Świat

Wielomecz Graz: Dwukrotnie w złocie

Joanna Kwatera 2019-04-13 16:26

Równolegle do zmagań w Szwajcarii ruszyła rywalizacja w austriackim Grazu, gdzie do boju stanęły dziewczęta z rocznika 2004-2005 i chłopcy 2003-2004 w ramach wilomeczu pływackiego, w którym na starcie stanęło dwanaście ekip narodowych. Polacy w porannym bloku dwukrotnie triumfowali, a autorami złotych medali byli Mateusz Chowaniec oraz sztafeta chłopców 4x100m stylem zmiennym.

Zawody w Austrii rozpoczęła rywalizacją w konkurencji 100m stylem dowolnym i już w wyścigu kobiet jako pierwsza z „Biało-czerwonych” na podium stanęła Wiktoria Guść. Polka rozpoczęła pierwsze 50m bardzo mocno, notując na ścianie nawrotowej drugą lokatę tuż za Karyną Snitko. W drugiej części dystansu podopieczną Bartosza Olejarczyka dopadła jeszcze Finka Jenna Pulkkinen, która dzięki lepszemu finiszowi wpadła na metę jedenaście setnych sekundy przed Polką. Guść uzyskała rezultat 58.33, który od dziś jest jej nowym rekordem życiowym. Zwyciężczyni natomiast Ukrainka Snitko ustanowiła nowy rekord wielomeczu, zatrzymując urządzenia pomiaru czasu na cyfrach 57.37.

Chwilę później jeszcze lepiej w zmaganiach chłopców spisał się Mateusz Chowaniec. Reprezentant polski okazał się bezkonkurencyjny w królewskiej konkurencji stylem dowolnym, pokonując dwie długości pływalni w czasie nowego rekordu życiowego oraz rekordu wielomeczu 50.67 i był jedynym zawodnikiem w tym wyścigu, któremu udało się pokonać granicę pięćdziesięciu jeden sekund. To wynik ponad sekundę lepszy od tego, który uzyskał trzy tygodnie temu podczas Grand Prix Polski w Lublinie.

Trzeci wyścig w Graz to trzeci medal dla polskich pływaków! Tym razem na drugim stopniu podium zameldowała się Marianna Rydyńska. Polka z początku próbowała trzymać się tempa Turczynki Sudem Denizli, ale ta odskoczyła już po stu metrach na aż dwie sekundy. Następnie z każdą kolejną długością powiększała tylko swoją przewagę, docierając do mety ze znakomitym wynikiem 2:16.24. Rydyńska również popisała się życiówką  -2:20.57.

Znakomicie spisały się na koniec porannej rywalizacji także polskie sztafety 4x100m stylem zmiennym chłopców i dziewcząt. Najpierw do boju przystąpiły panie, które musiały uznać wyższość jedynie świetnie dysponowanych w tych zawodach Turczynek. Rydyńska, Katarzyna Klimczyk, Paulina Cierpiałowska i Guść, pokonały dystans w czasie 4:21.18, meldując się na mecie ponad półtorej sekundy przed Greczynkami. W polskim teamie lepsza od reprezentantki Turcji była tylko płynąca na ostatniej zmianie Guść, która uzyskała na 100m stylem dowolnym wynik (ze startu lotnego) 57.26. Następnie zacięty bój o zwycięstwo z Bułgarami, Ukraińcami, Turkami i reprezentantami Izraela stoczyli polscy zawodnicy, ale drużyna w składzie Paweł Kowalewski, Nazar Zhuravel, Paweł Uryniuk i Chowaniec finiszowała najlepiej z ca lej stawki, docierając do mety z czasem 3:52.23, dwadzieścia jeden setnych sekundy wyprzedzając zespół z Bułgarii oraz o pięćdziesiąt cztery team z Ukrainy.