Budapeszt 2019: Juniorski Wielki Szlem Minakowa

Szymon Gagatek 2019-08-22 22:33

W 2017 roku złote medale EYOF, w następnym roku triumfował na mistrzostwach Europy juniorów i młodzieżowych igrzyskach olimpijskich, a teraz zwyciężył także na juniorskich mistrzostwach świata. Andriej Minakow dołączył dziś do grona zawodników ze Starego Kontynentu, którzy zajmowali najwyższy stopień podium na wszystkich najważniejszych imprezach międzynarodowych dla młodych pływaków.

Rosyjski delfinista został szóstą osobą, która dokonała takiej sztuki. Wcześniej na listę złotych medalistów EYOF, MEJ, MŚJ i MIO w konkurencjach indywidualnych wpisali się Ruta Meilutyte z Litwy, Simona Quadarella z Włoch, Anton Czupkow z Rosji, Ajna Kesely z Węgier, a wczoraj dołączył do nich także kolejny reprezentant Italii, Thomas Ceccon.

Minakow zwyciężył w czwartek na dystansie 100 m stylem motylkowym. Dwie długości basenu w swojej koronnej konkurencji, w której jest aktualnym wicemistrzem świata seniorów, pokonał w 51.25. To czwarty wynik w jego karierze. Taki czas pozwolił mu dość wyraźnie wyprzedzić Federico Burdisso i swojego rodaka Jegora Pawłowa. Barierę 52 sekund złamał jeszcze utalentowany Bułgar, Josif Miladinow, który dopiero na ostatnich metrach finałowego wyścigu wypadł poza pierwszą trójkę. Minakow i Burdisso stanęli jeszcze tego dnia na podium rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. Ekipa Rosji cieszyła się ze srebra, a Włosi zajęli 3. miejsce. Zwyciężyli Amerykanie, którzy ustanowili nowy rekord świata juniorów. Luca Urlando, Adam Chaney, Amy Tang i Gretchen Walsh pokonali cały dystans 400 metrów w 3:25.92.

Reprezentanci Stanów Zjednoczonych cieszyli się też z dubletu na 100 m stylem dowolnym dziewcząt. Po świetnym występie Gretchen Walsh (53.74) i Torri Huske (54.54) powększyli swoją przewagę nad resztą ekip w klasyfikacji medalowej. Swój pierwszy złoty krążek w historii mistrzostw świata juniorów zdobyli za to Chorwaci. Stało się to za sprawą młodego Franko Grgicia. Szesnastolatek wygrał zmagania na 800 m stylem dowolnym z rezultatem 7:45.92, który pozwolił mu wyprzedzić Iliję Sibircewa z Rosji oraz Thomasa Neilla z Australii o ponad dwie sekundy.

W finale 200 m stylem grzbietowym 7. miejsce zajęła Zuzanna Herasimowicz. Triumfowała Jade Hannah z Kanady, która dołożyła do swojej kolekcji kolejny sukces, po zwycięstwie na o połowę krótszym dystansie. Hannah jako jedyna przepłynęła dziś cztery długości basenu w czasie poniżej 2 minut i 10 sekund (2:09.28). Na podium stanęła wspólnie z Leną Grabowski z Austrii i mistrzynią Europy juniorek z Kazania - Włoszką Eriką Gaetani.