Kowal Mistrzem NCAA, Świetlicki ze srebrem

Szymon Gagatek 2013-03-09 14:18

Igor Kowal zdobył złoty medal w konkurencji sztafetowej 4x200 jardów stylem dowolnym podczas trzeciego dnia Mistrzostw II Dywizji NCAA, które odbywają się w Birmingham, w stanie Alabama. Z kolei indywidualnie najlepszym wynikiem mógł się pochwalić Daniel Świetlicki, który wywalczył srebro na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. Pozostali Polacy nie mieli aż tyle szczęścia.

Kowal popłynął na drugiej zmianie w zespole Uniwersytetu Drury i uzyskał na niej czas 1:38.58. Na półmetku ekipa Polaka była czwarta, ale dobry finisz Olexandra Padalkina i Vladimira Sidorkina dał jej upragnione złoto i 40 punktów do klasyfikacji drużynowej. Dwunaste miejsce zajął Uniwersytet Saint Leo z Pawłem Trendą, a trzynasta była uczelnia z Bridgeport, w której na dwóch ostatnich zmianach wystąpili Artur Pietrzak i Krzysztof Wilk.

Dwóch Polaków wystąpiło w finale A na dystansie 100 jardów stylem grzbietowym. Znakomicie spisał się Daniel Świetlicki, który wywalczył srebrny medal z czasem 47.58 s. Natomiast na siódmej pozycji wyścig ukończył Trenda (48.44 s). Najlepszy okazał się Oscar Pereiro z Uniwersytetu Bridgeport (47.04 s).

Czwarte miejsca zajęli na dystansie 100 jardów stylem klasycznym Agnieszka Ostrowska i Paweł Jachowicz. Zawodniczka Uniwersytetu Drury uzyskała czas 1:03.06 i do medalu zabrakło jej 0.34 s. Jeszcze bliżej brązu był Jachowicz, z uczelni Wayne State. Z rezultatem 53.46 s, finiszował dwadzieścia pięć setnych sekundy za Miguelem Ferreirą, który był trzeci.

Dwóch Polaków wystąpiło w nocy z piątku na sobotę polskiego czasu w finałach B. Kacper Pełczyński był jedenasty na 200 jardów stylem motylkowym (1:50.12), a Dawid Rybiński, po dobrym występie w kwalifikacjach na dystansie 500 jardów stylem dowolnym (gdzie niewiele zabrakło mu do awansu do najlepszej ósemki), ostatecznie zajął piętnastą pozycję (4:32.33).

Po przedostatnim dniu rywalizacji na prowadzeniu w rywalizacji mężczyzn znajdują się zawodnicy z Uniwersytetu Drury, którzy od wielu lat rządzą w II dywizji. Spora przewaga (124 punkty) sprawia, że uczelnia, w barwach której pływa trójka naszych zawodników (Kowal, Pełczyński, Świetlicki) po raz kolejny obroni tytuł. Dużo ciekawszą sytuację mamy wśród pań, gdzie również prowadzą pływaczki z Drury (w których składzie jest Agnieszka Ostrowska), ale ich przewaga nad broniącym tytułu Uniwersytetem Wayne State wynosi zaledwie 19.5 punktu. W tym wypadku sprawa wydaje się cały czas otwarta.