Wojskowe MŚ: Złoty Polewka, cztery medale na otwarcie

Szymon Gagatek 2017-12-13 00:28

Od czterech miejsc na podium wywalczonych przez reprezentantów Polski rozpoczęły się 49. Wojskowe Mistrzostwa Świata w pływaniu w Rio de Janeiro. We wtorek najlepiej spośród biało-czerwonych poradził sobie Tomasz Polewka, który zaimponował bardzo dobrą formą i zdobył złoty medal na swoim koronnym dystansie 50 m stylem grzbietowym.

Zawodnik AZS AWF Katowice już rano wysłał pozostałym grzbiecistom wyraźny sygnał, że nie ma zamiaru pozwolić im na równorzędną rywalizację. Eliminacje wygrał z czasem 25.21, a po południu popłynął jeszcze szybciej. Rezultat, który uzyskał w finale (25.01), jest gorszy tylko o trzy dziesiąte sekundy od rekrodu Polski! Na mecie Polewka zameldował się o ponad pół sekundy przed Romanem Larinem z Rosji (25.55) i Henrique Martinsem z Brazylii (25.58).

Chwilę po wyścigu Polewki do wody wskoczyli nasi reprezentanci w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym: Jan Hołub, Michał Poprawa, Kacper Klich i Kacper Majchrzak. Biało-czerwoni również okazali się najszybsi w eliminacjach (rano za Poprawę i Majchrzaka wystartowali Damian Chrzanowski oraz Karol Zaczyński), ale w starciu o złoto ulegli zmotywowanym i mocnym gospodarzom i musieli zadowolić się srebrem. Brazylijczycy pokonali cały dystans w 7:17.92, a biało-czerwoni dopłynęli do mety ponad dwie sekundy później (7:20.21), minimalnie wyprzedzając Francuzów (7:21.12).

Dla Majchrzaka sztafetowy krążek nie był jedynym wywalczonym we wtorek w Rio de Janeiro. Kilkadziesiąt minut wcześniej reprezentant Warty Poznań mógł się również ciezyć z brązu na 50 m stylem dowolnym. W finale zanotował czas 22.56, gorszy o zaledwie siedem setnych sekundy od jego rekordu życiowego. Przed nim znaleźli się tylko specjaliści od sprinterskich konkurencji, Brazylijczycy. Na pierwszej lokacie uplasował się Gabriel Santos (22.20), a na drugiej Pedro Spajari (22.37). Z kolei tuż za podium sklasyfikowany został Jan Hołub (22.83). Na tym samym dystansie wśród kobiet eliminacji nie przebrnęła Anna Dowgiert, która (jak sama napisała na portalach społecznościowych) przekalkulowała oszczędzanie sił na popołudnie. Wynik 26.49 dał jej 9. pozycję.

Czwarty medal dla kadry Polski dorzuciła Paula Żukowska. Na 200 m stylem motylkowym była trzecia (2:17.09), przegrywając tylko ze Swietłaną Chimrową z Rosji lub Svenją Zihsler z Niemiec. Wśród mężczyzn w finale pojawiło się aż dwóch naszych przedstawicieli, ale żaden z nich nie wdrapał się do pierwszej trójki. Damian Chrzanowski zakończył zmagania jako 5. (1:59.07), a Michał Poprawa jako 6. (1:59.07). Piąte miejsce na 200 m stylem klasycznym, a więc w konkurencji, w której pokaz swoich umiejętności dał medalista olimpijski Anton Czupkow (2:09.12), zajął natomiast Mikołaj Machnik (2:15.97).

Złoci medaliści 49. Wojskowych Mistrzostw Świata - dzień I:
50 m stylem dowolnym kobiet: Etiene Medeiros (Brazylia) i Lena Bousquin (Francja)   25.35
50 m stylem grzbietowym mężczyzn: Tomasz Polewka (Polska)   25.01
4x200 m stylem dowolnym mężczyzn: Brazylia (Luiz Altamir Melo, Leonardo de Deus, Pedro Spajari, Guilherme Costa )   7:17.92