Wielomecz Sofia: Srebrna drużyna

Joanna Kwatera 2016-04-04 12:08

Polska reprezentacja zajęła drugie miejsce w wielomeczu rozgrywanym w dniach 2-3 kwietnia w Bułgarii. Drugiego dnia zawodów w Sofii polscy pływacy zdobyli jeszcze 8 medali, a autorką jedynego dziś złota była Aleksandra Iwanowska.

W porannym bloku Biało-czerwoni stawali na podium trzykrotnie zdobywając komplet medali po jednym każdego koloru. Ten z najcenniejszego kruszcu wywalczyła na dystansie 100m stylem klasycznym Aleksandra Iwanowska, dopływając do mety w czasie 1:11.80 i bijąc swój rekord życiowy w tej konkurencji. Srebrny krążek zawisł na szyi Dominiki Janiszewskiej, która o prawie 12 sekund poprawiła swój rekord życiowy na dystansie 800m stylem dowolnym, notując rezultat 9:05.09. Szybciej od niej do mety dotarła tylko Turczynka Buse Topcu (8:55.27), która zdecydowanie wysforowała się na prowadzenie już po pierwszej połowie wyścigu, a potem tylko powiększała swoją przewagę. Na najniższym stopniu podium stanął się Mateusz Arndt, który w konkurencji 1500m stylem dowolnym wypływał czas 16:06:64 i uplasował się za Grekiem Dimitriosem Negrisem i Ukraińcem Kyrylo Garashchenko. Zwycięzca tej konkurencji uzyskał wynik 15:53.37.

W pierwszej części zmagań drugiego dnia zawodów padły również dwa nowe rekordy wielomeczu, a ustanawiali je: Barbora Seemenova i Gabriel Fantoni. Czeszka ustanowiła tu już długi rekord, a tym razem wypływała go w konkurencji 200m stylem dowolnym, które pokonała w czasie 2:01.77 i wymazała z tabel dotychczas najlepszy rezultat ustanowiony przez Dianę Sokołowską w Grecji w 2011 roku. Brazylijczyk natomiast okazał się najszybszy na sprinterskim dystansie w stylu grzbietowym, notując znakomity czas 25.87 (802 pkt).

Popołudniu polska reprezentacja dorzuciła do swoich zdobyczy medalowych jeszcze 5 krążków. Tak jak wczoraj na dwa razy dłuższym dystansie tak dziś na 200m stylem zmiennym Julia Adamczyk wywalczyła srebro, a wyprzedziła ją znów tylko Greczynka Lebl. Czas 2:22.34 to nowy rekord życiowy Adamczyk. Ciasno na mecie było w rywalizacji na najkrótszym dystansie w stylu klasycznym, gdzie aż 6 żabkarzy złamało granice 30 sekund. Wśród nich o miejsce na podium zaciekle walczył Robert Kusto, a jego determinacja pozwoliła mu uplasować się na drugiej lokacie w tym wyścigu (29.45). Szybszy od niego był tylko Ukrainiec Ivan Strilets (29.05). Wynik Roberta jest jego najlepszym rezultatem w karierze jaki uzyskał w tej konkurencji na długim basenie. Kolejny brązowy krążek wypływał sobie Mateusz Arndt, który ukończył rywalizację w konkurencji 400m stylem dowolnym na trzeciej pozycji, notując czas 4:01.29 i tak jak rano na dystansie 1500m dał się wyprzedzić Grekowi Negrisowi i Ukraińcowi Garashchenko. Trzecie miejsce zajął również dzisiaj Kacper Stokowski, który uzyskując wynik 55.12 w wyścigu na dystansie 100m stylem motylkowym, uplasował się za Ukraińcem Andrii Khloptsovem i Bułgarem Antani Ivanovem. Rezultat Khloptsova – 53.66 (800pkt) to nowy, poprawiony aż o pół sekundy rekord wielomeczu. Ostatni medal dla naszego kraju w Sofii padł łupem męskiej sztafety 4x100m stylem dowolnym. Polacy w składzie: Bartosz Piszczorowicz, Juliusz Gosieniecki, Mateusz Arndt I Kacper Stokowski wywalczyli 3 lokatę, osiągając na mecie wynik 3:27.24.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyli Ukraińcy, którzy zdobyli w stolicy Bułgarii 17 krążków w tym aż 12 złotych! Polska reprezentacja, mimo takiej samej liczby medali znalazła się w rankingu dopiero na 7 pozycji (2 złote, 7 srebrnych i 8 brązowych).

Ostatecznie jednak w tabeli punktowej za wszystkie występy Biało-czerwoni zajęli drugie miejsce, osiągając liczbę 402 pkt, ustępując miejsca tylko Brazylijczykom (425 pkt). Trzecią lokatę w rankingu zajęli Ukraińcy (378 pkt).