Baku 2019: Brązowy medal Chmielewskiego! Kosiński z fantastycznym rekordem

Szymon Gagatek 2019-07-24 17:14

Trzeciego dnia Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy doczekaliśmy się pierwszego polskiego medalu! Na najniższym stopniu podium rywalizacji chłopców na dystansie 200 m stylem motylokowym stanął Krzysztof Chmielewski. W sesji popołudniowej błysnął też Filip Kosiński, który awansował do finału 200 m stylem grzbietowym z drugim rezultatem, poprawiając rekord Polski 15- i 16-latków.

Finał 200 m stylem motylkowym otworzył w środowe popołudnie zmagania w Baku Aquatics Centre. Od samego początku wyjątkowo mocne tempo narzucili Wadim Klimeniszczew i Edward Mildred. Stało się jasne, że Rosjanin oraz Brytyjczyk stoczą walkę o złoto, a reszcie stawki pozostanie ściganie się o brązowy krążek. Na najwyższym stopniu podium stanął ostatecznei Klimeniszczew, który poprawił rekord zawodów (1:58.06), a z batalii o 3. miejsce zwycięsko wyszedł Krzysztof Chmielewski. Nasz reprezentant bardzo dobrze poradził sobie w drugiej części dystansu i na metę dopłynął z wynikiem 2:01.82 - odrobinę wolniejszym od tego, który w eliminacjach dał mu rekord Polski 15-latków.

Kilkadziesiąt minut później blisko medalu na 100 m stylem dowolnym był Mateusz Chowaniec. Polak stracił do trzeciego Rasmusa Nickelsena z Danii tylko dwie dziesiąte sekundy i zajął 4. pozycję. Na pocieszenie pozostał mu nowy rekord życiowy (50.42). Do starcia o złoto stanęli David Popovici i Jacob Whittle. Rumun udowodnił, że zwycięstwo w półfinałach nie było przypadkowe i pokonał Brytyjczyka, który był uznawany za faworyta tej konkurencji, o siedemnaście setnych (49.82 - 49.99).

Trzecim Polakiem, który wystartował w finałach, był Paweł Uryniuk. Jego czekał występ na 200 m stylem zmiennym. Zakończył go na 7. lokacie, notując czas 2:08.51. Wyścig wygrał Ilja Borodin z Rosji (2:01.55), pokonując dość wyraźnie Huberta Kosa z Węgier. Brąz trafił do Berke Saki z Turcji.

W jutrzejszych wyścigach medalowych wystąpią natomiast Filip Kosiński i Wiktoria Guść. Zawodnik Olimpijczyka Suwałki pokazał się dziś z niesamowitej strony, plasując się na 2. miejscu w półfinałach na dystansie 200 m stylem grzbietowym. Cztery długości basenu pokonał w 2:02.20, poprawiając nie tylko własny rekord kraju 15-latków z eliminacji, ale także najlepszy czas w historii polskiego pływania wśród 16-latków, który od 2007 roku należał do samego Radosława Kawęckiego! Szybszy od naszego reprezentanta był w środę tylko Aleksiej Tkaczew z Rosji, który ustanowił nowy rekord zawodów (2:01.27). Z kolei Guść została sklasyfikowana na 4. pozycji na 200 m stylem dowolnym. Awans dał jej rezultat 2:03.38.