Sześć razy w złocie!

Joanna Kwatera 2018-05-05 15:10

Sześć zwycięstw odnotowali na dobry początek pływackiego wielomeczu rozgrywanego w czeskim Pilznie młodzi polscy zawodnicy, walczący o prymat najlepszej drużyny z Węgrami, Słowakami i Czechami. Oprócz czternastu medali zdobytych w pierwszym bloku zawodów, wisienką na torcie był nowy rekord Polski 15-latek sztafety dziewcząt 4x200m stylem dowolnym!

Okazało się, że Polacy byli dziś najlepsi zarówno w sprincie jak i na najdłuższych dystansach stylem dowolnym, a duży udział w tych triumfach miała Aleksandra Knop. Bardzo wszechstronna zawodniczka z Łodzi także i dziś udowodniła, że z powodzeniem można ją wystawić zarówno na krótkim jak i długim dystansie. Knop rozpoczęła dzisiejsze zmagania od zwycięstwa na jednej długości basenu stylem dowolnym, notując rekord życiowy 26.89. Następnie wicemistrzyni EYOFu z Gyor nie dała się wyprzedzić na jednym ze swoich koronnych dystansów 400m stylem dowolnym (4:19.69), choć mocno naciskały ją przez cały wyścig dwie Węgierki: Mira Szimcsak i Kincso Gal. Tuż za podium na mecie zameldowała się druga z naszych reprezentantek Klaudia Tarasiewicz (4:27.99). Na zakończenie rywalizacji indywidualnej pierwszego bloku zawodów Knop wystartowała jeszcze w konkurencji 200m stylem zmiennym, gdzie od startu radziła sobie znakomicie, ale słabsza postawa w stylu klasycznym zepchnęła ją na trzecią lokatę, a nieznacznie lepsze okazały się tylko Węgierki: mistrzyni z Gyor Reka Nagy i jej o rok młodsza koleżanka Panna Ugrai. Czas Polki to 2:20.84. Tym razem na czwartej pozycji uplasowała Wiktoria Guść (2:23.02).

Tylko trzynaście setnych sekundy słabiej od swojego rekordu życiowego 50m stylem dowolnym przepłynął Filip Orlicz, który rozpoczął w sobotę medalowe żniwo dla polskiej drużyny. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa na metę wpadł pierwszy, osiągając wynik 23.74 i prawie o sekundę wyprzedził drugiego na finiszu Słowaka Juraja Topolskyego i trzeciego Jakuba Jakimiaka (24.85). W konkurencji 1500m kraulem triumfował natomiast Tomasz Jackowski, któremu tym razem nie udało się pokonać dystansu poniżej szesnastu minut, ale rezultat 16:06.65 jest jego drugim najlepszym w karierze.

Do powiększenia polskiego dorobku medalowego przyczyniły się też zawodniczki Polonii Warszawa. Najpierw Daria Zielińska stanęła na najniższym stopniu podium, pokonując 200m stylem motylkowym w 2:18.07, a w następnej konkurencji 100m stylem grzbietowym złoty medal zgarnęła Kornelia Buszka, która w bardzo zaciętym boju pokonała rywalki, notując nową „życiówkę” 1:05.24.

Jeszcze raz tego przedpołudnia biało-czerwona flaga powiewała na czeskiej pływalni najwyżej, gdy do rywalizacji przystąpiły sztafety. Najpierw z konkurentami rozprawili się chłopcy, którzy w składzie Filip Orlicz, Jakub Jakimiak, Michał Daszkiewicz i Tomasz Jackowski prowadzili w wyścigu 4x100m stylem dowolnym od startu do mety, choć Węgrów pokonali zaledwie o piętnaście setnych sekundy (3:34.61-3:34.76). A zakończyły to wszystko drugą lokatą dziewczęta – Klaudia Tarasiewicz, Wiktoria Dąbrowska, Wiktoria Guść i Aleksandra Knop, które dystans 4x200m stylem dowolnym pokonały ustanawiając nowy rekord Polski 8:33.68!

Dobrze radził sobie rano również Maciej Raban, który zdobył srebrny medal w konkurencji 100m stylem grzbietowym z czasem 59.11 i dał się wyprzedzić tylko wicemistrzowi EYOFu z Gyor Gaborowi Zombori z Węgier (56.06). Na 200m stylem zmiennym natomiast uplasował się tuż za podium (2:11.83).

Polacy w pierwszym bloku zawodów w Pilznie zdobyli jeszcze garść brązowych medali: Adrian Jaśkiewicz za występ na 200m stylem motylkowym (2:06.08), a także w konkurencji 100m stylem klasycznym Dawid Książnicki (1:07.10) i Katarzyna Klimczyk (1:14.70 – rekord życiowy).