Jabłońska po trzykroć srebrna

Szymon Gagatek 2021-05-20 21:35

Już osiem medali mistrzostw Europy w pływaniu osób niepełnosprawnych mają w swoim dorobku reprezentanci Polski. W trakcie piątego dnia zawodów swoje trzecie srebro wywalczyła Oliwia Jabłońska, która tym razem zajęła drugie miejsce na 100 m stylem motylkowym w grupie S10. Brąz dołożył Wojciech Makowski. Kielczanin świetnie poradził sobie wśród zawodników niewidomych na dystansie 100 m stylem dowolnym.

Jabłońska kontynuuje medalową passę. Do tej pory każdy start na Maderze kończyła ze srebrem i podobnie było w czwartek. Dwie długości basenu stylem motylkowym pokonała w 1:09.02 i do ostatnich metrów liczyła się nawet w walce o zwycięstwo. Na drugiej "pięćdziesiątce" wyprzedziła Isabel Hernandez z Hiszpanii i rozpoczęła pogoń za Alessią Scortechini. Do dopadnięcia Włoszki zabrakło jej tylko dwóch dziesiątych sekundy. Przed podopieczną Beaty Pożarowszczyk-Kuczko i Sławomira Kuczki jeszcze jedna szansa na podium. Już jutro zaprezentuje się na dystansie 100 m stylem dowolnym.

Kolejny medal do biało-czerwonej kolekcji dołożył Wojciech Makowski. Nasz reprezentant w finale 100 m stylem dowolnym w grupie S13 popłynął znakomicie. Złamał barierę 1:01, poprawił rekord życiowy o dwadzieścia jeden setnych sekundy i po świetnym finiszu wyprzedził minimalnie najgroźniejszych rywali (czwarty na mecie Jose Cantero stracił do niego tylko 0.03 sekundy). W piątek czeka go kolejny występ - tym razem w jego koronnej konkurencji, 100 m stylem grzbietowym. Na listach startowych legitymuje się trzecim czasem zgłoszenia i w takiej formie będzie bez wątpienia kandydatem do zajęcia pozycji na podium.

W wyścigach finałowych wystąpiło dziś jeszcze pięcioro Polaków. Na 50 m stylem dowolnym w grupie S13 wśród mężczyzn Kamil Rzetelski zajął 6. miejsce, a 8. wśród kobiet była Joanna Mendak. Na 6. lokacie na 400 m stylem dowolnym (S9) uplasował się Igor Hrehorowicz, a 7. pozycje wywalczyli Michał Golus (50 m stylem dowolnym S8) i Alan Ogorzałek (100 m stylem motylkowym S10). Ogorzałek po raz pierwszy w swoim życiu przepłynął cały dystans w czasie poniżej minuty (59.81), poprawiając o prawie pół sekundy rekord życiowy.