenasty medal do dorobku polskiej ekipy. Łodzianka zameldowała się na mecie z wynikiem 9:05.67, który pozwolił jej zająć trzecią lokatę podczas tych zawodów.

Srebrna „żabka” na 100 metrów

Hubert Szabłowski, wynikiem 1:04.09 uplasował się na drugim miejscu rywalizacji 100 metrów żabką. Zawodnik polskiej reprezentacji stracił do zwycięzcy - Greka 57 setnych (1:03.52), ale nad trzecim, pływakiem z Turcji, wypracował podczas wyścigu dwadzieścia dwie setne (1:04.31).

Aleksandra Kramer zajęła dziewiąte miejsce na 100 metrów stylem klasycznym. Polka zakończyła zmagania z wynikiem 1:14.96 tracąc do zwyciężczyni, zawodniczki gospodarzy, blisko 5 sekund.

Medal na 200 metrów dowolnym

Dominika Kossakowska niedzielny poranek również może zaliczyć do udanych. Siedemnastoletnia pływaczka walczyła do ostatnich metrów wyścigu dwustu metrów kraulem i wyłączyła aparaturę pomiaru czasu sześć setnych przed zawodniczką ze Słowenii. Uzyskany rezultat 2:03.21 pozwolił jej cieszyć się srebrem. Złoto dla Turcji.

Kacper Piotrowski w rywalizacji chłopców na tym samym dystansie zajął 5 miejsce, z wynikiem 1.53.90. Złoto dla Słowenii, srebro dla Bułgarii i brąz dla drużyny Turcji.

Sprinty grzbietem na „siódemkę”

Alicja Ulicka, która wczoraj dwukrotnie odbierała srebrny medal, dzisiaj w rywalizacji sprinterskiej stylem grzbietowym zajęła 7 miejsce. Czas naszej reprezentantki to 30.64. Co ciekawe, jako jedyna, barierę 30 sekund na tym dystansie złamała inna nasza zawodniczka, Karolina Jurczyk (29.54), która do tej konkurencji została zgłoszona poza konkursem.

Podobnie jak Ulicka, siódme miejsce zajął Michał Miciul. Kadrowicz pokonał jedną długość pływalni w czasie 27.86. Zwyciężył Szwajcar, Thierry Bollin, z wynikiem 25.78.

Ostatni sesja

Przed pływakami ostatni blok zawodów – czwarta sesja rozpocznie się o godzinie 16.40. Zawodnicy zmierzą się w czterech konkurencjach indywidualnych, a na zakończenie zobaczymy zmagania w sztafetach na dystansie 4x100 metrów stylem dowolnym.

foto: Michał Majerski