Świat

Wielomecz Sursee: Polacy kończą udział na piątej lokacie

Joanna Kwatera 2019-04-14 18:04

Bez miejsc na podium polskich reprezentantów zakończył się ostatni blok wielomeczu pływackiego w Sursee, choć nasi pływacy dwa razy otarli się o medale. Polscy juniorzy zakończyli zmagania w szwajcarskiej imprezie na piątej lokacie z sumą 235 pkt, a w rankingu tym zwyciężyli znakomicie spisujący się tu Turcy. Polską ekipę wyprzedzili jeszcze Grecy, Czesi i Szwajcarzy.

Do końca o pozycję medalową na 200m stylem zmiennym walczyła Zuzanna Herasimowicz, która po pierwszych dwóch długościach basenu, pływanych stylem motylkowym i grzbietowym znajdowała się na czele stawki. Polka straciła jednak sporo w stylu klasycznym i choć próbowała gonić rywalki na ostatniej długości to udało jej się dotknąć ściany finiszowej jako czwartej. W ogromnym ścisku na końcowych metrach szybciej na metę wpadły zwyciężczyni tego wyścigu Nikoleta Trnikova (2:19.16), a także Doga Babacan, i Manca Marcun, które wyprzedziły Polkę już nieznacznie. Herasimowicz zanotowała najlepszy czas w swojej karierze w tej konkurencji 2:21.97.

Na czwartej lokacie swój udział w zmaganiach sztafet 4x100m stylem dowolnym zakończyły również polskie juniorki. Niesamowicie rywalizację drużynową rozpoczęła Turczynka Gizem Guvenc, notując na pierwszej zmianie czas 56.34, najlepszy w całym wyścigu. Po pierwszym odcinku dystansu Martyny Jabłońskiej Polki zajmowały szóstą pozycję. Później do wody wskoczyły jeszcze Kornelia Buszka, Klaudia Skibiak i najszybsza w naszej drużynie Marta Klimek (58.28), ale wynik 3:55.98 wystarczył Polkom do zajęcia pozycji tuż za podium. Nasze reprezentantki wyprzedziły zespoły Szwajcarii, Turcji oraz najszybciej finiszujące Słowaczki, a ekipę tę do zwycięstwa poprowadziła szalejąca na ostatniej zmianie Martina Cibulkova (56.66).

Na pływalni w Szwajcarii padły popołudniu aż trzy ponad ośmiuset punktowe wyniki, a szczególne wrażenie zrobił na kibicach wyścig na 400m stylem dowolnym chłopców. Bułgar Yordan Yanchev ruszył od startu z niesamowitym impetem i mocne tempo utrzymał aż do końca, przepływając wszystkie długości poniżej trzydziestu sekund. Pływak zza wschodniej granicy dotarł do mety z czasem 3:51.11, otrzymując za swój występ aż 863 pkt! najwyżej punktowany wynik całych zawodów. Jedenasty zawodnik zeszłorocznych mistrzostw Europy juniorów w Helsinkach z ogromną przewagą zameldował się na finiszu przed Antonio Djakovicem, wyprzedzając Szwajcara o ponad cztery sekundy. Ten z kolei za wynik 3:5.21 uzyskał 819 pkt.

Kolejny bardzo wartościowy rezultat wypływał w konkurencji 100m stylem motylkowym Noe Ponti. Jeden z najjaśniejszych punktów rywalizacji w Sursee pokonał dwie długości pływalni w czasie 53.54 i również nie pozostawił rywalom złudzeń w tym wyścigu. Za występ otrzymał 805 pkt.