Świat

Glasgow 2018: Kapitalny występ Tchórz! Świtkowski też w finale

Szymon Gagatek 2018-08-04 18:00

Sześć konkurencji finałowych i dwoje Polaków walczących o awans do jutrzejszych wyścigów medalowych - to tymi wydarzeniami będziemy się emocjonować w trakcie 2. sesji popołudniowej mistrzostw Europy w pływaniu na długim basenie w Glasgow. Jak poradzą sobie nasi reprezentanci? Kto zgromadzi najwięcej krążków? Przekonajcie się, śledząc naszą relację tekstową.

800 m stylem dowolnym kobiet

Pierwszy finał przebiegał pod dyktando Simony Quadarelli. Włoszka potwierdziła świetną formę, którą wcześniej zasygnalizowała wygrywając eliminacje. Wynikiem 8:16.35 ustanowiła rekord swojego kraju i nie pozwoliła rywalkom na nawiązanie równorzędnej walki. Prowadząc niemal przez cały wyścig, wyprzedziła o ponad pieć sekund zaledwie 17-letnią Ajnę Kesely. Z niespodziewanego brązu cieszyła się Anna Jegorowa z Rosji (8:24.61). O medalu musiały z kolei zapomnieć dotychczasowa liderka europejskich tabel Sarah Koehler oraz broniąca tytułu Boglarka Kapas. 

Wyniki finału 800 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

800 dowolny

100 m stylem klasycznym mężczyzn

Już chwilę później kibice w Tollcross International Swimming Centre obserwowali pierwszy rekord świata ustanowiony na tegorocznym czempionacie. Ich radość była tym większa, że historyczny wynik uzyskał ich reprezentant Adam Peaty. Brytyjczyk był bliski złamania niewyobrażalnej bariery 57 sekund płynąc niemal od samego początku wyraźnie przed resztą stawki. Ostatecznie dotarł do mety z czasem 57.00, wyprzedzając swojego rodaka, pochodzącego z Glasgow Jamesa Wilby'ego, o ponad półtorej sekundy! By dostać się na podium, trzeba było popłynąć poniżej 59 sekund. Tej sztuki dokonał nie tylko Wilby (58.54), ale także Anton Czupkow (58.96), bijąc własny rekord Rosji.

Wyniki finału 100 m stylem klasycznym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

100 klasycznym

100 m stylem motylkowym kobiet

Wielką dominacją zakończył się również kolejny finał. Na dystansie 100 m stylem motylkowym Sarah Sjoestroem finiszowała z rezultatem 56.13. To wystarczyło, by wyraźnie pokonać Swietłanę Czimrową z Rosji (57.30). Zaciętą walkę o brąz stoczyły między sobą dwie Włoszki: Elena di Liddo i Illaria Bianchi. Lepsza okazała się pierwsza z nich, wyprzedzając koleżankę z reprezentacji o cztery setne sekundy (57.58 - 57.62). Po tym wyścigu Sjoestroem mogła się już w pełni skupić na przygotowaniach do finału 50 m stylem dowolnym, przed którym czekała ją godzina przerwy.

Wyniki finału 100 m stylem motylkowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 motylkowym

100 m stylem dowolnym mężczyzn - półfinały

W półfinałach 100 metrów kraulem panów bardzo dobrze poradził sobie niespełna 20-letni Alessandro Miressi. Włoch, który w piątek uzyskał czas 46.99 na ostatniej zmianie sztafety 4x100 m stylem dowolnym, dziś po południu poprawił życiówkę i z wynikiem 48.11 wyprzedził wszystkich pozostałych uczestników tej konkurencji. Dwie dziesiąte sekundy za nim finiszował Mehdy Metella z Francji, a trzecie miejsce zajęli ex aequo Władisław Grinew oraz Nandor Nemeth (48.48). W klasyfikacji generalnej nie zabrakło niespodzianek. Poza finałem znaleźli się między innymi trzeci w eliminacjach Daniła Izotow z Rosji czy aktualny mistrz świata z krótkiego basenu Simonas Bilis z Litwy. Do ósemki dostał się natomiast Bruno Blaskovic z Chorwacji, który do Glasgow przyleciał z... 54. czasem zgłoszenia!

Skład finału 100 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

100 m stylem klasycznym kobiet - półfinały

Już w półfinałach 100 m stylem klasycznym pań doszło do pierwszej w Glasgow bezpośredniej konfrontacji Juliji Jefimowej i Ruty Meilutyte. Dwie wielkie rywalki stanęły obok siebie na środkowych torach drugiego wyścigu i zaczęły rozgrywać pomiędzy sobą wojnę nerwów. Wyścig wyglądał tak, jakby Litwinka postanowiła zaskoczyć Jefimową strategią, rozpoczynając zmagania zupełnie nie w swoim stylu. Obrała taktykę Rosjanki i również chciała przyspieszyć dopiero w drugiej części dystansu. Dostała jednak srogą lekcję, z której będzie musiała wyciągnąć wnioski przed jutrzejszą walką o medale. Wicemistrzyni olimpijska jako jedyna złamała barierę minuty i sześciu sekund (1:05.77) i pokonała Meilutyte o ponad sekundę. Pomiędzy obiema żabkarkami w klasyfikacji generalnej znalazły się jeszcze Siobhan-Marie O'Connor z Wielkiej Brytanii, Arianna Castiglioni z Włoch i Jessica Vall z Hiszpanii.   

