Świat

Lublin 2018: Pięć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Szymon Gagatek 2018-12-17 22:34

W powietrzu czuć już świąteczne zapachy, ale w Lublinie przez najbliższe pięć dni wyczuwalny będzie przede wszystkim zapach chloru. Po trzech latach mistrzostwa Polski na krótkim basenie wracają do Aqua Lublin - w nowej formule i być może z nowymi bohaterami. Miejmy nadzieję, że będzie to niezapomniany czas, który napełni nas optymizmem przed 2019 rokiem!

Nowa formuła

Mistrzostwa Polski po raz pierwszy zostaną rozegrane na przestrzeni pięciu dni. Wydłużenie zawodów niesie za sobą również inne zmiany. Zlikwidowane zostały wyścigi półfinałowe, a o medale będą walczyć nie tylko seniorzy i młodzieżowcy, ale także zawodnicy 17- i 18-letni. W sesjach popołudniowych czekają nas więc oczywiście tradycyjne finały A i B, ale oprócz nich będziemy świadkami również finałów C (przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób z roczników 2000 i 2001). Dodatkowo, zakończone w niedzielę rocznikowe mistrzostwa Polski 14-, 15- i 16-latków spowodowały, że w Lublinie nie pojawi się wielu młodych pływaków, którzy imprezę docelową mają już w tym sezonie za sobą. Na czempionacie wystartuje ostatecznie 628 pływaków, z czego aż 405 to mężczyźni. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba uczestników zmalała o 266 osób.

Głód rywalizacji

Ponieważ na mistrzostwach świata na krótkim basenie wystartowało tylko sześcioro Biało-czerwonych, dla wielu najlepszych polskich zawodników mistrzostwa w Lublinie to najważniejsze zawody tej zimy. Możemy więc liczyć, że przynajmniej część z nich będzie w trakcie najbliższego tygodnia prezentować naprawdę solidną formę, a my dzięki temu będziemy świadkami wyników na najwyższym poziomie. Kacper Majchrzak, Michał Chudy, Michał Poprawa, Paulina Piechota czy Bartłomiej Roguski, to tylko niektóre postaci, które można wymieniać jako kandydatów do miana gwiazd imprezy. Swoje do powiedzenia będą mieli też na pewno młodzi pływacy, tacy jak Aleksandra Knop, Weronika Hallmann, Jan Kałusowski i Jakub Kraska, którzy coraz poważniej naciskają na bardziej doświadczonych kolegów z reprezentacji Polski. Być może doczekamy się też nowych twarzy, które zachwycą swoją postawą.

Prosto z Chin...

Niemal prosto z samolotu z Hangzhou w Lublinie pojawią się nasi kadrowicze, mający za sobą tydzień startów na mistrzostwach świata. Na starcie pojawi się między innymi brązowy medalista tej imprezy, Radosław Kawęcki, który powalczy na 100 m stylem dowolnym oraz 100 i 200 m stylem grzbietowym. Na zaledwie dwa starty zdecydowała się Alicja Tchórz. Zawodniczkę Juvenii Wrocław po ciężkim sezonie zobaczymy tylko na 50 m stylem dowolnym i grzbietowym. Konrad Czerniak zaprezentuje się na 50 m stylem dowolnym, a także 50 i 100 m stylem motylkowym, Jana Świtkowskiego będzie można obejrzeć na 100 i 200 m stylem dowolnym i zmiennym, a Wojciecha Wojdaka na 400, 800 i 1500 m stylem dowolnym oraz 400 m stylem zmiennym. Cztery konkurencje czekają również Pawła Juraszka. Zawodnik Dziewiątki Dzierżoniów zaatakuje rywali na 50 i 100 m stylem dowolnym oraz klasycznym. 

...i z USA

Na listach startowych pojawiają się też znajome nazwiska zawodników, którzy na co dzień trenują za oceanem. Ze Stanów Zjednoczonych do Lublina przyleciały między innymi gwiazdy naszego krajowego pływania, które bez wątpienia odegrają kluczowe role w walce o medale. Na 50 i 100 m stylem dowolnym zobaczymy Katarzynę Wasick, dla której będzie to pierwszy start na mistrzostwach Polski na krótkim basenie od 2011 roku! Nie zabraknie też Kacpra Stokowskiego. Student Uniwersytetu Florydy zaprezentuje się na 50 i 100 m stylem dowolnym, a także na wszystkich dystansach w stylu grzbietowym. Wśród startujących można też znaleźć nazwisko Danieli Georges, która w sezonie letnim przebojem wdarła się do kadry narodowej. Uczennicę Uniwersytetu Arizony czeka aż sześć występów: na 100, 200 i 400 m stylem dowolnym, 100 i 200 m stylem grzbietowym oraz 400 m stylem zmiennym.

To jeszcze nie wszystko

Oczywiście mistrzostwa Polski mają to do siebie, że niezwykłych historii, na które warto zwrócić uwagę, jest zdecydowanie więcej. Dlatego już teraz zapraszamy na nasze codzienne transmisje z zawodów, które będziecie mogli śledzić na stronie zawodów: lublin2018.pl oraz na naszym kanale na YouTube'ie. W przedświątecznej gorączce wspólnie przeżyjmy emocje związane z najważniejszą pływacką imprezą tej zimy na naszym krajowym podwórku! Startujemy codziennie o 9:00. Natomiast sesje finałowe będą się rozpoczynać o 17:00 (w sobotę o 16:30). A tych, którzy mogą pojawić się na trybunach, oczywiście serdecznie zachęcamy do zjawienia się w Aqua Lublin. Wstęp wolny!