Polska

MP 16-latków: Rekord Polski Radziszewskiego!

Joanna Kwatera 2018-12-15 21:03

Po wczorajszym fenomenalnym wyniku Zuzanny Herasimowicz na 200m stylem grzbietowym podczas mistrzostw Polski 16-latków w sobotę prym w Gorzowie Wielkopolskim wiedli również grzbieciści. Na pływalni Słowianka tym razem o rekordowy rezultat zadbał Krzysztof Radziszewski, a kolejne złote krążki do swojej kolekcji dorzucił Filip Orlicz.

Reprezentant G-8 Bielany Warszawa co prawda stracił dziś jeden rekord kraju w konkurencji 50m stylem grzbietowym, w kategorii wiekowej o rok młodszej, ale postanowił powetować to sobie wpisując swoje nazwisko obok najlepszego osiągnięcia w historii Polski 16-latków. Znakomitym wynikiem 24.22 o trzydzieści sześć setnych sekundy wyśrubował rekord kraju Jana Karolczaka z zeszłego roku. Radziszewski był w tym wyścigu zupełnie poza zasięgiem rywali, a nikt poza nim nie złamał już granicy dwudziestu pięciu sekund.

W rywalizacji dziewcząt najszybszą sprinterką w stylu grzbietowym okazała się natomiast Emilia Mozołowska, która wyprzedziła Herasimowicz o czterdzieści jeden setnych sekundy. Obie pływaczki po raz pierwszy w swoich karierach przepłynęły ten dystans poniżej dwudziestu dziewięciu sekund, notując odpowiednio 28.58 i 28.99. Reprezentantka AZS AWF Warszawa doskonale spisała się jeszcze w konkurencji 200m stylem zmiennym, gdzie wyraźnie zdystansowała konkurentki, osiągając wynik o ponad pięć sekund lepszy niż dotychczasowy rekord życiowy – 2:15.61.

Drugi złoty krążek w stylu zmiennym wywalczył w Gorzowie Wielkopolskim Mikołaj Synowiec, zwyciężając w sobotę dystans 200m z wynikiem 2:05.79. Dwa medale z najcenniejszego kruszcu zawisły dziś jeszcze na szyi Filipa Orlicza. Pierwszy z nich reprezentant G-8 Bielany Warszawa zdobył w konkurencji sprinterskiej stylem motylkowym, a na pokonanie dwóch długości basenu potrzebował 24.55. Drugi wywalczył z drużyną, zwyciężając zmagania sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem dowolnym wraz z Kacprem Kowalczykiem, Jakubem Cheredisem i Krzysztofem Radziszewskim. Zespół G-8 Bielany Warszawa osiągnął czas 3:24.57 i wyprzedził ekipy WKS Śląsk Wrocław i Unii Oświęcim.

Wśród dziewcząt triumfowały ich koleżanki klubowe: Klara Bujak, Alicja Pakuła, Sandra Mielczarek i Sandra Zawadzka, które o zaledwie osiem setnych sekundy wcześniej zameldowały się na mecie przed pływaczkami SMS Galicji Kraków (3:52.70 – 3:52.78).