Lublin 2016: Złote medale dla faworytek

Szymon Gagatek 2016-03-12 22:49

Drugi dzień rywalizacji dziewcząt na zimowych mistrzostwach Polski juniorów 17- i 18-letnich w Lublinie nie przyniósł większych niespodzianek - na najwyższym stopniu podium prezentowały się faworytki. Dobrą formę swoimi popołudniowymi wynikami potwierdziły Paulina Piechota na dystansie 400 m stylem dowolnym i Agata Naskręt w finale sprintu stylem grzbietowym.

Piechota, która do startu na krajowym czempionacie przystąpiła niemal "z marszu", po kilku obozach kadry narodowej, zanotowała w sobotę swój drugi czas w historii startów na 400 metrów (4:11.40). Szybciej pływała jedynie w trakcie mistrzostw Polski seniorów, gdy zdobywała srebro. Taki rezultat pozwolił jej zdobyć złoto z przewagą niemal trzech sekund nad Dominiką Janiszewską z AZS AWF Warszawa (4:14.05). Trzecia była inna zawodniczka ze stolicy, Klaudia Jankowska, która srebro wypuściła z rąk dopiero na ostatnich stu metrach, ale zdołała obronić się przed atakami Joanny Wojciechowskiej.

Rekord życiowy na 50 m stylem grzbietowym poprawiła w sesji popołudniowej Agata Naskręt. Zawodniczka Astorii Bydgoszcz zwyciężyła w wyścigu sprinterskim, notując wynik 27.62 s - o niemal sekundę szybszy od osiągnięcia reprezentującej Piętnastkę Bydgoszcz Julii Gus (28.54 s). Obie dziewczęta medale wywalczyły także na 200 m stylem zmiennym. Na finiszu Gus zameldowała się na drugiej pozycji (2:15.87), a Naskręt była trzecia (z czasem 2:16.24). Wygrała siedemnastoletnia reprezentantka gospodarzy, Julia Adamczyk (2:15.52).

Po piątkowym triumfie na 100 m stylem motylkowym, Paulina Nogaj okazała się zdecydowanie najlepsza również na o połowę krótszym dystansie. Zawodniczce Wodnika Radom, trenującej na co dzień w Szkole Mistrzostwa Sportowego we Wrocławiu, do rekordu życiowego zabrakło w finale jedynie sześciu setnych sekundy. Pięćdziesiąt metrów przepłynęła w równe 27.00 s, wyprzedzając Nikolę Olszewską (27.32 s) i Julię Szkarłat (27.46 s). Zaskoczenia nie było też na najdłuższym żabkarskim dystansie, gdzie przekonujące zwycięstwo odniosła Angelika Wikieł (2:25.97), wyraźnie pokonując Paulinę Majszutowicz (2:28.60) i Wiktorię Samułę (2:29.50).

Kolejne złote medale do swojego dorobku dołożyły zawodniczki GIM 92 Ursynów Warszawa: Justyna Kasperuk i Klaudia Jankowska. Obie, wraz z Zofią Sajecką i Ireną Węcławiak, stanęły na najwyższym stopniu podium wyścigu sztafet 4x100 m stylem dowolnym. Świetny czas na trzeciej zmianie uzyskała triumfatorka piątkowego finału 50 m stylem dowolnym. Jankowska cztery długości basenu pokonała w 55.15 s, pokazując, że w niedzielę będzie jedną z głównych kandydatek do pierwszego miejsca również w rywalizacji indywidualnej na tym dystansie. Srebrne krążki wywalczyły reprezentantki Śląska Wrocław, a z brązu cieszyły się pływaczki Wodnika Radom.

Złote medalistki mistrzostw Polski 17- i 18-latków, dzień II:
50 m stylem motylkowym: Paulina Nogaj (Wodnik Radom)   27.00
50 m stylem grzbietowym: Agata Naskręt (Astoria Bydgoszcz)   27.62
400 m stylem dowolnym: Paulina Piechota (UKS 190 Łódź)   4:11.40
200 m stylem klasycznym: Angelika Wikieł (AZS UWM Olsztyn)   2:25.97
200 m stylem zmiennym: Julia Adamczyk (AZS UMCS Lublin)   2:15.52
4x100 m stylem dowolnym: GIM 92 Ursynów Warszawa (Justyna Kasperuk, Zofia Sajecka, Klaudia Jankowska, Irena Węcławiak)   3:52.28