Puchar Świata w Jinan 2019: Rekordy Rapsysa i Liu

Joanna Kwatera 2019-08-09 01:12

Kawalkada Pucharu Świata sprawnie przeniosła się do Chin, a pierwszego dnia zmagań w Natatorium of the Jinan Olympic Sport Centre padły już nawet rekordy imprezy. Znów świetnie zmagania zainaugurował Danas Rapsys, a ku uciesze kibiców świetnym startem popisała się rekordzistka świata Liu Xiang.

Litwin z zawodów na zawody wpisuje w rekordowe tabele coraz lepsze czasy. Najszybszy był w Tokio, najszybszy był także i dzisiaj w Jinan. Tym razem udało mu się przepłynąć 400m stylem dowolnym niemal dwie sekundy szybciej niż tydzień temu. Rozpędzony Rapsys zanotował trzeci najlepszy wynik w karierze 3:43.91, zostawiając rywali daleko w tyle.

Następnie za szybkie pływanie zabrała się Chinka. Jedyna kobieta w historii, która złamała na dystansie 50m stylem grzbietowym barierę dwudziestu siedmiu sekund, dziś zaliczyła bardzo udany występ, kończąc zmagania z czasem 27.35. Liu ustanowiła tym samym nowy rekord Pucharu Świata, a co ciekawe, taki rezultat, uzyskany podczas mistrzostw świata w Gwangju dał by reprezentantce Państwa Środka srebrny medal. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Chen Jie, a trzecie Emily Seebohm.

Znów blisko poprawienia rekordu imprezy był Vladimir Morozov. Rosyjski sprinter pokonał jedną długości pływalni stylem dowolnym w 21.50, a do pełni szczęścia brakło mu dwóch setnych sekundy. Tylko on dzisiaj zdołał zejść w tym wyścigu poniżej dwudziestu dwóch sekund. Wśród kobiet na tym dystansie tym razem Cate Campbell nie dała się zaskoczyć Michelle Coleman, którą pokonała dziś bardzo wyraźnie, notując rezultat 24.16. Szwedka finiszowała pięćdziesiąt osiem setnych sekundy za nią.

Zrehabilitować się za nieudany start podczas koreańskiego czempionatu globu próbowała w czwartek wicemistrzyni świata z Budapesztu na 200m stylem motylkowym Zhang Yufei. Reprezentantka gospodarzy prowadziła przez pierwsze sto metrów wyścigu, ale później dopadły ją Węgierki, a tę rozgrywkę na swoją korzyść rozstrzygnęła Katinka Hosszu, dopływając do mety z czasem 2:07.26.