Polska

MP 14-latków: Trzy rekordy na początek!

Joanna Kwatera 2018-12-15 03:56

Znakomita rywalizacja i aż trzy rekordy kraju były ozdobą pierwszego dnia mistrzostw Polski juniorów 14-letnich, które rozpoczęły się w piątek w Olsztynie. W Aquasferze fenomenalnie prezentowała się Wiktoria Guść, która dwukrotnie dobierała się do najlepszego osiągnięcia w historii kraju na 50m stylem dowolnym, a także zanotowała najwyżej punktowany rezultat dnia.

Zawodniczka Delfina Piotrków Trybunalski, wyrównując już w eliminacjach do konkurencji 50m stylem dowolnym dotychczasowy rekord Polski 14-latek Nikoli Petryki wynikiem 25.85, pokazała swoim rówieśniczkom, że jest znakomicie przygotowana do tych zawodów i pokonać ją na tym dystansie będzie niezwykle ciężko. W finale również wszystko poszło zgodnie z planem, a nawet lepiej i na tablicy wyników przy nazwisku Guść ukazał się rezultat 25.78, a więc nowy rekord Polski w tej kategorii wiekowej! Nikt już poza nią nie był w stanie w tym wyścigu złamać granicy dwudziestu sześciu sekund. To nie był jednak ostatni sukces podopiecznej Bartosza Olejarczyka tego popołudnia. Niezwykle utalentowana zawodniczka wystartowała chwilę później w konkurencji 200m stylem dowolnym i osiągnęła to co nie udało się ani najlepszej 15, ani 16-latce. Guść przepłynęła dystans poniżej dwóch minut, notując czas 1:59.31, gorszy od rekordu kraju Aleksandry Knop zaledwie jedenaście setnych sekundy. Dobrą dyspozycję pływaczka z Piotrkowa Trybunalskiego na tym dystansie zgłaszała już podczas Grand Prix Polski w Poznaniu, gdzie uplasowała się tuż za podium tamtejszej rywalizacji, dziś natomiast pierwszy raz w karierze udało jej się pokonać granicę dwóch minut, będąc czwartą pływaczką w naszym kraju, której udała się ta sztuka w obecnym sezonie. Rezultat ten to także najwyżej punktowany wynik dnia (792 pkt).

Rekord Polski padł natomiast w tej samej konkurencji wśród chłopców, a jego autorem był Krzysztof Matuszewski. Rywalizacja w tym wyścigu stała na niezwykle wysokim poziomie, gdyż o zwycięstwo zawodnik Piętnastki Bydgoszcz do końca musiał walczyć ze zdobywcą drugiej lokaty Maciejem Konarskim. Obaj osiem długości pływalni przepłynęli w czasie lepszym niż dotychczas wynosiło najlepsze osiągnięcie w historii kraju w tej kategorii wiekowej, uzyskując wyniki 1:51.15 i 1:51.53.

Pierwszy rekord Polski 14-latków na dystansie 200m stylem grzbietowym wywalczył już podczas rywalizacji o Grand Prix Polski w Łodzi, stając na drugim stopniu podium tamtejszych zawodów. Dziś jednak okrasił swój występ nie tylko najlepszym osiągnięciem w historii startów 14-latków, ale także udało mu się pierwszy raz w karierze złamać granicę dwóch minut w tej konkurencji! Filip Kosiński wygrał zmagania grzbiecistów, uzyskując rezultat 1:59.53!

Dwa zwycięstwa na swoim koncie odnotował w piątek w Aquasferze Krzysztof Chmielewski. Zawodnik Muszelki Warszawa okazał się najlepszy na 100m stylem motylkowym oraz 400m stylem zmiennym. Bardzo niewiele do rekordu kraju brakło mu szczególnie na pierwszym z tych dystansów, gdzie po czterech długościach basenu wyświetlił się czas 55.91, gorszy zaledwie trzynaście setnych sekundy od rekordu Polski Pawła Uryniuka. Zmagania zmiennistów zwyciężył z wynikiem 4:31.72.

Koło rekordowych rezultatów zakręcili się dziś także Mateusz Mamcarz, notując w konkurencji 50m stylem dowolnym rezultat 23.83 (cztery setne sekundy słabszy niż RP Filipa Orlicza),a jedynie trzy setne sekundy stracił do niego na mecie Maciej Konarski, a także Marianna Rydyńska, która przepłynęła 200m stylem grzbietowym w czasie zaledwie piętnaście setnych sekundy słabszym niż wynosi rekord kraju Iwony Lefanowicz z 2006 roku – 2:12.67.