Mare Nostrum: Trzy krążki w stolicy Katalonii

Dagmara Macner 2018-06-15 10:33

Drugi cykl zawodów Mare Nostrum odbył się w Barcelonie. W Hiszpanii w ekipie biało – czerwonych zaprezentowało się siedemnastu pływaków: 7 kobiet i 10 mężczyzn. W stolicy Katalonii polscy pływacy wywalczyli trzy krążki: dwa srebrne i jeden brązowy. Podczas Ciutat de Barcelona na podium stanęli: Radosław Kawęcki, Kacper Stokowski i Dawid Szwedzki.

W porównaniu do mitingu w Canet na starcie nie zobaczyliśmy Kacpra Majchrzaka, Michała Chudego oraz Konrada Czerniaka.

Podium dla grzbiecistów

Wynikiem poniżej dwóch minut zakończył rywalizacje na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym Radosław Kawęcki. W środę, w porannych eliminacjach był najszybszy ale w finale musiał uznać wyższość Amerykanina Bryce’a Mefford’a. Polak gonił rywala przez cały wyścig ale ostatecznie zabrakło trzynastu setnych sekundy aby świętować zwycięstwo (1:59.18 – 1:59.31). Podopieczny Pawła Słomińskiego podczas ceremonii dekoracji odebrał pierwszy medal dla polskiej ekipy – srebro. W czwartek, w finale „setki” grzbietem popłynęło dwóch reprezentantów Polski. Do Kawęckiego dołączył Kacper Stokowski. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa, podobnie jak w Canet dopłynął do mety jako drugi, ulegając pływakowi z Australii Benjaminowi Treffersowi (54.85 – 55.09). Na ósmym miejscu zmagania zakończył Kawęcki z czasem 56.19. W finale grzbietowego sprintu również zobaczyliśmy naszego rodaka. Piątą lokatę zajął Stokowski z wynikiem 25.58, a zwyciężył zawodnik z USA Michael Andrew (24.70).

Wśród kobiet w finale B dwustu metrów grzbietem popłynęła Weronika Górecka. Polka uzyskała rezultat 2:17.38 co dało jej 11 pozycję.

Aż trzy panie w złamały barierę jednej minuty na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym. Rekord cyklu Mare Nostrum i zawodów Ciutat de Barcelona dla Amerykanki Kathleen Baker, która jako jedyna złamała barierę 59 sekund (58.77).

Srebro we Francji, brąz w Hiszpanii

Dawid Szwedzki w Canet wywalczył srebrny medal ale i w stolicy Katalonii stanął na podium na dystansie 400 metrów stylem zmiennym. Polak finiszował z czasem 4:19.34 co pozwoliło mu stanąć na najniższym stopniu podium podczas zawodów w Barcelonie. Zwyciężył Węgier David Verraszto (4:15.08). Zawodnik Śląska Wrocław popłynął jeszcze w finale 200 m stylem zmiennym, zajmując szóstą lokatę z trzecim wynikiem w karierze (2:02.95). Wśród pań w konkurencji 400 metrów zmiennym dziewiąte miejsce zajęła Paula Żukowska z czasem 4:51.81. Zawodniczka AZS AWF Katowice zakwalifikowała się również do finału B na dystansie o połowę krótszym, gdzie zajęła szóste miejsce (2:18.52).

Delfiniści w finałach

Tuż za podium w sprincie delfinem znalazła się Anna Dowgiert. Zawodniczka Warty Poznań straciła do podium zaledwie sześć setnych sekundy (26.53). Zwyciężyła „świeżo upieczona” w Canet rekordzistka Azji Rikako Ikee (25.32). Wśród panów w finale A 100 metrów stylem motylkowym na piątym miejscu rywalizację zakończył Michał Poprawa (53.20). Złoto dla Białorusina Yauhen’a Tsurkin’a – 52.34.

Długodystansowcy

Podczas zawodów w Barcelonie długodystansowcy rywalizowali na dystansie 800 metrów. Szóste miejsce zajął Wojciech Wojdak (8:03.17), a siódmą lokatę Filip Zaborowski (8:04.36). Zwyciężył Czech, Jan Micka z czasem 7:56.08. Wśród kobiet w tej samej konkurencji Paulina Piechota zajęła 11 miejsce z wynikiem 8:57.22. Złoto dla Stanów Zjednoczonych wywalczyła Erica Sullivan (8:35.51). Całą „polską trójkę” oglądaliśmy również w finałach B 400 metrów stylem dowolnym – 11. Zaborowski – 3:55.70; 13. Wojdak – 3:56.70; 15. Piechota – 4:24.11.

Sprint dowolnym na Finał B

Anna Dowgiert zwyciężyła w finale B 50 metrów stylem dowolnym. Podopieczna trenera Michała Szymańskiego zakończyła rywalizację na 9 miejscu z czasem 25.62. Zwyciężyła Kanadyjka Taylor Ruck, która jako jedyna złamała 25 sekund (24.68). Wśród panów, w tej samej konkurencji 13 miejsce zajął Paweł Sendyk z czasem 23.09. Złoto dla Brazylii wywalczył Bruno Fratus (21.76).

Żabkarze

Bartłomiej Roguski i Marcin Stolarski zajęli trzynaste miejsca w wyścigach stylem klasycznym. Roguski na 200 metrów uzyskał wynik 2:15.38. Złoto oraz rekord Ciutat de Barcelona dla Japończyka Ippei Watanabe – 2:07.74. Rekordowo było również na dystansie o połowę krótszym. Łupem padł rekord cyklu Mare Nostrum należący do Adama Peaty’ego. Czas sześć setnych lepszy od dotychczasowego w finale uzyskał Yasuhiro Koseki – 59.01. Żabkarski sprint wygrał Białorusin Ilya Shymanovich (27.15), a Stolarski z czasem 28.62 został sklasyfikowany na 13 lokacie.