Plebiscyt

Bohaterowie 2015 – Najlepszy Zawodnik Niepełnosprawny

Szymon Gagatek 2016-01-26 23:59

Nasz tegoroczny plebiscyt nieuchronnie zbliża się do końca. Przed nami rozstrzygnięcia w jednej z ostatnich kategorii. Co bardzo ważne, tym razem wyboru będziecie mogli dokonać aż w dwóch głosowaniach! Czas zadecydować zatem, kto zasłużył na miano Najlepszego Zawodnika Niepełnosprawnego w 2015 roku!

Zawodnicy z niepełnosprawnością kończyn i wadami wzroku rywalizują ze sobą pod egidą Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, do IPC nie należą natomiast pływacy niesłyszący. Stąd też pomysł, by w tym roku również w naszym plebiscycie dać naszym reprezentantom szansę na oddzielną rywalizację - zwłaszcza, że ostatnie miesiące obfitowały w sukcesy zarówno w przypadku jednych, jak i drugich. Głosowanie (ankiety na końcu tekstu) będzie trwać do 29 stycznia. Chwilę po jego zakończeniu ogłosimy nominowanych w przedostatniej kategorii naszego plebiscytu. Będziecie mogli podjąć decyzję, które pływackie zawody określić mianem "Imprezy Roku"!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2015 roku w kategorii „Najlepszy zawodnik niepełnosprawny”:

Zawodnicy niepełnosprawni (IPC)

Jacek Czech

Z roku na rok coraz szybszy, coraz lepszy i jak zawsze skuteczny. Jacek Czech w 2015 roku po raz kolejny znalazł się na podium wielkiej imprezy międzynarodowej. Tym razem, podczas mistrzostw świata w Glasgow, został sklasyfikowany na trzeciej pozycji na 100 m stylem grzbietowym wśród zawodników w grupie niepełnosprawności S2. Był też szósty na o połowę krótszym dystansie.

Oliwia Jabłońska

Kolejny rok obfity w medale już za wrocławianką. Jabłońska świetnie zaprezentowała się już na mistrzostwach świata, z których przywiozła srebro na 100 m stylem motylkowym (S10) oraz brąz na 400 m stylem dowolnym. Okazała się również gwiazdą polskiej reprezentacji podczas IWAS World Games w Soczi, gdzie na podium stawała aż pięciokrotnie - w tym trzy razy na najwyższym stopniu (100 i 400 m stylem dowolnym oraz 100 m stylem motylkowym).

Wojciech Makowski

Brązowy medalista mistrzostw Europy na 100 m stylem grzbietowym (S11) z 2014 roku, dwanaście miesięcy później powtórzył swój wielki sukces na czempionacie globu. W Glasgow był nie tylko trzeci na swoim koronnym dystansie, ale startował także w trzech innych konkurencjach, w których kwalifikował się do finałów i wypełniał minimum na igrzyska paraolimpijskie.

Joanna Mendak

Mendak od lat utrzymuje się w światowej czołówce pływaczek niepełnosprawnych i nie inaczej było w ostatnich dwóch miesiącach. Polka startująca w grupie S13 (zawodniczki niedowidzące) została tym razem dwukrotną medalistką mistrzostw świata w Glasgow. Podczas rywalizacji w Szkocji stawała na najniższym stopniu podium na 50 m stylem dowolnym i dwukortnie dłuższym dystansie stylem motylkowym.

Paulina Woźniak

Na czempionacie globu była bardzo blisko zdobycia medalu. W swojej koronnej konkurencji (100 m stylem klasycznym) uplasowała się tuż za pierwszą trójką, tracąc do brązowej medalistki zaledwie dziewięć setnych sekundy. Znakomitą formę udało jej się natomiast przygotować na IWAS World Games w Soczi, gdzie raz za razem stawała na podium (była druga na 100 m stylem klasycznym oraz trzecia na 100 m stylem motylkowym i 200 m stylem zmiennym).

Zawodnicy niesłyszący

Artur Pióro

Reprezentant Pałacu Katowice kolejny rok z rzędu świetnie zaprezentował się na najważniejszej imprezie międzynarodowej. Podczas mistrzostw świata w San Antonio zdobył dwa złote medale w konkurencjach indywidualnych: na 400 i 1500 m stylem dowolnym. Dłuższy z tych dystansów pokonał w czasie lepszym od ówczesnego rekordu zawodów. W Stanach Zjednoczonych pomógł też kolegom w rywalizacji drużynowej, przyczyniając się do zajęcia drugiego miejsca przez sztafety 4x100 i 4x200 m stylem dowolnym i trzeciego na 4x100 m stylem zmiennym.

Konrad Powroźnik

Osiemnastolatek z CSiR MOS Dąbrowa Górnicza w trakcie mistrzostw świata błysnął rewelacyjną formą, zdobywając swoje pierwsze seniorskie złoto tak wielkiej imprezy dla osób niesłyszących. Nasz pływak okazał się bezkonkurencyjny na 200 m stylem motylkowym, wywalczył też brązowe krążki na dystansie o połowę krótszym i na 200 m stylem zmiennym. Jakby tego było mało, swój dorobek powiększył również o medale sztafet: srebrne  (4x100 i 4x200 m stylem dowolnym) i brązowy (4x100 m stylem zmiennym).

Juliusz Sawka

Kolejny z naszych multimedalistów mistrzostw świata. Mający zaledwie osiemnaście lat Sawka został pierwszym polskim pływakiem, który podczas zmagań w San Antonio stanął na podium. Już podczas inauguracyjnego dnia imprezy zajął drugie miejsce na 200 m stylem grzbietowym. W finale popłynął tak szybko, że wynikiem 2:10.08 ustanowił nowy rekord Europy w tej konkurencji. Medalowe lokaty zajmował również na pozostałych dystansach w rywalizacji grzbiecistów (był trzeci na 50 i 100 metrów). Nie brakowało go także w zespołach sztafetowych, które w USA zdobyły dwa srebra i brąz.

----------------------------------------------------------------------

(Jeżeli ankieta się nie wczytuje, należy odświeżyć stronę)

Początek głosowania: 27 stycznia, 00:01; Zakończenie głosowania: 29 stycznia, 23:59