Skład finału 100 m stylem klasycznym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

100 klasycznym

200 m stylem motylkowym mężczyzn - półfinały

Pierwszą okazję do popołudniowej radości dostarczył nam Jan Świtkowski na swoim koronnym dystansie 200 m stylem motylkowym. Podopieczny Gregga Troy'a znalazł się bowiem w gronie finalistów tej konkurencji, pokonując cztery długości basenu w czasie poniżej minuty i 57 sekund. Wynik 1:56.77 wystarczył, by zająć 8. lokatę i przedłużyć nadzieje na indywidualny sukces. Paradoksalnie dużo łatwiejsze zadanie niż w eliminacjach czekało tym razem na Węgrów, którzy nie musiel już rywalizować ze swoimi niezwykle mocnymi rodakami. Tamas Kenderesi i Kristof Milak zajęli dwie pierwsze pozycje i potwierdzili, że będą głównymi kandydatami do złota. Na trzecim miejscu znalazł się natomiast doskonały Duńczyk, Viktor Bromer. 

Skład finału 200 m stylem motylkowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 motylkowym

50 m stylem grzbietowym kobiet - półfinały

Chwilę po delfinistach do wody wskoczyły grzbiecistki. W gronie półfinalistek sprinterskiej rywalizacji znalazła się między innymi Alicja Tchórz. Podopieczna Grzegorza Widanki w starciu z wieloma doskonałymi konkurentkami spisała się fantastycznie i zapewniła sobie tytuł bohaterki dnia w naszej reprezentacji! Jedną długość basenu pokonała w rewelacyjnym czasie 27.72. Została tym samym pierwszą Polką, której udało się złamać barierę 28 sekund! Rekord kraju, należący do tej pory do Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk, poprawiła aż o 33 setne sekundy i dała się wyprzedzić tylko trzem pływaczkom. Wyżej sklasyfikowane zostały Georgia Davies z Wielkiej Brytanii, Anastazja Fesikowa z Rosji oraz Mimosa Jallow z Finlandii. 

Skład finału 50 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 grzbietowym

50 m stylem grzbietowym mężczyzn

Rekord świata Adama Peaty'ego nie był jedynym, który został dziś ustanowiony w Tollcross International Swimming Centre. Pod koniec sesji finałowej swój niewiarygodny talent zaprezentował wszystkim po raz kolejny Kliment Kolesnikow. Zawodnik z Rosji, który dopiero przed niespełna miesiącem obchodził swoje 18. urodziny wymazał z tabel najlepszy wynik w historii 50 m stylem grzbietowym, należący do Liama Tancocka (24.04). Czas Brytyjczyka z 2009 roku Kolesnikow poprawił o cztery setne sekundy. Drugi na mecie był zwycięzca półfinałów, Robert Glinta. Rumun nie był w stanie powtórzyć wczorajszego osiągnięcia i zakończył zmagania z rezultatem 24.55. Brąz trafił do Shane'a Ryana z Irlandii (24.69). 

Wyniki finału 50 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 grzbietowym

50 m stylem dowolnym kobiet

Godzina odpoczynku wystarczyła Sarze Sjoestroem, by obronić się przed atakami Pernille Blume w finale 50 m stylem dowolnym. Szwedka skompletowała dublet, wyprzedzając mistrzynię olimpijską z Rio o zaledwie jedną setną sekundy! Wynikiem 23.74 ustanowiła też nowy rekord mistrzostw. Dunka walczyła do samego końca, ale nawet nowa fantastyczna życiówka (dająca jej 3. miejsce w historii pływania w tej konkurencji) nie pomogła odebrać Sjoestroem krążka z najcenniejszego kruszcu. Na najniższym stopniu podium znalazła się złota medalistka igrzysk w 2012 roku, Ranomi Kromowidjojo z Holandii (24.21). 

Wyniki finału 50 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 dowolnym

4x200 m stylem dowolnym mix

Na zakończenie sesji finałowej wyłonieni zostali jeszcze pierwsi w historii mistrzowie Europy w sztafecie mieszanej 4x200 m stylem dowolnym. Złoto zapewnili sobie Niemcy: Jacob Heidtmann, Henning Muehlleitner, Reva Foos i Annika Bruhn, którym do tego osiągnięcia wystarczył czas 7:28.43. Zaimponował zwłaszcza Heidtmann, który na pierwszym odcinku zanotował rezultat 1:46.52 oraz waleczna Bruhn, która wyprzedziła na ostatnich metrach Rosjan. Wyścig sztafet stał też pod znakiem pierwszego startu w mistrzostwach Katinki Hosszu, która jednak nie wyróżniła się niczym szczególnym, przepływając dystans 200 metrów w 1:57.31.

Wyniki finału 4x200 m stylem dowolnym mix (screen: dailymotion.com/lentv):

4x200