Świat

Helsinki 2018: Fiedkiewicz powiększa polski dorobek!

Szymon Gagatek 2018-07-07 22:31

Dorobek reprezentacji polski na mistrzostwach Europy juniorów w Helsinkach powiększył się o kolejny medal! W sobotnie popołudnie brąz na dystansie 50 m stylem dowolnym wywalczyła Kornelia Fiedkiewicz. W tej samej konkurencji z dobrej strony zaprezentowała się również druga z Polek, Karolina Jurczyk, która zakończyła zmagania na siódmym miejscu.

Fiedkiewicz już od rana pokazywała, że w stolicy Finlandii chce powalczyć o wysoką pozycję. W eliminacjach złamała barierę dwudziestu sześciu sekund (25.94) i była czwarta. Kilka godzin później bez problemów przebrnęła półfinały, notując wynik 25.69 - gorszy o zaledwie cztery setne sekundy od jej rekordu życiowego. Dało jej to trzecią lokatę, którą w świetnym stylu obroniła w wyścigu finałowym. Reprezentantka Juvenii Wrocław przepłynęła jedną długość basenu w 25.53 i wyprzedziły ją tylko Brytyjka Freya Anderson (25.53) oraz Rosjanka Jelizawieta Klewanowicz (25.43). Dzisiejszy brąz to nie pierwszy medal Fiedkiewicz z mistrzostw Europy juniorów - rok temu stała na najniższym stopniu podium wraz z kolegami ze sztafety mieszanej 4x100 m stylem dowolnym. To jednak największy indywidualny sukces podopiecznej Grzegorza Widanki i pierwszy kobiecy medal MEJ dla Polski w konkurencji olimpijskiej od siedmiu lat! 

W finale sprinterskich zmagań wystąpiła też Karolina Jurczyk. Zawodniczka Dziewiątki Dzierżoniów na mecie zameldowała się z czasem 25.89, plasując się na 7. miejscu. O jedną setną sekundy szybciej popłynęła w półfinale. Jej dzisiejszy start to bez wątpienia dobry prognostyk przed niedzielną rywalizacją na dystansie 50 m stylem motylkowym.

W sobotę mnóstwo powodów do radości dał nam Jakub Majerski. Reprezentant Galicji Kraków pokazał się z fantastycznej strony w eliminacjach 100 m stylem motylkowym. Wygrał je z czasem 52.64, wyprzedzając zdecydowanie takich zawodników jak Andrej Miniakow czy też wicemistrz świata z Budapesztu w tej konkurencji, Kristof Milak. Co więcej, Majerski swoim wynikiem poprawił o trzydzieści sześć setnych sekundy rekord Polski 18-latków, należący od 2009 roku do Marcina Cieślaka. W półfinałach nie był już tak szybki, ale rezultat 53.06 wystarczył do zajęcia 4. pozycji i spokojnego awansu do finału. Z dalszą rywalizacją pożegnał się jego klubowy kolega, Marcin Goraj, który był 13. (54.17 - rekord życiowy).

Czwartą lokatę w półfinałach 100 m stylem klasycznym zajął natomiast Jan Kałusowski. Wicemistrz Europy juniorów z dwukrotnie dłuższego dystansu pokazał, że jutro może nawiązać walkę z faworytami. W pozostałych konkurencjach Polacy nie zdołali awansować do najlepszej ósemki. Na 50 m stylem grzbietowym 10. był Karol Młynarczyk (26.24), a na 14. miejscu sklasyfikowany został Krzysztof Radziszewski (26.52). Z kolei na 200 m stylem zmiennym odpadły Aleksandra Knop (2:18.32; 11. pozycja) i Kinga Paradowska (2:18.91; 13.). 

W sesji popołudniowej wystartował jeszcze Bartłomiej Koziejko, który znalazł się na 25. lokacie na 800 m stylem dowolnym (8:18.82). Lepiej od niego poradził sobie rano Wojciech Dutkowiak (8:12.47 i 16. miejsce).

foto: DeepBlueMedia/Andrea Masini