Londyn 2019: Dwa polskie finały na początek

Szymon Gagatek 2019-09-09 23:48

W rozpoczętych w poniedziałek mistrzostwach świata w pływaniu osób niepełnosprawnych, które odbywają się w Londynie, będzie nas reprezentować 10-osobowa kadra biało-czerwonych. Pierwszego dnia zawodów na pływalni olimpijskiej na starcie stanęli jednak tylko Michał Golus i Wojciech Makowski. Obaj zakwalifikowali się do wyścigów finałowych i zajęli w nich odpowiednio 7. i 8. miejsce.

Golus awansował do najlepszej ósemki na 100 m stylem dowolnym w grupie niepełnosprawności S8. Rano uzyskał czas 1:02.09 i był siódmy. Tę samą pozycję zajął kilka godzin później w finale, ale ze swojego czasu zdołał jeszcze urwać kilka setnych sekundy (1:02.02). By myśleć o medalu, trzeba było zdecydowanie złamać barierę jednej minuty. Wygrał Dimosthenis Michalentzakis z Grecji (57.69), który o dwie dziesiąte sekundy wyprzedził Bena Pophama z Australii, a na 3. lokacie znaleźli się ex aequo Guanglong Yang z Chin oraz Andriej Nikołajew z Rosji (58.89).

Z kolei Makowski, który we wtorek będzie bronił tytułu mistrza świata na 100 m stylem grzbietowym (S11) na przetarcie spróbował swoich sił w zmaganiach sprinterów. Na dystansie 50 m stylem dowolnym, w stawce aż 21 zawodników, był 8. (27.35 w eliminacjach, 27.46 w finale). Złoto wywalczył Wendell Belarmino z Brazylii (26.20), finiszując przed Kiriłem Belousowem z Rosji (26.25) i Dongdongiem Hua z Chin (26.47).

Już na inaugurację zawodów w stolicy Wielkiej Brytanii zostały ustanowione cztery znakomite rekordy świata. Ich autorami byli Brytyjczyk Reece Dunn (1:52.96 na 200 m stylem dowolnym wśród zawodników z niepełnosprawnością intelektualną - S14), Włoch Simone Barlaam (54.10 na 100 m stylem dowolnym - S9), Rosjanin Andriej Graniczka (1:27.15 na 100 m stylem klasycznym - SB5) oraz Amerykanka Rebecca Meyers (4:22.34 na 400 m stylem dowolnym - S13).