Polska

Mistrzostwa Polski Juniorów 16lat Gliwice 2020: Znakomite rekordy Polski Masiuka i Kosińskiego!

Joanna Kwatera 2020-12-15 14:51

W Gliwicach w ramach Mistrzostw Polski Juniorów natomiast walczyli w miniony weekend 16latkowie. Cóż to były za trzy piękne dni pełne emocji i rekordów Polski. Znakomitą rywalizację stworzyli Panowie w stylu grzbietowym, dowolnym i motylkowym, którą okrasili  czterema najlepszymi osiągnięciami w historii kraju.

Gdyby spojrzeć na tabele najbardziej wartościowych wyników, rywalizację męską wśród pływaków 16-letnich można by podsumować czterema nazwiskami: Ksawery Masiuk, Filip Kosiński, Krzysztof Chmielewski i Krzysztof Matuszewski. To właśnie oni zdominowali te zawody wygrywając niemal wszystko co się dało. Tytuł najlepszego zawodnika wywalczył pływak G-8 Bielany Warszawa, a to właśnie dystans 100m stylem grzbietowym i wspaniały rekord Polski zadecydował, ze wyprzedził on w tym rankingu Kosińskiego. Ci dwaj płynęli jakby w innej lidze, a na mecie dzieliło ich zaledwie dziewięć setnych sekundy! Obaj byli szybsi od dotychczas najlepszego osiągnięcia Kosińskiego sprzed roku, uzyskując odpowiednio 51.89 i 51.98.

Kolejne rekordowe starcie Panowie zaliczyli na dystansie dwa razy dłuższym, ale tam już zdecydowanie szybciej na mecie zameldował się reprezentant AZS AWF Warszawa, który ze znakomitym wynikiem 1:53.03 wyprzedził Masiuka o prawie dwie sekundy (1:55.01) i ustanowił nowy rekord Polski w tej kategorii wiekowej. Wyśmienicie rekord wyśrubował Kosiński również w konkurencji sprinterskiej tym stylem, osiągając 23.88. Tuż za nim finiszował Masiuk (23.95).

Wielkie emocje towarzyszyły też wyścigom na 200m stylem motylkowym i 1500m stylem dowolnym. W pierwszym z nich Krzysztof Chmielewski dwukrotnie przymierzał się do pobicia rekordowego osiągnięcia Jana Zubika z zeszłego roku i dwukrotnie zabrakło mu do tego bardzo niewiele. Bliższy osiągnięcia tej sztuki był w finale tej konkurencji, gdzie do pełni szczęścia zabrakło mu jedynie jednej dziesiątej sekundy. Wynik 1:55.86 to jednak wielki sukces tego młodego zawodnika i znacznie poprawiony rekord życiowy. Podobnie było w konkurencji 1500m stylem dowolnym. Tam do poprawienia najlepszego osiągnięcia w historii kraju wśród 16latków zabrakło jedynie czterdziestu czterech setnych sekundy. Na pocieszenie pływak Muszelki Warszawa zanotował wartościowy rekord życiowy 15.11.35.

Niezwykle ambitne zadanie czekało także zawodników na dystansie 400m stylem dowolnym, na którym rekord kraju w tej kategorii wiekowej dzierży do dziś Wojciech Wojdak. Do niemal ośmioletniego wyniku pływaka pochodzącego z Brzeska próbowali dobrać się zarówno Chmielewski jak i Krzysztof Matuszewski i niewiele im do tego osiągnięcia zabrakło… w sprinterskiej praktycznie walce na ostatnich metrach minimalnie szybszy okazał się pływak Astorii Bydgoszcz, osiągając czas 3:48.88, a Chmielewski na metę wpadł jedną dziesiątą sekundy za nim. Matuszewski świętował triumfy również na 100 i 200m tym stylem oraz na 100m stylem zmiennym.

Niezwykle zacięta rywalizacja miała miejsce także w konkurencji 50m stylem motylkowym. Tam ostrą konkurencję Masiukowi postawił Kacper Czapla, a po dwóch długościach basenu na mecie dzieła ich zaledwie jedna setna sekundy! Obaj popłynęli poniżej dotychczasowego rekordu Polski, ale ten zaszczytny tytuł przypadł pierwszemu z nich. Masiuk zanotował rezultat 23.50. Ponadto był jeszcze najlepszy w rywalizacji sprinterskiej w stylu dowolnym.

Łupem Chmielewskiego padły jeszcze dystanse 100m stylem motylkowym i 400m stylem zmiennym.

Wśród kobiet dzieliła i rządziła Wiktoria Guść, która wygrała wszystkie dystanse stylem dowolnym, zdobywając pięć tytułów mistrzyni Polski Juniorów, a najbardziej wartościowy rezultat całych mistrzostw osiągnęła w konkurencji 400m, notując jedyny ponad ośmiuset punktowy wynik w rywalizacji dziewcząt 4:10.59.

Dobrze zaprezentowała się także w sprincie stylem grzbietowym Iga Weckwert (Żabianka Gdańsk), która ukończyła zmagania z wynikiem 27.83. Pozostałe dystanse w stylu grzbietowym padły łupem Dominiki Trentkiewicz (UKS MOS w Opolu). Styl klasyczny zdominowała Zofia Tymińska (Polonia Warszawa), a styl motylkowy Martyna Sienkiewicz (MUKS Piętnastka Bydgoszcz) z wyjątkiem 200m, gdzie najlepsza po zaciętej walce okazała się Isabella Lojewski z Gim 92 Warszawa. W stylu zmiennym na 100 i 200m sukcesy święciła Marianna Rydyńska (MUKS Pietnastka Bydgoszcz), a na dystansie najdłuższym najszybsza była Klaudia Tarasiewicz (Polonia Warszawa).

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli zawodnicy Polonii Warszawa (12 medali, w tym 6 złotych), przed pływakami G-8 Bielany Warszawa i MUKS Piętnastki Bydgoszcz, a w rankingu drużynowym pierwszą lokatę wywalczyli reprezentanci Unii Oświęcim (405 pkt), wyprzedzając ekipy SMSu Galicji Kraków i Polonii Warszawa.

Foto: Weronika Morciszek