Świat

Czerniak piąty, Kawęcki szósty, mamy pierwszy rekord Polski!

Szymon Gagatek 2012-12-13 20:47

Konrad Czerniak był piąty w finale na 100 m stylem motylkowym, a Radosław Kawęcki zajął szóste miejsce w wyścigu o medale na 100 m stylem grzbietowym podczas sesji wieczornej drugiego dnia pływackich Mistrzostw Świata na krótkim basenie, które odbywają się w Stambule. Znakomicie spisała się w półfinałach 50 m stylem motylkowym Anna Dowgiert, która z piątym czasem awansowała do finału, bijąc przy okazji rekord Polski!

Najlepszym wynikiem drugiego dnia zawodów w Turcji może się pochwalić Konrad Czerniak. Polak finiszował w finałowym wyścigu na 100 m stylem motylkowym na piątej pozycji, z czasem 50.54 s, a więc jeszcze lepszym niż we wczorajszych półfinałach Najlepszy okazał się wicemistrz olimpijski z tej konkurencji z Londynu, Chad le Clos. Zawodnik z Południowej Afryki osiągnął znakomity wynik – 48.82 s. Nikt wcześniej nie złamał granicy 49 sekund w stroju tekstylnym! Walkę o drugie miejsce stoczyli Amerykanie. Zwycięsko wyszedł z niej Thomas Shields, który o zaledwie pięć setnych wyprzedził Ryana Lochte’ego.

Z kolei najmniej do podium zabrakło Kawęckiemu, który uzyskał w finale 100 m stylem grzbietowym czas 50.75 s. Polak zaczął wyścig najwolniej w stawce i po pierwszych 50 metrach był na ostatniej pozycji. Później udało mu się przesunąć o dwa miejsca. Do brązowego medalu zabrakło tak naprawdę niewiele, bo zaledwie 0.25 s. Po niesamowicie emocjonującym finiszu górą w walce o złoto był niespodziewanie Matt Grevers z USA. Amerykanin zaledwie o dwie setne sekundy wyprzedził Stanislava Donetsa. Rosjanin, faworyt rywalizacji, zaliczył zupełnie nieudane dopłynięcie do ściany i na ostatnich metrach pozbawił się niemal pewnego złota. Brązowy krążek wywalczył prowadzący po pierwszych 50 metrach Brazylijczyk, Guilherme Guido.

Świetny występ na 50 m stylem motylkowym zaliczyła Anna Dowgiert. Polka z piątym wynikiem awansowała do finału, a czasem 25.82 s poprawiła rekord Polski należący do tej pory do Agaty Korc! Na pochwały zasługuje też występ Aleksandry Urbańczyk. Drugiej naszej reprezentantce zabrakło do ósmego miejsca zaledwie czterech setnych sekundy. Na pocieszenie pozostał jej nowy rekord życiowy (26.00 s). Najszybsza w półfinałach okazała się Dunka, Jeanette Ottesen (25.62 s).

W rywalizacji półfinałowej zobaczyliśmy dziś jeszcze dwójkę naszych pływaków. Konrad Czerniak, podobnie jak Urbańczyk, był o włos od awansu do finału na 50 m stylem dowolnym. Czas 21.46 s oznaczał dla niego dziesiątą pozycję. Do ósmego miejsca stracił zaledwie pięć setnych sekundy. Jutrzejszy pojedynek o złoto pomiędzy Florentem Manaudou z Francji (dziś 20.92 s), a Vladimirem Morozovem z Rosji (20.95 s) zapowiada się fenomenalnie.

Ostatnią reprezentantką Polski, która wystąpiła dziś na pływalni w Stambule była Alicja Tchórz. Polka zajęła ostatecznie czternaste miejsce w półfinałach na 100 m stylem zmiennym i odpadła z dalszej rywalizacji. Nasza zawodniczka uzyskała lepszy czas niż rano - 1:00.93. Najszybsza była reprezentantka Jamajki - Alia Atkinson (58.94 s), która wyprzedziła Zhao Jing i... Rutę Meilutyte, która przebojem wdziera się do światowej czołówki pływania.

Pierwszym finałem dnia była rywalizacja na 400 m stylem zmiennym mężczyzn. Wyścig miał być pojedynkiem pomiędzy Laszlo Csehem i Daiyą Seto. Tak rzeczywiście było. Ostatecznie lepszy okazał się Japończyk, jednak nie można mówić o niespodziance. Osiemnastolatek wygrał wszystkie wyścigi w tej konkurencji podczas tegorocznego cyklu Pucharu Świata, w których startował (było ich sześć). Dodatkowo pięciokrotnie był lepszy właśnie od Węgra. Czas jaki Seto osiągnął dziś na mecie – 3:59.15 – to nowy rekord Azji, a także siódmy rezultat w historii pływania na 400 m stylem zmiennym! Cseh przegrał z nim o niemal półtorej sekundy, przede wszystkim za sprawą znakomitego występu Japończyka na odcinku stylem klasycznym. Brąz dla innego Węgra – Davida Verraszto.

