Hangzhou 2018: Ósme miejsce Tchórz

Szymon Gagatek 2018-12-15 15:26

Alicja Tchórz nie zdołała wywalczyć medalu pływackich mistrzostw świata w Hangzhou. Na krótkim basenie w Chinach reprezentantka naszego kraju zajęła 8. miejsce w finale 50 m stylem grzbietowym. Był to jedyny polski akcent podczas sesji popołudniowej przedostatniego dnia zawodów. Jutro czeka nas jeszcze start Radosława Kawęckiego, broniącego tytułu na 200 m stylem grzbietowym.

W wyścigu medalowym Tchórz pokonała dwie długości basenu w czasie 26.42, a więc minimalnie wolniej niż dzień wcześniej w półfinałach. To nie wystarczyło, by liczyć się w grze o podium. Polka została sklasyfikowana na 8. pozycji. Najlepiej poradziła sobie Olivia Smoliga z USA, sięgając po drugie indywidualne złoto (25.88). Wynik poniżej 26 sekund zanotowała również Caroline Pilhatsch z Austrii (25.99), natomiast z brązu cieszyła się Holly Barratt z Australii (26.04).

Ostatnim polskim akcentem w Hangzhou będzie jutrzejszy start Radosława Kawęckiego w jego koronnej konkurencji 200 m stylem grzbietowym. Zawodnik AZS AWF Warszawa przystąpi do rywalizacji z najlepszym czasem zgłoszenia, w roli obrończy tytułu.

16.12 – sesja eliminacyjna (2:30)
2:37 – 200 m stylem grzbietowym mężczyzn
   Radosław Kawęcki (seria 4/4, tor 4)

Po raz pierwszy w finałach nie padł dziś ani jeden rekord świata. Najbliżej historycznego osiągnięcia był Nicolas Santos w rywalizacji na 50 m stylem motylkowym. Mający 38 lat Brazylijczyk został mistrzem globu z wynikiem 21.81, gorszym od własnego rekordu o zaledwie sześć setnych sekundy. Barierę 22 sekund złamał jeszcze Chad le Clos z RPA (21.97), a trzeci był Dylan Carter z Trynidadu i Tobago (22.38). Świetnie na 400 m stylem zmiennym poradził sobie z kolei Dayia Seto. Japończyk uzyskał czas 3:56.43 i zdeklasował rywali. Drugiego na mecie Thomasa Fraser-Holmesa wyprzedził o ponad sześć sekund!

W finałach indywidualnych pań zwyciężały faworytki. Katinka Hosszu na 200 m stylem zmiennym pokonała amerykański duet: Melanie Margalis oraz Kathleen Baker, a Alia Atkinson na 100 m stylem klasycznym wyprzedziła Katie Meili z USA i Jessicę Hansen z Australii. W pokonanym polu pływacy ze Stanów Zjednoczonych pozostali również w wyścigach sztafetowych. W rywalizacji mężczyzn na dystansie 4x50 m stylem zmiennym lepsi okazali się Rosjanie (1:30.54 - 1:30.90), a wśród kobiet na 4x200 m stylem dowolnym złoto trafiło do Chinek (7:34.08 - 7:35.30).