Budapeszt 2017: Znakomity Wojdak! Jest pierwszy finał!

Szymon Gagatek 2017-07-25 11:30

Świetny występ Wojciecha Wojdaka w eliminacjach 800 m stylem dowolnym był ozdobą poranka trzeciego dnia mistrzostw świata w wykonaniu reprezentantów Polski. Podopieczny Marcina Kacera popłynął nieznacznie wolniej od rekrodu kraju i zakończył rywalizację na drugim miejscu. Tym samym wywalczył dla biało-czerwonych pierwszy finał w Budapeszcie.

Wojdak od samego początku swojej serii pilnował płynącego obok niego Gregorio Paltrinieriego. Ostatecznie finiszował trochę ponad sekundę za nim, notując rezultat 7:46.39. Do własnego rekordu Polski zabrakło mu tylko czterdziestu dziewięciu setnych sekundy. W ostatnim wyścigu żaden z zawodników nie był w stanie zbliżyć się do osiągnięć Włocha i Polaka, dzięki czemu zawodnik reprezentujący BOSiR Brzesko został sklasyfikowany na drugiej pozycji w klasyfikacji końcowej. Finał tej konkurencji zaplanowano na środę (około godziny 19:05).

- Taki był plan, by trzymać się lidera i wyszło to bardzo dobrze. Pierwsze 600 metrów w ogóle nie odczuwałem, że płyniemy na takim poziomie. Trener machał mi już od początku, więc myślałem, że jest źle, a uzyskałem drugi wynik w życiu. Rano jeszcze tak szybko nie pływałem. Mam nadzieję, że jutro po południu będzie jeszcze lepiej - mówił Wojdak, który tym samym został pierwszym polskim zawodnikiem z kwalifikacją do najlepszej ósemki na mistrzostwach świata w Dunaj Arenie. - Może dzięki temu w końcu się odblokujemy i zaczniemy wchodzić do finałów - dodał.

Problemów z awansem do półfinałów 200 m stylem motylkowym nie miał z kolei Jan Świtkowski. Brązowy medalista mistrzostw świata w 2015 roku rozpoczął dzisiejsze eliminacje bardzo szybko i przez 150 metrów płynął szybciej od tempa na rekord życiowy, który ustanowił dwa lata temu w pamiętnym wyścigu w Kazaniu. Na finiszu trochę zwolnił, kończąc rywalizację z czasem 1:56.20 na 10. pozycji. - Poczułem, że na ostatnich piećdziesięciu metrach kwas "wjechał" i nie mogłem finiszować tak jakbym chciał. Dobrze, że wszedłem do półfinałów, trochę rozsądniej rozłożę to tempo i po południu powinno być szybciej - komentował na gorąco.

Na eliminacjach 50 m stylem klasycznym rywalizację zakończył Marcin Stolarski. Zawodnik Warty Poznań jedną długość basenu pokonał w 27.73, notując tym samym drugi czas w swojej karierze i czwarty w historii polskiego pływania w tej konkurencji. Taki rezultat okazał się wystarczający do zajęcia 25. miejsca w klasyfikacji końcowej. - Popełniłem mały błąd przy wyjściu ze skoku. Trochę za wcześnie rozpocząłem ten ruch, to mnie spowolniło i później musiałem się rozpędzać. Teraz skupiam się na sztafecie. Do niedzieli zostało trochę czasu, walczymy dalej - podsumował podopieczny Michała Szymańskiego

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.