Świat

Wojskowe MŚ: Mocna reprezentacja już w Rio!

Szymon Gagatek 2017-12-11 11:04

Dziś Ceremonia Otwarcia, a już od jutra czterodniowe zmagania o medale - w Rio de Janiero rozpoczynają się właśnie 49. Wojskowe Mistrzostwa Świata w pływaniu. Na starcie rywalizacji stanie między innymi bardzo mocna, 11-osobowa reprezentacja Polski, która bez wątpienia będzie się liczyć w walce o czołowe lokaty w wielu konkurencjach.

Niestety, termin zawodów w Rio de Janeiro pokrył się z datą mistrzostw Europy. Z tego powodu kilku naszych czołowych pływaków nie szykowało się do walki o Kopenhagę i w trakcie Grand Prix w Poznaniu nie prezentowało jeszcze swojej najwyższej formy. Niektórzy, jak Michał Poprawa, w ogóle nie pojawili się w Termach Maltańskich. Wyjątkiem był Kacper Majchrzak, który wypełnił minimum na czempionat Starego Kontynentu, ale z miejsca w kadrze musiał zrezygnować, by po raz pierwszy w swoim życiu stanąć na słupku startowym międzynarodowych zawodów wojskowych.

O sile naszego zespołu, który zameldował się już w Brazylii, może chociażby świadczyć fakt, że po roku do Rio de Janeiro powróciło aż pięcioro polskich olimpijczyków: Anna Dowgiert, Kacper Klich, Kacper Majchrzak, Tomasz Polewka i Marcin Stolarski. Wśród pań obok Dowgiert, posiadającej rekord świata wojskowych na 50 m stylem motylkowym, będzie nas reprezentować także Paula Żukowska. W konkurencjach męskich pojawią się jeszcze Jan Hołub, Mikołaj Machnik, Michał Poprawa, Karol Zaczyński i najmłodszy w drużynie Damian Chrzanowski.

Z kim Polacy będą mogli się pościgać? Do udziału w zawodach zostało zgłoszonych łącznie 131 zawodników, reprezentujących 12 krajów - oprócz Polski, także Niemcy, Brazylię, Kanadę, Francję, Indie, Irak, Luksemburg, Rosję, Sri Lankę, Szwajcarię oraz Ukrainę. Bardzo mocną ekipę wystawią gospodarze. Wśród 20 powołanych znaleźli się między innymi Etienne Medeiros, Leonardo de Deus, Joao Gomes Jr, Thiago Simon czy Henrique Martins. Wielką gwiazdą Trójkolorowych będzie z kolei Marc-Antoine Olivier - bohater mistrzostw świata w Budapeszcie w pływaniu długodystansowym (trzy medale, w tym dwa złote: na 5 km i w sztafecie). Wśród Rosjan na start w Brazylii zdecydował się natomiast brązowy medalista ostatnich igrzysk na 200 m stylem klasycznym, Anton Czupkow.

Mistrzostwa odbędą się pływalni Komisji Sportów Aeronautycznych (CDA) w Rio de Janeiro w dniach 12-15 grudnia. Początek eliminacji zaplanowano na 12:30 polskiego czasu, sesje finałowe będą się natomiast rozpoczynać o 20:00. Program zawodów znajdziecie TUTAJ

Reprezentacja Polski na mistrzostwa świata wojskowych w Rio de Janeiro:
Kobiety (2): Anna Dowgiert, Paula Żukowska
Mężczyźni (9): Damian Chrzanowski, Jan Hołub, Kacper Klich, Mikołaj Machnik, Kacper Majchrzak, Tomasz Polewka, Michał Poprawa, Marcin Stolarski, Karol Zaczyński

W sztabie reprezentacji znaleźli się natomiast trener Jakub Karpiński, fizjoterapeuta Filip Łysko oraz dwaj wojskowi: Wojciech Dwojak i Sławomir Kowalski.