6. dzień ME niepełnosprawnych - Srebrne medale Woźniak i Czecha!

Szymon Gagatek 2016-05-06 21:15

Szóstego dnia mistrzostw Europy w pływaniu niepełnosprawnych dorobek medalowy polskiej reprezentacji powiększył się o kolejne dwa krążki. Na drugim stopniu podium na 100 m stylem klasycznym stanęła Paulina Woźniak, natomiast srebro na o połowę krótszym dystansie w stylu grzbietowym zapewnił sobie Jacek Czech! Oboje wyśrubowali dziś rekordy Polski w swoich grupach startowych.

Najpierw z kolejnego sukcesu na czempionacie w Funchal cieszyła się Woźniak (SB8). Szczecinianka w swojej koronnej konkurencji, w której już dwukrotnie zdobywała paraolimpijskie medale, zanotowała najlepszy czas w karierze (1:21.47) i dała się pokonać jedynie świetnie dysponowanej rekordzistce globu, Olesii Vladykinie z Rosji. Trzecia była Claire Cashmore z Wielkiej Brytanii, wyprzedzona przez naszą reprezentantkę na drugiej części dystansu.

Świetnym wynikiem w finale 50 m stylem grzbietowym (S2) popisał się Jacek Czech. Najbardziej doświadczony członek naszej drużyny minimalnie przegrał walkę o złoto z Serhijem Palamarchukiem, łamiąc barierę pięćdziesięciu dziewięciu sekund (58.92 s). Ukrainiec był od niego szybszy tylko o 0.4 s. Na najniższym stopniu podium znalazł się z kolei Dmitrii Kokarev z Rosji (1:00.32), wciąż posiadający rekord świata, do którego Czechowi brakuje już tylko niespełna dziewięciu dziesiątych sekundy!

Szóste miejsce w finale 200 m stylem dowolnym (S3) wywalczył Kamil Otowski. Polak pokonał cztery długości basenu w 4:22.80. Zwyciężył Dmytro Vynohradets z Ukrainy, który o sześćdziesiąt sześć setnych wyśrubował własny rekord Europy (3:21.30). Drugi był Rosjanin Aleksandr Makarov (3:28.22), a trzecą pozycję zajął Vincenzo Boni z Włoch (3:33.03).

Czwartym z Biało-czerwonych, którzy znaleźli się dziś w wyścigach medalowych, był Kamil Rzetelski. W rywalizacji na 100 m stylem grzbietowym (S13) uplasował się ostatecznie na ósmej lokacie (siódmej wśród Europejczyków), notując rezultat 1:14.98. Na najwyższym stopniu podium, już po raz piąty na tych mistrzostwach, stanął Ihar Boki z Białorusi (56.81 s). Do najlepszego czasu w historii tej klasy niepełnosprawności reprezentantowi naszych wschodnich sąsiadów zabrakło tylko siedmiu setnych sekundy.

W trakcie sesji popołudniowej padło aż pięć rekordów świata. Wszystkie zostały ustanowione przez kobiety. W wyścigu na 200 m stylem dowolnym (S4) bohaterką została Włoszka Arjola Trimi, uzyskując czas 3:10.61. Na dwukrotnie dłuższym dystansie w grupie S6 znakomitym wynikiem mogła się pochwalić Yelyzaveta Mereshko z Ukrainy (5:14.69). Z kolei finale 50 m stylem grzbietowym odnotowano aż dwa rekordowe osiągnięcia. W grupie S1 Ingrid Thunem z Norwegii przepłynęła jedną długość basenu w 1:06.53, a w grupie S2 Pin Xiu Yip z Singapuru cieszyła się z rezultatu 1:00.64. Dodatkowo, na 100 metrów grzbietem (S13) historyczne zwycięstwo odniosła Anna Krivshina z Rosji (1:07.05).