W kolejnym wyścigu medalowym swoją znakomitą formę potwierdziła Litwinka, Ruta Meilutyte. Trzeci start na 50 m stylem klasycznym w Stambule, trzeci rekord mistrzostw, trzeci rekord Europy i… pierwsze złoto na szyi młodziutkiej pływaczki. Czas 29.44 s to również najlepszy wynik w historii osiągnięty w stroju tekstylnym. Pozostałe zawodniczki, które znalazły się na podium również złamały granicę 30 sekund. Druga była Alia Atkinson z Jamajki (29.67 s), a trzecia Sarah Katsoulis z Australii (29.94 s).

W kolejnym wyścigu niespodziankę sprawiła Amerykanka o swojsko brzmiącym nazwisku - Olivia Smoliga. Osiemnastolatka popłynęła w finale 100 m stylem grzbietowym na torze pierwszym, ale nie przeszkodziło jej to w uzyskaniu czasu 56.64 s i wyprzedzeniu Mie Nielsen z Danii (57.07 s) i Czeszki, Simony Baumrtovej (57.18 s). Dopiero siódma była trzykrotna Mistrzyni Europy w tej konkurencji - Daryna Zevina z Ukrainy.

Na 100 m stylem klasycznym mężczyzn najlepszy okazał się Fabio Scozzoli (57.10 s). Włoch, który przed dwoma laty zdobył w Dubaju srebro, o dwadzieścia dwie setne wyprzedził Słoweńca, Damira Dugonjica. Trzeci był Kevin Cordes ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo dobrze pierwszą pięćdziesiątkę przepłynął Felipe Lima - był nawet na drugiej pozycji. Brazylijczyk w końcówce nie wytrzymał jednak swojego tempa i ostatecznie ukończył finał na ostatniej pozycji.

Pod nieobecność rekordzistki Świata, Camille Muffat, w rywalizacji na 800 m stylem dowolnym najlepsza okazała się Nowozelandka, Lauren Boyle, która nieoczekiwanie wyprzedziła Lottę Friis z Danii. Dodatkowo, dokonała tego w fantastycznym czasie 8:08.62, który jest trzecim wynikiem w historii pływania w strojach tekstylnych! Trzecie miejsce dla Cloe Sutton z USA, która o pół sekundy wyprzediła wczorajszą triumfatorkę wyścigu na 400 m stylem zmiennym, Hannę Miley z Wielkiej Brytanii. Obrończyni tytułu - Erica Villaecija - ukończyła rywalizację na piątej pozycji.

Na zakończenie dnia odbyła się rywalizacja męskich sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Jak na razie Amerykanie pozostają niepokonani w wyścigach drużynowych podczas Mistrzostw Świata w Stambule. Dziś, płynąc w składzie: Ryan Lochte, Conor Dwyer, Michael Klueh, Matthew McLean, triumfowali z czasem 6:51.40. Płynąc od samego początku do końca na prowadzeniu, wyprzedzili Australijczyków (6:52.29) i Niemców (6:53.22).

Złoci medaliści drugiego dnia Mistrzostw Świata:

400 m stylem zmiennym mężczyzn:
Daiya Seto (Japonia)   3:59.15 (Rekord Azji)

50 m stylem klasycznym kobiet:
Ruta Meilutyte (Litwa)   29.44 s (Rekord Europy/Mistrzostw Świata)

100 m stylem grzbietowym mężczyzn:
Matthew Grevers (USA)   49.89 s

100 m stylem grzbietowym kobiet:
Olivia Smoliga (USA)   56.64 s

100 m stylem klasycznym mężczyzn:
Fabio Scozzoli (Włochy)   57.10 s

100 m stylem motylkowym mężczyzn:
Chad le Clos (RPA)   48.82 s (Rekord Afryki/Mistrzostw Świata)

800 m stylem dowolnym kobiet:
Lauren Boyle (Nowa Zelandia)   8:08.62

4x200 m stylem dowolnym mężczyzn:
USA   6:51.40

Starty Polaków w kwalifikacjach trzeciego dnia MŚ:

50 m stylem grzbietowym (M) - Radosław Kawęcki (seria 6/8, tor 2), Tomasz Polewka (seria 6/8, tor 8)

200 m stylem grzbietowym (K) - Agata Magner (seria 3/5, tor 0), Alicja Tchórz (seria 4/5, tor 1)

50 m stylem motylkowym (M) - Konrad Czerniak (seria 2/14, tor 5)

400 m stylem dowolnym (M) - Mateusz Sawrymowicz (seria 5/7, tor 8), Filip Zaborowski (seria 7/7, tor 1)

200 m stylem zmiennym (M) - Jan Świtkowski (seria 4/6, tor 1), Michał Poprawa (seria 6/6, tor 0)

   news.omegatiming.pl/igrzyska24.pl