NCAA: Sezon na półmetku - część 2.

Szymon Gagatek 2013-12-11 21:10

W ubiegłym tygodniu najważniejszą pływacką imprezą w Stanach Zjednoczonych były zimowe mistrzostwa kraju, które odbyły się w Knoxville. Wśród wielkich gwiazd: Missy Franklin, Katie Ledecky, czy też Matta Greversa, znaleźli się również Polacy, na czele z Marcinem Tarczyńskim. Polak niespodziewanie najlepiej poradził sobie na dystansie 200 jardów stylem motylkowym.

Była to jedyna konkurencja, w której Tarczyńskiemu udało się zakwalifikować do finału A. Wszedł do niego z ósmym czasem, ale popłynął na tyle dobrze, że ostatecznie zajął szóstą lokatę. Pobił również swój rekord życiowy, uzyskując rezultat 1:44.40 (minimum B na Mistrzostwa NCAA). Na dwukrotnie krótszym dystansie był trzeci w finale C (47.80 s - minimum B). Lepiej poszło mu w rywalizacji na 200 jardów stylem zmiennym. W kwalifikacjach zajął dziesiątą lokatę i w walce o miejsca 9-16 finiszował na trzecim miejscu (1:45.99 - minimum B). Czas 49.09 s nie pozwolił mu niestety na występ w sesji popołudniowej na dystansie 100 m stylem grzbietowym (26. pozycja). Tarczyński mógł się natomiast cieszyć z tytułu wicemistrza USA po zakończeniu wyścigu sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym. Polak popłynął na trzecim odcinku i złamał granicę 20 sekund (19.93 s)!

Kinga Cichowska (Pittsburgh University) najlepiej spisała się na dystansie 100 jardów stylem klasycznym. W finale B zajęła siódme miejsce (1:01.80), uzyskując minimum B na Mistrzostwa NCAA już rano (1:01.61). Indywidualnie została również sklasyfikowana na osiemnastej pozycji na 200 jardów stylem klasycznym (2:12.02 - również minimum B). Polka rewelacyjnie popłynęła natomiast w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym. Na drugiej zmianie uzyskała czas 28.48 s i wyprowadziła swoją uczelnię na drugą lokatę. Ostatecznie jej drużyna zakończyła wyścig na trzeciej pozycji! W Mistrzostwach USA wystartował również Krzysztof Wilk, który zajął 55. miejsce na 100 jardów stylem dowolnym (45.51 s) i 58. miejsce na dwukrotnie dłuższym dystansie(1:42.89).

Zaskakująco dobry występ w Knoxville zanotowała natomiast córka polskich emigrantów, Nicole Ligęza. Zawodniczka Uniwersytetu Utah popłynęła w trzech konkurencjach i w każdej z nich poprawiała rekord życiowy, a na dystansie 100 jardów stylem klasycznym dostała się nawet do najlepszej ósemki! W finale A, w którym zwyciężyła Alia Atkinson, zajęła siódme miejsce, z czasem 1:00.72 (w kwalifikacjach była osiem setnych sekundy szybsza). Na dwukrotnie dłuższym dystansie została sklasyfikowana na czternastej lokacie (2:12.53 rano i 2:12.61 w finale), podobnie jak na 200 jardów stylem zmiennym (2:00.12 w kwalifikacjach i 2:00.43 popołudniu).

W Eastern Michigan University Invitational rywalizowała z kolei trójka naszych zawodników. Aleksander Danielewski (Uniwersytet Oakland) zwyciężył na 100 m stylem grzbietowym, uzyskując czas 49.27 s, a na dwukrotnie dłuższym dystansie był drugi (1:47.37). Zawodnik z Piaseczna dołożył do tego trzecią pozycję na 200 jardów stylem zmiennym (1:53.40). Wraz z kolegami triumfował również w rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Na pierwszej zmianie zanotował wynik 49.62 s.

Dobrze spisywali się również dwaj zawodnicy gospodarzy: Marcin Rżyski i Krzysztof Gilski. Ten pierwszy indywidualnie został sklasyfikowany w trzech konkurencjach. Na 200 jardów stylem motylkowym uzyskał czwarty czas rywalizacji (1:53.12), na 500 jardów stylem dowolnym był piąty (4:38.70), a na 1650 jardów stylem dowolnym - szósty (16:36.42). Na dystansie 100 jardów stylem motylkowym wystąpił poza konkurencją (52.71 s), podobnie jak z kolegami w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym (1:48.08 na pierwszej zmianie). Z kolei Gilski triumfował w obu konkurencjach w stylu motylkowym: na 100 jardów uzyskał czas 49.15 s, a na 200 jardów 1:48.86. Oprócz tego, indywidualnie zajął też czwarte miejsce na 500 jardów stylem dowolnym (4:33.69), a w wyścigach sztafetowych jego zespół był klasyfikowany dwukrotnie na drugiej, raz na trzeciej i raz na czwartej pozcyji.

Bez większego powodzenia radziła sobie w Miami Invitational Aleksandra Kamińska. Polka tylko raz wystartowała indywidualnie w sesji popołudniowej. W finale B na dystansie 200 jardów stylem zmiennym zajęła ósmą pozycję (2:08.11) i ostatecznie została sklasyfikowana na siedemnastym miejscu. Poza tym odpadała w kwalifikacjach 50 jardów stylem dowolnym (25.39 s; 67. lokata), 100 jardów stylem dowolnym (53.83 s; 48. lokata), 200 jardów stylem dowolnym (1:54.16; 31. lokata), 100 jardów stylem grzbietowym (1:01.16; 41. lokata) i 100 jardów stylem motylkowym (59.34 s; 30. lokata). W dwóch ostatnich konkurencjach wystartowała po raz pierwszy w historii swoich akademickich startów.