Buenos Aires 2018: Co za wieczór! Dwa medale olimpijskie dla Polski!

Szymon Gagatek 2018-10-11 01:58

Historyczny wyczyn młodych polskich pływaków miał miejsce w środowy wieczór w Buenos Aires! W trakcie sesji finałowej III Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich zdobyli oni aż dwa medale! Najpierw brąz na 200 m stylem klasycznym wywalczył Jan Kałusowski, a następnie nasza sztafeta 4x100 m stylem zmiennym także stanęła na najniższym stopniu podium.

W olimpijskiej historii takiego dnia jeszcze nie mieliśmy. Pierwsze powody do radości dał nam Kałusowski, który wykazał się wielką walecznością na dystansie 200 metrów żabką. Podopieczny trenera Macieja Młynarczyka świetnie rozłożył siły i na finiszu wyścigu finałowego mógł się cieszyć z ogromnego sukcesu. Cztery długości basenu pokonał w 2:13.72 - nieznacznie wolniej niż w Helsinkach, gdzie zdobył tytuł wicemistrza Europy juniorów. Dziś w Centro Aquatico szybsi byli tylko Yu Hanaguruma z Japonii (2:11.63) oraz Grek Savvas Thomoglou, który wyprzedził naszego reprezentanta o zaledwie jedną dziesiątą sekundy.

Swój drugi medal Kałusowski dołożył w kończącym dzień finale sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Cała czwórka naszych reprezentantów spisała się w walce o podium powyżej oczekiwań. Drużynowe zmagania rozpoczął Jakub Kraska, który na dystansie 100 m stylem grzbietowym na długim basenie nie prezentował się przez ostatnie dwa lata ani razu. To nie przeszkodziło mu jednak w uzyskaniu wartościowego wyniku (55.79). Na swojej zmianie Kraska przegrał tylko z Klimentem Kolesnikowem i dał Kałusowskiemu sygnał do walki. Łodzianin zrobił, co mógł, by utrzymać nas w czołówce (1:01.92). Następnie w wodzie pojawił się Jakub Majerski, który na pokonanie odcinka stylem motylkowym potrzebował tylko 52 sekundy! Wyścig zakończył Bartłomiej Koziejko (51.80), finiszując na 3. pozycji. Przed nami w klasyfikacji końcowej znaleźli się tylko Rosjanie i Chińczycy.

Polskie medale na Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich:
1. Brąz - Marcin Cieślak (200 m stylem motylkowym; Singapur 2010)
2. Brąz - Jan Kałusowski (200 m stylem klasycznym; Buenos Aires 2018)
3. BrązJakub Kraska, Jan Kałusowski, Jakub Majerski, Bartłomiej Koziejko (4x100 m stylem zmiennym; Buenos Aires 2018)

Jednym z bohaterów dnia został bez wątpienia Thomas Ceccon. Siedemnastoletni Włoch na przestrzeni całej sesji popołudniowej pokazał swoje niesamowite sprinterskie możliwości. W starciu z Klimentem Kolesnikowem na 50 m stylem grzbietowym nie miał co prawda większych szans (Rosjanin zdominował rywalizację, uzyskując świetny czas: 24.40), ale miejsce na drugim stopniu podium mógł uznać za swój sukces. Tym bardziej, że poprzedziło go zdobycie złotego medalu na 50 m stylem dowolnym, z rezultatem 22.33. Jakby tego było mało, Ceccon wygrał również zmagania w półfinałach 50 m stylem motylkowym (23.46), niespodziewanie wyprzedzając o jedną setną sekundy Andreja Miniakowa z Rosji.

Bez większych niespodzianek przebiegała rywalizacja pań. Na dystansie 50 metrów delfinem młodzieżową mistrzynią olimpijską została srebrna medalistka juniorskiego czempionatu globu Sara Junevik ze Szwecji (26.40), która okazała się lepsza między innymi od bardzo utalentowanej Anastasiji Szkurdai z Białorusi. Z kolei rewanż na Kotrynie Teterevkovej za porażkę na mistrzostwach Europy juniorów w Helsinkach na dystansie 100 m stylem klasycznym wziełą dziś Anastazja Makarowa. Rosjanka pokonała dwie długości basenu w 1:07.88 i wyprzedziła swoją najgroźniejszą rywalkę o ponad sekundę. Obie na podium rozdzieliła jeszcze Niamh Coyne z Irlandii. O zaskoczeniu nie było mowy na 200 m stylem dowolnym. Złoto trafiło do Węgierki Ajny Kesely, która jako jedyna złamała barierę minuty i 58 sekund (1:57.88). Dodatkowo, w półfinałach 50 m stylem grzbietowym najszybsza została Kaylee McKeown z Australii (28.14).