Plebiscyt

Bohaterowie 2013 – Najlepsza juniorka

Szymon Gagatek 2014-01-11 12:10

Po nominacjach najlepszych juniorów nadszedł czas na dziewczęta. W 2013 roku doczekaliśmy się miłej niespodzianki w postaci brązowego medalu sztafety 4x100 m stylem zmiennym na Mistrzostwach Europy w Poznaniu, mogliśmy także śledzić poczynania naszych zawodniczek na czempionacie globu w Dubaju. Niektóre już teraz śmiało wkraczają do krajowej czołówki pływaczek. Która z nich przez ostatnie 365 dni zrobiła na Was największe wrażenie?

Głosowanie w tej kategorii (ankieta na końcu tekstu) będzie trwać do 15 stycznia. Z kolei w poniedziałek oficjalnie ogłosimy nominowanych w kategorii „Trener Roku”! Tym samym rozpoczniemy wybór szóstego „Bohatera 2013 roku”.

Oto zawodniczki nominowane do tytułu Bohatera 2013 roku w kategorii „Najlepsza juniorka”:

Agata Naskręt

Rok 2013 rozpoczął się dla niej doskonale. Z Mistrzostw Polski juniorów 15-letnich przywiozła do Bydgoszczy worek medali, indywidualnie zwyciężając na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym, a także zdobywając srebro na 400 m stylem dowolnym i brąz na 100 m stylem zmiennym. Do Olsztyna pojechała z zamiarem zakwalifikowania się na Mistrzostwa Europy i zadanie wykonała perfekcyjnie. Zaledwie siedemnastu setnych sekundy zabrakło jej do zdobycia brązowego medalu na 100 m stylem grzbietowym, była tez piąta w rywalizacji na o połowę krótszym dystansie.

Występ w Poznaniu zakończyła z dwoma brązowymi medalami za występy w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym (dziewcząt i mieszanej), ale to nie były jej jedyne dobre starty. Zakwalifikowała się również do finału 50 m stylem grzbietowym, który zakończyła na siódmej pozycji. Lipcowe rocznikowe mistrzostwa kraju zakończyła z takim samym dorobkiem jak w Dębicy. Oprócz kompletu zwycięstw w stylu grzbietowym była też druga na 50 m stylem dowolnym i trzecia na 200 m stylem zmiennym. Na Mistrzostwach Świata juniorów w Dubaju pływała jednak wolniej i nie dała rady zakwalifikować się do żadnego półfinału.

Paulina Nogaj

Przez cały rok znakomicie spisywała się na dystansie 100 m stylem motylkowym. Na początku marca zwyciężyła w tej konkurencji na Mistrzostwach Polski juniorów 15-letnich, dokładając srebro na dwukrotnie dłuższym dystansie i dwa brązowe medale (50 m stylem motylkowym i 100 m stylem dowolnym. W Olsztynie zakwalifikowała się do kadry na Mistrzostwa Europy, zajmując piąte miejsce w finale 100 m stylem motylkowym. W poznański czempionacie indywidualnie kończyła rywalizację na półfinałach, ale przyczyniła się do wywalczenia trzeciego miejsca sztafety dziewcząt 4x100 m stylem zmiennym.

Dzięki temu osiągnięciu pojechała do Dubaju. Na Mistrzostwach Świata juniorów spisała się bardzo dobrze, zajmując dwunaste miejsce na 100 m stylem motylkowym. W tej konkurencji, a także na 50 m stylem motylkowym poprawiła rekord kraju w swojej kategorii wiekowej. W grudniu wystąpiła jeszcze w Ostrowcu Świętokrzyskim, zajmując piąte miejsce w Mistrzostwach Polski seniorów.

