MEJ 2016: Cztery Polki w półfinałach, świetny występ żabkarek

Szymon Gagatek 2016-07-09 14:56

Po niezbyt udanej trzeciej sesji eliminacyjnej mistrzostw Europy juniorów w wykonaniu polskich dziewcząt, w sobotni poranek w Hodmezovasarhely mogliśmy podziwiać kilka naprawdę imponujących występów. Fantastycznie spisały się zwłaszcza żabkarki: Aleksandra Iwanowska (Juvenia Wrocław) i Weronika Hallmann (Jedynka Solex Lębork), które weszły do półfinałów z czwartym i szóstym rezultatem.

50 m stylem dowolnym dziewcząt

Już w pierwszej dzisiejszej konkurencji mogliśmy się cieszyć z Polki w czołowej szesnastce. Na 50 m stylem dowolnym czternaste miejsce zajęła Patrycja Rzońca. Jedną długość basenu zawodniczka Śląska Wrocław przepłynęła w 26.37 s. Dziewiętnastu setnych sekundy do awansu zabrakło Natalii Fryckowskiej. Reprezentantka MKP Szczecin, która w ubiegłym roku na Igrzyskach Europejskich zajęła na tym dystansie lokatę tuż za podium, tym razem przegrała z silną chorobą, która dopadła ją na kilka dni przed zawodami na Węgrzech. Już w eliminacjach dwie faworytki zdołały uzyskać wyniki poniżej dwudziestu sześciu sekund. Maria Kamieniewa z Rosji i Julie Kepp Jensen z Danii potwierdziły, że to właśnie pomiędzy nimi powinna rozstrzygnąć się kwestia złotego medalu.

100 m stylem grzbietowym dziewcząt

Do półfinałów nie udało się wejść Polkom na dystansie 100 m stylem grzbietowym. Najlepszą spośród naszych reprezentantek okazała się Weronika Górecka. Zawodniczka Juvenii Wrocław popisała się nowym rekordem życiowym, po raz pierwszy łamiąc barierę minuty i czterech sekund. Czas 1:03.89 wystarczył do zajęcia dwudziestej pierwszej lokaty. Rano dwie długości basenu najszybciej pokonała obrończyni tytułu, Polina Jegorowa (1:01.89). Zbliżony rezultat była w stanie uzyskać tylko jej rodaczka, Ksenia Wasileniok (1:01.96)

200 m stylem zmiennym dziewcząt

Sukcesem zakończyła swój start na 200 m stylem zmiennym Julia Adamczyk. Siedemnastoletnia zawodniczka AZS UMCS Lublin zanotowała czas 2:19.33, śrubując swoją życiówkę i wchodząc do półfinałów jako piętnasta. Polka w klasyfikacji znalazła się co prawda odrobinę niżej, ale przed nią były aż trzy Włoszki. Siedem pozycji za Adamczyk finiszowała o dwa lata młodsza Lidia Halicka ze Śląska Wrocław (2:20.46). Gdyby wziąć pod uwagę tylko pływaczki urodzone w 2001 roku, byłaby szósta. Najszybciej cały dystans pokonała rano Sara Franceschi. Reprezentantka Italii popisała się wynikiem 2:15.29.

1. Sara Franceschi (Włochy)   2:15.29
2. Maxine Wolters (Niemcy)   2:16.02
3. Cyrielle Duhamel (Francja)   2:16.21
...16. Julia Adamczyk   2:19.33 [rekord życiowy] -> półfinał
...23. Lidia Halicka   2:20.46

100 m stylem klasycznym dziewcząt

Znakomite występy zaliczyły w sesji eliminacyjnej polskie żabkarki. Aleksandra Iwanowska i Weronika Hallman zajęły czołowe lokaty w końcowym zestawieniu 100 m stylem klasycznym i po południu obie powinny powalczyć o miejsca w niedzielnym wyścigu finałowym. Przed szesnastoletnią reprezentantką Juvenii Wrocław znalazły się tylko trzy znakomite pływaczki będące faworytkami całej rywalizacji, a więc Mona McSharry z Irlandii, Ariel Braathen z Norwegii i Włoszka Giulia Verona, która wczoraj zdominowała zmagania na dwukrotnie dłuższym dystansie. Natomiast Hallmann uplasowała się na szóstej pozycji, wyraźnie poprawiając swój rekord życiowy wynikiem 1:10.42.

4x100 m stylem zmiennym mix

Po południu dwie Polki zobaczymy też na pewno w wyścigu finałowym. Wszystko za sprawą awansu do najlepszej ósemki sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym ekipy Biało-czerwonych w składzie: Kamil Kaźmierczak (56.82 s), Aleksandra Iwanowska (1:09.85), Damian Chrzanowski (53.57 s) oraz Dominika Kossakowska (57.75 s). Łączny czas 3:57.99 dał im bezpieczne siódme miejsce. Faworytami wyścigu medalowego będą oczywiście Rosjanie, którzy w historii mistrzostw Europy juniorów nie przegrali jeszcze w tej konkurencji (rozgrywanej od 2013 roku) ani razu. Rano też bardzo pewnie triumfowali w eliminacjach, wyprzedzając Niemców i Irlandczyków.