Buenos Aires 2018: Obiecujące eliminacje! Majerski i Kraska w czołówce

Szymon Gagatek 2018-10-08 18:33

Kolejne dobre wieści napływają do nas z Buenos Aires, gdzie odbywają się Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie. W trakcie drugiej sesji eliminacyjnej Jakub Kraska awansował do wieczornego finału na dystansie 200 m stylem dowolnym z 4. czasem, a Jakub Majerski wszedł do półfinałów 100 m stylem motylkowym, plasując się na 3. lokacie.

Kraska wziął udział w niezwykle wyrównanych eliminacjach, w których pierwszą piątkę zawodników na mecie dzieliły zaledwie 23 setne sekundy. Na szczęście reprezentant Polski znalazł się w tym gronie, prezentując przy okazji świetną formę. Cztery długości basenu przepłynął w 1:49.17 i ustanowił swój nowy rekord życiowy! Dało mu to awans do wyścigu medalowego z 4. pozycji. Wyżej sklasyfikowani zostali tylko Keisuke Yoshida z Japonii (1:48.97), Murilo Setin Sartori z Brazylii (1:49.02) i Kristof Milak z Węgier (1:49.15).

Udany początek walki na 100 m stylem motylkowym ma za sobą Jakub Majerski. Nasz zawodnik popłynął w pierwszej serii rozstawionej wraz z m. in. Federico Burdisso z Włoch. Obaj zakończyli wyścig ex aequo na pierwszym miejscu, uzyskując czas 53.13. W klasyfikacji końcowej szybsi okazali się tylko dwaj zawodnicy, będący jednymi z największych talentów pływania delfinem: Rosjanin Andrej Miniakow (52.47) i Węgier Milak (53.08).

Z dalszą rywalizacją pożegnały się niestety nasze sprinterki. Na dystansie 100 m stylem dowolnym Kornelia Fiedkiewicz była 28. (57.63), a Karolina Jurczyk zajęła 38. lokatę (59.78). Najmocniejsza w stawce okazała się Barbora Seemanova (55.15), ale z niewielką stratą do Czeszki finiszowały Nagisa Ikemoto z Japonii (55.51) oraz Neza Klancar ze Słowenii (55.59).

Na starcie sesji eliminacyjnej miał się pojawić również Jan Kałusowski. Łodzianin ostatecznie nie stanął jednak na słupku w rywalizacji na 200 m stylem zmiennym, chcąc wszystkie swoje siły rzucić na dzisiejszy żabkarski finał na dystansie 100 metrów. Rewelacją poranka okazał się Tomoe Hvas z Norwegii, który popłynął zaskakująco szybko, jak na ten etap zmagań. Cztery długości basenu pokonał w 1:59.77 i zdeklasował resztę stawki, poprawiając przy okazji rekord Norwegii. Z kolei na 200 m stylem motylkowym pań najszybsza była Dune Coetzee z RPA (2:12.41). Tuż za nią finiszowały Blanka Berecz z Węgier (2:12.62) i Maria Roman Mantilla z Kolumbii (2:13.57).