Świat

Wielomecz Sursee: Trzy razy na podium o poranku

Joanna Kwatera 2019-04-13 14:39

Trzy razy w pierwszym bloku zawodów stawali na podium polscy reprezentanci, którzy biorą udział w wielomoczu pływackim w szwajcarskim Sursee. Oprócz Polaków i gospodarzy na stracie stawili się także Ukraińcy, Bułgarzy, Grecy, Austriacy, Turcy, Słowacy i Czesi. Po pierwszej części zawodów w tabeli punktowej prowadzą zawodnicy z Turcji, a Polacy plasują się razem z Ukraińcami na siódmej lokacie.

Zdobywcą pierwszego medalu dla „Biało-czerwonych” był Mikołaj Malec, który zanotował drugi wynik w konkurencji 200m stylem grzbietowym. Polak po pierwszej połowie dystansu płynął na trzeciej pozycji, ale dzięki dobremu finiszowi udało mu się wyprzedzić lidera wyścigu Noe Ponti, a przed nich dwóch wcisnął się jeszcze Jan Cejka. Reprezentant Czech wyprzedził szóstego zawodnika zeszłorocznych mistrzostw Polski o sześćdziesiąt trzy setne sekundy. Wynik 2:01.84 to nowy rekord życiowy Malca, a także piąty najwyżej punktowany wynik porannych zmagań wśród chłopców.

Spore emocje towarzyszyły również wyścigowi kobiet w tej samej konkurencji, a kibiców zachwyciła szczególnie postawa zwyciężczyni tej potyczki Leny Grabowski. 17-letnia Austriaczka pokonała dystans w 2:11.63, zdobywając aż 837 pkt za swój występ. Trochę ponad trzy sekundy za nią na mecie zameldowała Zuzanna Herasimowicz, notując najszybszy wynik w karierze 2:14.91. Obie pływaczki przepłynęły cztery długości basenu szybciej niż wynosił dotychczas rekord wielomoczu, a ich wyniki były dwoma najbardziej wartościowymi wśród dziewcząt sobotniego poranka.

Niemal o pół sekundy szybciej od życiówki jedną długość pływalni stylem motylkowym pokonała Martyna Jabłońska, która pierwszy raz w swojej kerierze złamała na tym dystansie granicę dwudziestu ośmiu sekund. Wynik 27.95 dał Polce trzecią lokatę w zmaganiach sprinterek. Pierwsza do mety dotarła Tamara Potocka (27.62), która była szybsza od Jabłońskiej o trzydzieści trzy setne sekundy. Słowaczka przebyła ten dystans także szybciej od Aleksandry Urbańczyk, która dzierżyła rekord wielomoczu od 2003 roku.

Dwukrotnie w sesji porannej triumfował Vladyslav Bukhov, który okazał się najlepszy na 100m stylem dowolnym oraz 50m stylem motylkowym, notując ponad ośmiuset punktowe rezultaty na obu z nich odpowiednio 50.39 i 23.69 i ukończył zmagania delfinistów z rekordem mitingu, a także pierwszy blok jako lider rankingu najlepiej punktowanych rezultatów.