Plebiscyt

Bohaterowie 2014 – Impreza roku

Szymon Gagatek 2015-01-25 18:11

W kolejnej edycji naszego plebiscytu ponownie chcemy wyróżnić nie tylko zawodników i trenerów, ale także tych, którzy przyczyniają się do rozwoju pływania od „drugiej strony”. Stąd też wśród kategorii nie mogło zabraknąć „Imprezy Roku”. Które zawody w ubiegłym roku zrobiły na Was największe wrażenie? A może mieliście okazję na nich startować i wspominacie je pozytywnie? Głos należy do Was!

W poprzednim roku wyjątkowo w tej kategorii postanowiliśmy nominować nie pięć, a sześć imprez. Podtrzymujemy tradycję i tym razem również do trzech zawodów zorganizowanych na pływalni dołączamy jedną, podczas której zmagania toczyły się na wodach otwartych.

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) zakończy się 29 stycznia. Natomiast już za dwa dni ogłosimy kolejnych nominowanych. Tym razem czeka Was wybór „Ujęcia roku”!

Honorowy patronat nad plebiscytem objął Polski Związek Pływacki.

Oto nominowani do tytułu Bohatera 2014 roku w kategorii „Impreza roku”:

ISMM Sheraton Poznań Cup 2014

Już za kilkanaście dni tegoroczna edycja tej imprezy, my wracamy jednak pamięcią do tego co wydarzyło się w roku poprzednim. Dwudniowe zawody zorganizowane w Klubie Sportowym CityZen zgromadziły aż 649 zawodników. Nie brakowało pływaków spoza naszego kraju, a wszyscy rywalizowali ze sobą w najrozmaitszych kategoriach wiekowych: od 8-latków po mastersów.  Na poznańskim obiekcie nie zabrakło gwiazd polskiego pływania, na czele z olimpijczykiem z Londynu Kacprem Majchrzakiem oraz medalistką mistrzostw świata i Europy, Aleksandrą Urbańczyk-Olejarczyk. Oboje zwyciężyli w kategorii wiekowej 20-lat i starsi.

Zawody zostały okraszone transmisją internetową, a dla najlepszych przygotowano mnóstwo nagród, od medali i dyplomów po gratyfikacje finansowe za zwycięstwo w wyjątkowej konkurencji, 150 m stylem dowolnym. Zawody cieszą się olbrzymią popularnością i ciągle się rozwijają. W tym roku zmagania zostały nawet przeniesione do Term Maltańskich.

III Ogólnopolski Miting Pływacki Park Wodny Tarnowskie Góry

Trzecia edycja Ogólnopolskiego Mitingu Pływackiego Park Wodny Tarnowskie Góry odbyła się 18 października ubiegłego roku i zgromadziła na starcie aż 344 zawodników z całego kraju. Lista zgłoszeń została zamknięta już na dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem, ze względu na olbrzymie zainteresowanie, które sprawiło, że ograniczona pula wolnych miejsc została całkowicie wyczerpana.

Najlepsi zawodnicy mogli cieszyć się z wielu nagród: medali, dyplomów i upominków rzeczowych, a zwycięzcy konkurencji 200 m stylem dowolnym i zmiennym zostali również nagrodzeni finansowo. Rywalizację wśród najstarszych zawodników wygrali Rafał Bugdol i Paulina Peda, która poprawiła także rekord mitingu na 200 m stylem zmiennym. Gościem specjalnym imprezy była jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu, Otylia Jędrzejczak, która chętnie poświęciła młodym zawodnikom swój czas, rozmawiając, robiąc z nimi wspólne zdjęcia i rozdając autografy. Nie zabrakło również transmisji internetowej z całych zawodów.

Otwarte Mistrzostwa Warszawy Open Water 2014

Stowarzyszenie Warsaw Masters Team, wraz ze Stołecznym WOPR, po latach przerwy reaktywowało ideę organizacji wyścigów pływackich na wodach otwartych w Warszawie. Dokładnie 7 czerwca na Jeziorku Czerniakowskim odbyły się Otwarte Mistrzostwa Warszawy w pływaniu Open Water. Po osiągnięciu limitu zgłoszeń do startu dopuszczono 150 pływaków, którzy rywalizowali na dystansach: 750m, 1500m oraz 2950m, w trzech kategoriach wiekowych: junior, senior i najbardziej obleganej - masters.
W wyścigu głównym (na najdłuższym dystansie) zwyciężył Jan Urbaniak, a wśród kobiet - trenująca w Warsaw Masters Team - Joanna Skutkiewicz.

Każdy z zawodników, poza pakietem startowym, otrzymał na mecie specjalnie na tę okazję przygotowany pamiątkowy medal. Pływacy, którzy stanęli na podium otrzymali pamiątkowe statuetki oraz nagrody rzeczowe. Zwycięzcom w kategorii open wręczono puchary. Sukces imprezy nie pozostawił złudzeń Prezesowi WMT, Andrzejowi Skorykowowi. Mistrzostwa Warszawy Open Water ponownie zagoszczą w kalendarzu imprez pływackich w tym roku. Mało tego kolejnej edycji prestiżu doda fakt, że będą to również kwalifikacje do kadry narodowej na tegoroczne mistrzostwa Europy juniorów w pływaniu długodystansowym!

Zawody Pływackie o Puchar Mistrza Sportu - Ciechanów

Dwudziestego siódmego dnia września na pływalni „U Ciecha” w Ciechanowie zorganizowane zostały Zawody Pływackie o Puchar Mistrza Sportu pod patronatem Radosława Kawęckiego i Prezydenta Miasta Ciechanów. Impreza została zorganizowana z rozmachem, przeprowadzono transmisję internetową, nie zabrakło też wyjątkowych gości. Na pływalni pojawił się mistrz świata, Radosław Kawęcki, który zaprezentował się nawet w wodzie, rywalizując z młodszymi zawodnikami, a także pochodząca z Ciechanowa Dorota Rabczewska. Doda miała między innymi okazję udekorować najlepszych pływaków.

Do startu w zawodach w Ciechanowie zgłosiło się łącznie niemal czterystu zawodników urodzonych w 1996 roku i młodszych, którzy rywalizowali ze sobą na sprinterskich dystansach 50 i 100 metrów stylem dowolnym, grzbietowym, klasycznym i motylkowym. Wśród najstarszych zwyciężyli Stanisław Kolczyński i Kalina Gralewska. Najlepsi w swoich kategoriach wiekowych otrzymywali liczne nagrody: dyplomy, medale, a także nagrody rzeczowe.