Polska

MP 14-latków: Drugi rekord Cierpiałowskiej!

Joanna Kwatera 2019-07-06 22:50

Kolejny dzień Mistrzostw Polski Juniorów 14-letnich obfitował w kolejny rekordowy rezultat Pauliny Cierpiałowskiej. Znów zawodniczka z Malborka uzyskała go w stylu motylkowym, tym na razem na dystansie sprinterskim. Na pływalni w Aquasferze zapachniało w sobotę rekordami jeszcze dwukrotnie.

Niesiona wczorajszym sukcesem Cierpiałowska już w eliminacjach konkurencji 50m stylem motylkowym potwierdziła, że jest na tej imprezie w naprawdę wybornej formie. Jedną długość basenu przemknęła w czasie 27.90, poprawiając o pół sekundy niemal dokładnie dziewięcioletni rekord kraju juniorek 14-letnich Diany Sokołowskiej. W popołudniowym finale pokonała dystans zaledwie trzy setne sekundy wolniej, przypieczętowując swój prymat wśród najlepszych delfinistek w naszym kraju w tej kategorii wiekowej. Znakomitą walkę o zwycięstwo zaprezentowała także chwilę później na dystansie 400m stylem dowolnym, gdzie do ostatnich batalię metrów o końcowy triumf stoczyła z wczorajszą zwyciężczynią 200m tym stylem Julią Kulik. Zawodniczka WOPR Malbork wyszła na minimalne prowadzenie już po pierwszych stu metrach i pozycję liderki utrzymała do końca wyścigu, wyprzedzając rywalkę o dwadzieścia jeden setnych sekundy. Czas zwyciężczyni  4:29.74 to również jej nowy rekord życiowy.

Bliska poprawienia kolejnego rekordu kraju „z brodą” była w eliminacjach 50m stylem grzbietowym Małgorzata Karbownik. Gdy zawodniczka MKS Jedynki Łódź dotarła do mety na tablicy wyników ukazał się rezultat 30.19, a więc tylko jedną setną sekundy wolniejszy od tego, z którym Anna Porzelska wpisała się na listę rekordzistek Polski w kategorii 14-latek w 2009 roku. W finale Karbownik nie popłynęła już aż tak szybko, ale i tak zakończyła zmagania zwycięsko z wynikiem 30.48. Popołudniu jednak w walce o pierwsze miejsce mocny opór stawiła jej Justyna Poznańska. Pływaczka z Chrzanowa straciła do niej zaledwie sześć setnych sekundy.

Tym razem tylko trzech setnych sekundy brakło Maciejowi Heblowi do ustanowienia najlepszego w historii 14-latków wyniku w konkurencji 400m stylem dowolnym.  Przez pierwsze 300m wydawało się, że to Kacper Płoszka zmierza po zwycięstwo w tym wyścigu. Niesamowitym finiszem popisał się jednak na ostatnich stu metrach zawodnik Żabianki Gdańsk, który w ekspresowym tempie minął rywala i wpadł na metę z niemal dwusekundową przewagą nad Płoszką. Jego czas 4:07.65 jest słabszy od rekordu Polski Filipa Orlicza z 2016 roku, ustanowionego na tej samej pływalni w Olsztynie tylko o dwie setne sekundy.

Do grona złotych medalistów w sobotę w Aquasferze dołączyli jeszcze: Filip Mordarski (50m stylem motylkowym), Krzysztof Przybysz (50m stylem grzbietowym), Karolina Piechowicz i Damian Jankowski (200m stylem klasycznym), Laura Bernat i Adam Zdybel (200m stylem zmiennym) oraz sztafeta dziewcząt Polonii Warszawa (Aleksandra Klusek, Karolina Apanas, Zofia Górska, Natalia Gajcy) i zespół chłopców MKP Szczecin (Aleksander Grykień, Jakub Szpaler, Damian Jankowski, Stanisław Betka) w konkurencji 4x100m stylem dowolnym.