Neapol 2019: Udane polskie popołudnie!

Szymon Gagatek 2019-07-09 20:15

Dwa rekordy życiowe, dwie kwalifikacje do najlepszej ósemki i niezłe lokaty w wyścigach medalowych wywalczyli reprezentanci Polski w trakcie przedostatniego dnia zmagań na Uniwersjadzie w Neapolu. W finałach Agata Naskręt znalazła się tuż za podium na 50 m stylem grzbietowym, a Michał Poprawa popłynął najszybciej w swojej karierze na 100 m stylem motylkowym, by uplasować się na 6. pozycji.

Swoim występem w półfinałach Naskręt pokazała, że stać ją w Neapolu na szybkie pływanie. Co prawda ustanowionego w poniedziałek rekordu życiowego (28.48) nie udało się już poprawić w walce o medale, ale rezultat 28.57 też wstydu nie przyniósł. W ostatecznym rozrachunku dał 4. pozycję, ex aequo z mistrzynią rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie Kathariną Berkoff z USA. To oczywiście najlepsze osiągnięcie zawodniczki G-8 Bielany Warszawa na wielkich międzynarodowych imprezach wśród seniorów. Do medalu zabrakło jej dziś 32 setnych sekundy. To właśnie w tej konkurencji pierwszego złota w Piscina Scandone doczekali się gospodarze. Ich bohaterką została Silvia Scalia. Włoszka pokonała jedną długość basenu w czasie poniżej 28 sekund (27.92) i wyprzedziła Elise Haan z USA oraz Calypso McDonnell z Australii.

Szóste miejsce w niesamowicie wyrównanym finale 100 m stylem motylkowym zajął z kolei Michał Poprawa. O tym, jak bardzo zacięty był to wyścig, niech świadczy fakt, że zwycięzcę i ostatniego zawodnika na mecie dzieliły tylko 32 setne sekundy! Poprawa udowodnił, że do Neapolu przyleciał w najlepszej formie w karierze. Uzyskał wynik 52.35, poprawiając swój rekord życiowy z 2017 roku. Do trzeciego na mecie Colemana Stewarta z USA stracił 24 setne sekundy, do złotych medalistów (Jegor Kuimow z Rosji oraz Shinnosuke Ishikawa z Japonii zanotowali dokładnie taki sam czas) zaledwie 0.3 sekundy!

Sporo radości dali nam też pływacy, którzy startowali w półfinałach. Najpierw Dominika Sztandera przebrnęła ten etap na 50 m stylem klasycznym, uzyskując rezultat 31.36. Została sklasyfikowana na 6. pozycji i jutro po południu powalczy w swojej koronnej konkurencji z innymi mocnymi żabkarkami - na czele z Jhennifer Alves z Brazylii, która w Neapolu wydaje się być poza zasięgiem rywalek (dziś 30.73). Natomiast na 50 m stylem dowolnym znakomicie poradził sobie Paweł Sendyk. Reprezentant Uniwersytetu Kalifornijskiego zajął 2. lokatę w swojej serii, ustanawiając nowy rekord życiowy (22.29), który dał mu w końcowej klasyfikacji 4. miejsce. Półfinały wygrał David Cumberlidge z Wielkiej Brytanii (22.05).

Medalowe żniwa kontynuowali dziś Amerykanie, którzy w siedmiu finałach na najwyższym stopniu podium stawali trzykrotnie. Na 200 m stylem dowolnym zwyciężyła Gabby DeLoof (1:57.62), wyprzedzając swoją rodaczkę Paige Madden (1:58.31) oraz Mariję Baklakową z Rosji (1:59.00). Dzięki temu DeLoof ma już cztery złota i jest w tym momencie najbardziej utytułowaną pływaczką całej Uniwersjady w Neapolu. Kolejny finał, po którym można było usłyszeć radość kibiców z USA, rozegrał się na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Jako pierwszy do mety dotarł Austin Katz. Reprezentant Uniwersytetu Teksańskiego zanotował bardzo wartościowy rezultat (1:55.65) i najgroźniejszych rywali wyprzedził o ponad dwie sekundy. Amerykanie nie mieli sobie równych także wśród sztafet 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn.

Wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec. Jutro kibice za oceanem będą mogli liczyć na sukcesy między innymi na 200 m stylem motylkowym i 50 m stylem dowolnym pań. W półfinałach zmagań delfinistek to właśnie ich reprezentantki: Dakota Luther i Olivia Carter jako jedyne złamały barierę 2 minut i 10 sekund (2:08.15; 2:09.56). Natomiast wśród sprinterek Ky-Lee Perry była druga (25.11), dając się pokonać tylko Jessice Felssner z Niemiec (25.01).

Złoci medaliści Uniwersjady w Neapolu, dzień VI:
800 m stylem dowolnym kobiet: Waka Kobori (Japonia)   8:34.30
100 m stylem motylkowym mężczyzn: Jegor Kuimow (Rosja) i Shinnosuke Ishikawa (Japonia)   52.05
200 m stylem dowolnym kobiet: Gabby DeLoof (USA)   1:57.62
50 m stylem grzbietowym kobiet: Silvia Scalia (Włochy)   27.92
200 m stylem grzbietowym mężczyzn: Austin Katz (USA)   1:55.65
50 m stylem klasycznym mężczyzn: Kirił Prigoda (Rosja)   26.99
4x200 m stylem dowolnym mężczyzn: USA (Dean Farris, Grant House, Trenton Julian, Zachary Apple)   7:09.77