Świat

Raport z Gwangju: Polacy bez kwalifikacji olimpijskich

Szymon Gagatek 2019-07-17 23:26

Kacper Lesiak i Andrzej Rzeszutek nie zdołali wejść do finału skoków z trampoliny 3m podczas szóstego dnia mistrzostw świata. Tym samym muszą odłożyć marzenia o zdobyciu olimpijskiej przepustki na kolejne zawody kwalifikacyjne. W środę w Gwangju wystąpiła jeszcze nasza drużyna w pływaniu artystycznym, a Justyna Burska zaprezentowała się na wodach otwartych Yeosu EXPO Ocean Park.

Wody otwarte

Z pierwszego złotego medalu na mistrzostwach w Korei Południowej cieszyli się dziś Brazylijczycy. Na dystansie 5 km triumfowała świetnie dysponowana w tym sezonie Ana Marcela Cunha. Jedyna reprezentantka Polski, Justyna Burska, zakończyła wyścig na 34. miejscu. Więcej o zmaganiach pań przeczytacie TUTAJ.

Skoki do wody

W środę wyczekiwaliśmy na bardzo ważny start Kacpra Lesiaka i Andrzeja Rzeszutka w eliminacjach skoków z 3-metrowej trampoliny. Polacy niestety nie zdołali przebrnąć pierwszego etapu zmagań. Na niepowodzeniu Lesiaka zaważył nieudany drugi skok, po którym nie udało mu się już odrobić poniesionych strat. Zakończył rywalizację na 21. pozycji, a do awansu do półfinału zabrakło mu tylko niespełna 7 punktów. Z kolei Rzeszutek został sklasyfikowany na 38. lokacie. Kwalifikacje olimpijskie wywalczyły Chiny (x2), Rosja (x2), USA (x2), Wielka Brytania, Meksyk, Kolumbia, Niemcy, Ukraina i Korea Południowa. W finale skoków z wieży dublet ustrzeliły Chinki. Ze złota cieszyła się Chen Yuxi, a srebro zdobyła Lu Wei. Na najniższym stopniu podium stanęła Delaney Schnell z USA. 

Pływanie artystyczne

W eliminacjach zmagań drużyn w programie dowolnym zaprezentowały się Polki. Biało-czerwone finiszowały na 23. lokacie, nieznacznie niżej niż w programie technicznym. Zgodnie z oczekiwaniami najwyższą notę od sędziów otrzymały Rosjanki. Niespodzianek nie było też w finale programu dowolnego solistek. Kolejna Rosjanka, Swietłana Romaszina, bardzo wyraźnie wyprzedziła resztę stawki, wskakując na najwyższy stopnień podium. Medale razem z nią odebrały Ona Carbonell z Hiszpanii (srebro) oraz Yukiko Iniu z Japonii (brąz). Obie zajęły dokładnie te same lokaty również w programie technicznym, przegrywając wówczas z inną Swietłaną, Kolesniczenko.

Piłka wodna

W turnieju piłki wodnej mężczyzn poznaliśmy dwie drużyny, które już po dwóch kolejkach fazy grupowej mogą być pewne bezpośredniej kwalifikacji do ćwierćfinałów. Tak jak w przypadku kobiecych rozgrywek, są to drużyny, które dwa lata temu zmierzyły się w finale mistrzostw globu. Broniący tytułu Chorwaci po zwycięstwie nad Amerykanami 17:7 są już spokojni o pierwsze miejsce w grupie B, natomiast w grupie C na pewno najwyżej sklasyfikowani zostaną Węgrzy. Wicemistrzowie świata uporali się z Hiszpanami, wygrywając 13:11. 

Grupa A      Grecja - Czarnogóra   10:10Serbia - Korea Płd.   22:2
Grupa B   Australia - Kazachstan   17:8      USA - Chorwacja   7:17
Grupa C   Węgry - Hiszpania   13:11RPA - Nowa Zelandia   8:8
Grupa D   Japonia - Włochy   7:9Brazylia - Niemcy   8:15


Plany na czwartek

Jutro na starcie w Gwangju stanie tylko jedna Polka. W skokach do wody Kaja Skrzek powalczy o jak najlepszy wynik na 3-metrowej trampolinie. Oprócz eliminacji i półfinałów w tej konkurencji, w Nambu University Municipal Aquatics Center odbędzie się również finał skoków z trampoliny 3m mężczyzn. W pływaniu artystycznym czekają nas finał programu dowolnego duetów i eliminacje programu dowolnego kombinacji. Z kolei na wodach otwartych w Yeosu EXPO Ocean Park rywalizować będą sztafety mieszane, a w Yeomju Gymnasium dobiegnie końca faza grupowa turnieju piłki wodnej kobiet.