Polska

Lublin 2018: Piechotą po rekord!

Joanna Kwatera 2018-12-19 04:36

Od mocnego uderzenia rozpoczęli starty w Mistrzostwach Polski Seniorów i Młodzieżowców nasi najlepsi pływacy. Pierwszego dnia zmagań kibice zgromadzeni na pływalni Aqua Lublin byli świadkami aż sześciu nowych rekordów Polski, w tym dwóch seniorskich. Na dystansach rządzili Wojciech Wojdak i Paulina Piechota, która okrasiła swój występ rekordem kraju!

Reprezentantka 190 Łódź już pierwszego dnia miała okazję zaprezentować swoją formę na jednym z koronnych dystansów 800m stylem dowolnym. W tym roku o jak najlepszy rezultat nie musiała jednak walczyć jedynie z czasem, bo okazało się, że godną siebie rywalkę znalazła w osobie Aleksandry Polańskiej. Pływaczka Gos Raszyn narzuciła od początku bardzo mocne tempo i do sześćsetnego metra obie zawodniczki płynęły szybciej niż wynosił międzyczas na rekord kraju Mileny Karpisz z 2015 roku. Piechota jednak w swoim stylu przyspieszyła na 200m przed metą, a ostatnie cztery długości pływalni pokonywała już w iście sprinterskim tempie. Czas jaki uzyskała na mecie 8:25.32 okazał się być lepszy od dotychczas najszybszego osiągnięcia w historii Polski na tym dystansie o trzydzieści osiem setnych sekundy. Polańska ustąpiła pola rok starszej koleżance o niemal sześć sekund, ale wygrała zmagania wśród 17 i 18-latek, notując wynik 8:31.22.

W najszybszej serii 1500m stylem dowolnym z rywalami szybko rozprawił się Wojciech Wojdak. Reprezentant BOSiRu Brzesko pozwolił konkurentom utrzymać się za sobą do cztery setnego metra, a potem odskakiwał im z każdą kolejną długością basenu. Równe tempo Wojdaka, niemal wszystkie odcinki stumetrowe przepłynięte poniżej minuty (zaledwie trzy nieznacznie powyżej) sprawiły, że podopieczny Marcina Kacera dotarł do mety po 14:41.06, notując najlepszy rezultat dnia wśród mężczyzn (891 pkt). Drugą lokatę, ze stratą niemal pół minuty wywalczył Wojciech Dutkowiak, który zarazem został najlepszym zawodnikiem w rywalizacji 17 i 18-latków (15:09.94). Na miejscu trzecim na finiszu zameldował się Piotr Bujak.

Ma już w swoim dorobku złote medale mistrzostw Polski seniorów na długiej pływalni Aleksandra Knop, a dziś wywalczyła swój pierwszy krążek z najcenniejszego kruszcu zimowego czempionatu kraju w Lublinie w konkurencji 400m stylem zmiennym! W miniony weekend podczas zmagań najlepszych 15-latków w Ostrowcu Świętokrzyskim nie prezentowała się rewelacyjnie, ale formą wstrzeliła się idealnie na seniorski czempionat! Reprezentantka 190 Łódź objęła pozycję liderki już po pierwszych 50m, a w stylu grzbietowym tylko powiększyła swoją przewagę nad rywalkami. Kluczowy zatem miał się okazać odcinek pływany stylem klasycznym, który jest najsłabszą stroną Knop. I na nim właśnie Łodziankę niemal dogoniła Kinga Paradowska. Obie juniorki wysforowały się na wyraźne prowadzenie w tym wyścigu i choć specjalnością Knop jest styl dowolnym to uczestniczka tegorocznych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich miała spore problemy, by obronić swoją pozycję przed coraz mocniej atakującą ją na ostatnich metrach pływaczką Piętnastki Bydgoszcz. Na metę wpadły niemal równo, ale ostatecznie okazało się, że czas o osiem setnych sekundy lepszy uzyskała Knop, która wynikiem 4:38.89 poprawiła własny rekord 15 i 16-latek, a do najlepszego osiągnięcia wśród 17-latek brakło jej zaledwie siedemnastu setnych sekundy. Na trzeciej lokacie, już ze sporą stratą do zwyciężczyni, zameldowała się Paula Żukowska. Zmagania 17 i 18-latków wygrała Paradowska z czasem 4:38.97.

W wyścigu mężczyzn o wygranej również decydowała jedna dziesiąta sekundy i choć wydawało się przed startem, że faworytem jest obrońca tytułu Dawid Szwedzki to szybko okazało się, że zawodnik WKS Śląsk Wrocław musiał stoczyć niezwykle zaciętą batalię o medale z młodszymi kolegami rocznika 1999. Sporą przewagę na półmetku wypracował sobie Marcel Wągrowski, który po pierwszych dwóch stylach wyprzedzał Szwedzkiego o ponad trzy sekundy. Rzucił się do odrabiania strat w stylu klasycznym pływak z Wrocławia i na kolejnych stu metrach udało mu się je zniwelować do niecałej sekundy. W końcówce Szwedzki coraz mocniej naciskał Wągrowskiego, ale to właśnie zawodnik AZS Politechniki Łódzkiej dopadł ściany finiszowej pierwszy, a czas jaki uzyskał 4:07.82, okazał się czwartym najlepszym w historii Polski w tej konkurencji. Na piątą lokatę w tym rankingu wskoczył Szwedzki (4:07.92). Poniżej czterech minut i dziesięciu sekund dystans ten przepłynął jeszcze trzeci na mecie Dominik Bujak (4:09.22). Wśród 17 i 18-latków zwyciężył natomiast zdobywca piątej lokaty Mateusz Dubas.