Wioletta Orczykowska

Rok rozpoczęła od trzech medali Mistrzostw Polski 16-latków w Gliwicach. Była druga na 200 i 400 m stylem dowolnym, a także trzecia na 100 m stylem dowolnym. Pojechała do Kijowa, gdzie wywalczyła drugie miejsce na dystansie 200 m stylem dowolnym. W Olsztynie wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy, które w lipcu odbyły się w Poznaniu. Tam indywidualnie najlepiej spisała się ponownie na 200 m stylem dowolnym. Jej występ w finale był tak dobry, że omal nie skończył się indywidualnym medalem (Orczykowska zajęła czwarte miejsce, ze stratą do trzeciej zawodniczki równą 0.32 s)! Ta sztuka udała się dwukrotnie w rywalizacji sztafetowej (dziewcząt i mieszanej), w której zawodniczka Limanowa-Swim i SMS-u Kraków pomogła swojej drużynie zająć miejsce na najniższym stopniu podium na dystansie 4x100 m stylem zmiennym.

Medale wywalczone w stolicy województwa wielkopolskiego pozwoliły na start w Mistrzostwach Świata. W międzyczasie udało jej się zdobyć cztery medale rocznikowych mistrzostw kraju w Dębicy (w tym dwa złote: na 100 i 200 m stylem dowolnym). W Dubaju Orczykowska była bliska awansu do finału 200 m stylem dowolnym (zakończyła kwalifikacje na dziewiątej pozycji), wraz z kolegami zajęła też szóste miejsce w rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym. W tej samej konkurencji dobrze spisała się również w grudniu w Ostrowcu Świętokrzyskim, będąc klasyfikowaną na piątej lokacie (była też ósma na dwukrotnie dłuższym dystansie).

Jowita Sieńczyk

Pierwszy międzynarodowy występ w tym roku zaliczyła na wielomeczu w Kijowie. Zajmowała tam drugie miejsca na 200 i 400 m stylem zmiennym. Na Mistrzostwach Polski w Olsztynie wywalczyła kwalifikację na czempionat Starego Kontynentu. W Poznaniu została finalistką obu konkurencji w stylu zmiennym kończąc rywalizację na 9. (200 m) i 8. (400 m) miejscu.

Z tegorocznych mistrzostw kraju w swojej kategorii wiekowej przywoziła po trzy złote medale. Najpierw w Krakowie całkowicie zdominowała rywalizację w stylu zmiennym, a następnie w Dębicy do zwycięstw na 200 i 400 m stylem zmiennym dołożyła złoto na dystansie 100 m stylem motylkowym. Sieńczyk śmiało poczynała sobie w tym roku również w rywalizacji seniorskiej. Zarówno w Olsztynie, jak i Ostrowcu Świętokrzyskim dwukrotnie stawała na podium Mistrzostw Polski wśród zmiennistek. Srebrne medale zdobywała na 400 metrów, a brązowe na dystansie o połowę krótszym.

Dominika Sztandera

Sztandera, pływającą w barwach Juvenii Wrocław, ma za sobą bardzo udany rok, w którym zadebiutowała na wielkiej seniorskiej imprezie międzynarodowej. Wszystko zaczęło się od wywalczenia kwalifikacji na Mistrzostwa Europy juniorów. W Poznaniu nasza kandydatka zakwalifikowała się do finału na dystansie 50 m stylem klasycznym i zajęła w nim piąte miejsce. Razem z koleżankami z reprezentacji wywalczyła również brązowy medal w rywalizacji sztafet 4x100 m stylem zmiennym, dzięki czemu zapewniła sobie występ na czempionacie globu juniorów w Dubaju. W stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich była bardzo bliska awansu do finału swojej koronnej konkurencji (zajęła dziewiąte miejsce), otarła się również o występ w półfinałach na dwa razy dłuższym dystansie.

Dobry występ na zawodach kwalifikacyjnych w Poznaniu otworzył jej drogę do debiutu w seniorskich Mistrzostwach Europy na krótkim basenie, gdzie znów zabrakło jej zaledwie setnych sekundy do awansu do najlepszej dwudziestki sprinterek w stylu klasycznym (22. miejsce). Na zakończenie roku zdobyła jeszcze indywidualnie srebro na 100 m stylem klasycznym i złoto na dystansie o połowę krótszym w zimowych Mistrzostwach Polski. Była bardzo blisko poprawienia rekordu Polski seniorek w tej drugiej konkurencji. Do tego wyczynu, urodzonej w 1997 roku zawodnicze, zabrakło zaledwie jednej setnej sekundy. W głosowaniu na Zawodniczkę Roku zajęła trzecie miejsce. Czy tym razem okaże się najlepsza?